Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବର ବିଜୟ ଅଭିଯାନ ଜାରି, ୮ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ଆସନ୍ତାକାଲି ଉଦଘାଟନ ହେବ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ରେଳରୋଡ଼ ବ୍ରିଜ ‘ବୋଗିବିଲ’: ଏକାସଂଗେ ଚାଲିବ ଟ୍ରେନ ଏବଂ ଗାଡି

24/12/2018 at 3:33 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୨୪/୧୨ : ଆସନ୍ତାକାଲି ଉଦଘାଟନ ହେବ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ବ୍ରିଜ | ଆସନ୍ତାକାଲି ଆସାମ ଦେଵରୂଗଡ଼ରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିବା ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ବ୍ରିଜକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଉଦଘାଟନ କରିବେ | ଏହି ବ୍ରିଜ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀର ଉତ୍ତର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ତଟକୁ ସଂଯୋଗ କରିବ | ଏହି ବ୍ରିଜର ଲମ୍ବା ୪.୯୪ କି:ମି: | ଡିସେମ୍ବର ୨୫ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏହି ବ୍ରିଜ |


୧୯୯୭ ମସିହାରେ ସଂଯୁକ୍ତ ମୋର୍ଚ୍ଚା ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚଡ଼ି ଦେବେଗୌଡ଼ା ଏହି ବ୍ରିଜର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଥିଲେ | ୨୦୦୨ ମସିହାରେ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ସରକାର ବ୍ରିଜ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ଏହି ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ ହେବାରେ ୫୯୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି | ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ ଶେଷ ହେବା ପାଇଁ ୧୬ ବର୍ଷ ଲାଗିଥିଲା | ଏହି ବ୍ରିଜ ଦେଇ ପ୍ରଥମ ମାଲ ବୋଝେଇ ଟ୍ରେନ ଡିସେମ୍ବର ୩ ତାରିଖରେ ଗତି କରିଥିଲା | ଏହି ବ୍ରିଜକୁ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଚୀନ ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିକାଶ ପରିଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି | ଭାରତ ଚୀନ ସୀମା ପାଖାପାଖି ୪୦୦୦ କି:ମି: ଲମ୍ବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିଛି |


ବୋଗିବିଲ ବ୍ରିଜ ଇଂଜିନିୟରଙ୍କ ଅଦ୍ଭୁତ କୌଶଳ ବୋଲି ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଉଛି | ଏହି ବ୍ରିଜ ଆସାମର ଦିଵରୂଗଡ଼ ଠାରୁ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଧେମାଜୀ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଯୋଡ଼ିବ | ଆସାମରୁ ଅରୁଣାଚଳ ଯିବା ପାଇଁ ୧୦ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗିଥାଏ | ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ ପରେ ଦିଵରୂଗଡ଼ ଠାରୁ ଧେମାଜୀର ଦୂରତା ୫୦୦ କି:ମି: ରୁ କମି ୧୦୦ କି:ମି: ହୋଇଯିବ |


ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଫ୍ରଣ୍ଟିୟର ରେଲୱେର ସିପିଆଇଓ ପ୍ରଣବ ଜ୍ୟୋତିଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀ ଉପରେ ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଥିଲା | କାରଣ ସେପଟେ ଅଂଚଳରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇଥାଏ | ସିସ୍ମିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଥିବା ଯୋଗୁଁ ଏଠାରେ ଭୂମିକମ୍ପଏଅ ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଥାଏ | ତଥାପି ଏହି ସବୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ସାମ୍ନା କରି ବ୍ରିଜ ସମ୍ପୂର୍ଣ ହୋଇଛି |
ରେଲୱେ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଏହି ଡବଲ ଡେ଼କର ବ୍ରିଜ ଦେଇ ଉଭୟ ଟ୍ରେନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗାଡି ଯାଇପାରିବ | ଉପର ଭାଗରେ ୩ ଲେନ ବିଶିଷ୍ଟ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି | ତଳ ଭାଗରେ ଦୁଇଟି ରେଳ ଟ୍ରାକ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି | ତେବେ ବ୍ରିଜ ଏତେ ମଜବୁତ ଭାବେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ଯେ, ଏହି ବ୍ରିଜ ଉପରେ ମିଲିଟାରୀ ଟ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଯାଇପାରିବ |

   Related Posts