Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଆମେରିକାରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରିୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠି ଉଡିଲା ତ୍ରିରଙ୍ଗା, ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ ଗାନ କରି ବିଦେଶରେ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କଲେ ଭାରତୀୟ

16/08/2020 at 4:44 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬/୦୮ : ଦେଶର ୭୪ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ ସାରା ଦୁନିଆରେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଆମେରିକାରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ଯାଏଁ ସବୁଠାରେ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ ହୋଇଛି | କାନାଡ଼ା ସ୍ଥିତ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ନାଏଗ୍ରା ଜଳପ୍ରପାତରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବୁର୍ଜ ଖଲିଫାରେ ମଧ୍ୟ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉଡ଼ୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ନାଏଗ୍ରା ଜଳପ୍ରପାତ କୁଳରେ ଭାରତର ଜାତୀୟ ପତାକା ଉଡିବା ସମୟରେ ପାଣିରେ ୩ରାଙ୍ଗ ବିଚ୍ଛୁରିତ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା | 

ଅଷ୍ଟ୍ରିଆରେ ଅଗଷ୍ଟ ୭୫ ତାରିଖରେ ଭାରତର ୭୪ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ସେଠାରେ ନିଯୁକ୍ତ ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଦୂତାବାସରେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ | କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆରେ ରହୁଥିବା ଭାରତୀୟ ସାମିଲ ହୋଇପାରିନଥିଲେ | ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ଅଧିକାରୀ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜରିଆରେ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିଛନ୍ତି |

କାନାଡ଼ା ନାଏଗ୍ରା ଜଳପ୍ରପାତ ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ରଙ୍ଗରେ ରଙ୍ଗୀନ ହୋଇଥିବା ନଜର ଆସିଛି | ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଛାଇରେ ଜଳପ୍ରପାତ ପାଣି ମଧ୍ୟ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ପତାକା ଭଳି ରଙ୍ଗମୟ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ମନମୋହକ ଓ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଦୃଶ୍ୟ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମନ ମୋହିଛି | କାନାଡ଼ାରେ ରହୁଥିବା ଭାରତର ମହାବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତାବାସ ନାଏଗ୍ରା ଜଳପ୍ରପାତର ଫଟୋ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି |

ଦେଶର ୭୪ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ଶନିବାର ଦିନ ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ସ୍କ୍ୱାୟରରେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଇଥିଲା | ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସ୍ଥାନରେ ଭାରତର ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଇଛି | ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ଭାରତର ମହାବାଣିଜ୍ୟ ଦୂତାବାସ ରଣଧୀର ଜୟସୱାଲ ଟାଇମ୍ସ ସ୍କ୍ୱାୟରରେ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ | ରଣଧୀର ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଭାରତ ପାଇଁ ଭବିଷ୍ୟତର ରାସ୍ତା ଓ ନୂଆ ଭାରତ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟ ଅନୁରୂପ ଦେଶକୁ ଆଗେଇ ନେବାକୁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଛି |

ୟୁଏଇ ଭାରତର ଜାତୀୟ ପତାକା ଉଡାଇ ଭାରତ ସହ ନିଜର ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଦର୍ଶାଇଛି | ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚତମ ବୁର୍ଜ ଖଲିଫାରେ ଯେତେବେଳେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ପତାକା ଉଡିଥିଲା ସେତେବେଳେ ପୁରା ବିଲଡିଂ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ରଙ୍ଗରେ ରଙ୍ଗୀନ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଆବୁଧାବିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ତୈଳ କମ୍ପାନୀର ଟାୱାରରେ ମଧ୍ୟ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ପତାକା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା | ଏହି ଅବସରରେ ବୁର୍ଜ ଖଲିଫା ନିକଟରେ ଅନେକ ସଂଖ୍ୟକ ଭାରତୀୟ ଜମା ହୋଇ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସର ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିଥିଲେ | ଏହି ଅବସରରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଚୀନ, ବାଙ୍ଗଲାଦେଶ, ସିଙ୍ଗାପୁର, ନେପାଳ, ପାକିସ୍ତାନ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଇମିରେଟସ,(ୟୁଏଇ), ଇସ୍ରାଏଲ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହିସବୁ ଦେଶରେ ରହୁଥିବା ହଜାର ହଜାର ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ସଂଗୀତ ଗାନ କରି ଉତ୍ସାହର ସହ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରିଥିଲେ |

   Related Posts