Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୨୫୨୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମିବ ତାପମାତ୍ରା, ୨୮ରୁ ବଢିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆଜି ୭୩ ତମ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ, କୋଭିଡ କଟକଣାରେ ହେବ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ
  • ||
  • ଦେଶ ପାଳୁଛି ୭୩ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ, ରାଜପଥରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ ୨୧ ପ୍ରଜ୍ଞାପନ ମେଢ
  • ||

କୋଭିଡ-୧୯ ପରେ ପଙ୍ଗପାଳ ବିପଦ, ଗ୍ରୀଷ୍ମଋତୁରେ ବଡଧରଣର ପଙ୍ଗପାଳ ଆକ୍ରମଣ ନେଇ ଆଶଙ୍କା

26/04/2020 at 12:44 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୦୪: ସାରାଦେଶରେ ଏବେ କରୋନା ସ୍ଥିତି ଅତି ଚିନ୍ତାଜନକ ରହିଛି । ଦେଶବାସୀ କିପରି ଏହି କରୋନା ଭାଇରସରୁ ବାହାରିବେ ସେଥିପାଇଁ ସରକାର, ବିଶେଷଜ୍ଞ, ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅହରହ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟଦେଶ ତୁଳନାରେ ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସର ପ୍ରକୋପ ସେତେଟା ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ , ଯଦି ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେନେବା , ତେବେ ଆଗକୁ ପରିସ୍ଥିତି ଭୟାବହ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ସେଥିପାଇଁ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ କରୋନା ଭାଇରସ ପରି ମହାମରୀରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଯାହାକି ମେ ୩ରେ ସରିବ । ପ୍ରଥମେ ୨୧ଦିନିଆ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ପରେ ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ସ୍ଥିତି ଦେଖି ଏହାକୁ ମେ ୩ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲେ । ଦେଶରେ କିଛି ଅତ୍ୟାବଶକୀୟ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଛାଡି ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ସମଗ୍ରୀରେ ବିକ୍ରି ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫୁର ନୂଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ସର୍ତ୍ତମୁତାବିକ କିଛି ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ।  ତେବେ ଦେଶରେ ଗୋଟିଏ ବିପତ୍ତିରେ ପଡିଥିବା ବେଳେ ଆଉ ଏକ ପ୍ରାକୃତି ବିପର୍ଯ୍ୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଗ୍ରୀଷ୍ମରତୁରେ ଭାରତରେ ପଙ୍ଗପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିପୁଳ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି ।

ସୂଚନାଅନୁସାରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମରତୁରେ ଭାରତରେ ପଙ୍ଗୁପାଳ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଚାଷ ଜମିକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରନ୍ତି । ଆଫ୍ରିକାରୁ ଏକ ବୃହତ୍ ପଙ୍ଗୁପାଳ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ଚାଷ ଜମି ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ତେବେ ଆଗକୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଦେଖି ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଦୁଇଟି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ଦେଉଛି କରୋନା ଭାଇରସ  ଓ ଅନ୍ୟଟି ହେଉଛି ଦେଶରେ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟକୁ କିପରି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ।

“ଆମେ ଏକ ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛୁ । ଆଫ୍ରିକାର ହର୍ନ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରଜନନ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ମରୁଭୂମି ପଙ୍ଗପାଳ ସହିତ ଯୋଗ ଦେଇ ଗୋଟିଏ ପଙ୍ଗପାଳ ସ୍ରୋତ ୟେମେନ, ବହାରେନ, କୁଏତ, କତାର, ଇରାନ, ସାଉଦି ଆରବ, ପାକିସ୍ଥାନ ଏବଂ ଭାରତ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ଏକ ସ୍ଥଳ କରିଡର ଦେଇ ପଞ୍ଜାବର ଚାଷ ଜମି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ |  ହରିୟାଣା ଏବଂ ଇଣ୍ଡୋ-ଗାଙ୍ଗେଟିକ୍ ସମତଳ | କିନ୍ତୁ ଭାରତ ମହାସାଗର ଦେଇ ଯାଉଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ସ୍ରୋତ ସିଧାସଳଖ ଦୀପପୁଞ୍ଜର ଚାଷଜମି ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରେ ଏବଂ ତା’ପରେ ବାଂଲାଦେଶ ଆଡକୁ ଯାଇପାରେ। ତେବେ ମିଳିତ ଭାବେ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତର ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ବୋଲି ସୂଚନା ରହିଛି ।

ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କୃଷି ସଂଗଠନ (FAO) ନିଜ ୱେବସାଇଟରେ କହିଛି ଯେ, ଏକ ସାଧାରଣ ପଙ୍ଗପାଳର ବିନାଶକାରୀ ଶକ୍ତି, ଯାହା ଏକ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟରରୁ ଶହ ଶହ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟରରୁ କମ୍ ହୋଇପାରେ | ଏକ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ସାର୍ମ, ପ୍ରାୟ 40 ନିୟୁତ ପଙ୍ଗପାଳ ଧାରଣ କରିପାରିବ । ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୩୫,୦୦୦ ଲୋକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ । ଏହା ଅନୁମାନ କରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରତିଦିନ ୨.୩ କିଲୋଗ୍ରାମ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଥା’ନ୍ତି | ଏପ୍ରିଲ୍ 21ର ଏକ FAO ପରିସ୍ଥିତି ଅପଡେଟ୍ ଏକ ଘୋର ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିଥାଏ | ପୂର୍ବ ଆଫ୍ରିକା, ୟେମେନ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଇରାନରେ ଏହି ବସନ୍ତରେ ପ୍ରଜନନ କରୁଥିବା ମରୁଭୂମି ପଙ୍ଗପାଳ ଆଫ୍ରୋ-ଏସୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ପ୍ରତି ବିପଦକୁ ଆହୁରି ବଢାଇବ ବୋଲି ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି।

   Related Posts