Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ସାଙ୍ଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ : ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଉନାହିଁ ଚୀନ

22/02/2020 at 5:09 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨/୨: ଚୀନରେ କରୋନା ଆତଙ୍କ ଜାରି ରହିଛି । ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨ ହଜାର ୩୫୦ ଛୁଇଁଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭୬ ହଜାର ଟପିଲାଣି । ଆଉ ଏକ ଉଦ୍‌ବେଗ ଜନକ ଖବର ଆସିଛି, କି କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନଥାଇ ମଧ୍ୟ ଲୋକେ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ।  ସେପଟେ ଚୀନ ବିରୋଧରେ ସାଂଘାତିକ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି ଭାରତ  । ବୁହାନରେ ଫଶିରହିଥିବା ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ବାୟୁସେନାର ବିମାନ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ଜାଣିଶୁଣି ଚୀନ ବିଳମ୍ବ କରୁଛି ।

ଭୟାନକ ହେଉଛି କରୋନା ଭାଇରସ୍ । ଚୀନ୍‌ରେ ସ୍ଥିତି ସଂଗୀନ ।କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉନଥିଲେ ବି ଏହା ଆଗକୁ ଆଗକୁ ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଭାଇରସ୍‌ । ଲୋକେ ଏଥିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି । କରୋନାର ଏପିକ୍ ସେଣ୍ଟର ଥିବା ଉହାନରୁ ଜଣେ ମହିଳା ଏନ୍ୟାଙ୍ଗ ଆସିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଦେହରେ କରୋନା ଭାଇରସର କୌଣସି ସିମଟମ୍‌ ଦେଖାଦେଇନଥିଲା । ହେଲେ ତାଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା କିଛି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫ ଜଣ ଏବେ ଏହି ଭାଇରସ୍‌ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଚୀନର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ । ଯାହାକୁ ନେଇ ସମସ୍ତେ ଆତଙ୍କିତ ।କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ଚୀନରେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୨ ହଜାର ୩୫୦ ଟପିଲାଣି । ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା  ୭୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ହେଲାଣି । କାଲି ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୮୮୯ଟି ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଚୀନ ବ୍ୟତୀତ ୨୬ଟି ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପୀଛି ଏହି ଜୀବନ ନାଶକାରୀ ଭାଇରସ୍‌ ।

ସେପଟେ କରୋନା ଭାଇରସ ଡରରେ ଲୋକେ ପୋକ ଖାଉଥିବାର ଭୟାନକ ଚିତ୍ର ଚୀନରୁ ଆସୁଛି । କରୋନାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ  ଯୁବକ ଜଣଙ୍କ ଆଗ୍ରହରେ ଗୋଟେ ପରେ ଗୋଟେ ଜିଅନ୍ତା ପୋକ ଖାଇଯାଉଛନ୍ତି । ସେପଟେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଉହାନରେ ଥିବା ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଆଣିବାକୁ ବାହାରିଥିବା ବିମାନକୁ କ୍ଲିଅରାନ୍ସ୍ ଦେବାରେ ଚୀନ୍ ଜାଣିଶୁଣି ବିଳମ୍ବ କରୁଛି ।ଏହି ବିମାନରେ ଭାରତ, ଚୀନ୍‌ ଡାକ୍ତର ଓ ରିଲିଫ୍ ସାମଗ୍ରୀ ପଠାଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଗୁରୁବାର ଭାରତୀୟ ସାମରିକ ପଣ୍ୟବାହୀ ବିମାନ ‘ସି-୧୭ ଗ୍ଲୋବ୍ମାଷ୍ଟର୍’ ଉହାନ୍ ଯାଇଥାନ୍ତା । କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ୍ ନ ଦେବାରୁ ତାହା ସମ୍ଭବ ହୋଇନାହିଁ । ପୂର୍ବରୁ ଏୟାର୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଦୁଇଟି ବିମାନ ୬୪୦ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ୭ ଜଣ ମାଳଦ୍ବୀପ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଉହାନରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts