Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କପିଳାଶ ଜାଗର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ କଟକଣା, ଜିଲ୍ଲା ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ମନା, ଜିଲ୍ଲାବାସୀଙ୍କ କୋଭିଡ୍ ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ବସ୍ ଭଡା, ସାଧାରଣ ଓ ଏକ୍ସପ୍ରେସ କିଲୋମିଟର ପିଛା ୫ପଇସା, ଡିଲକ୍ସ ଓ ଏସି ଡିଲକ୍ସ ୧୦ପଇସା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ବସ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ୩ ମୃତ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବାରହା ଆକ୍ରମଣରେ ୭ ଆହତ, ଗ୍ରାମବାସୀ ଭୟଭୀତ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଶିଶୁପାଳ ହୋଇ ଫେରିଲା ବର, ଅଧାରୁ ବନ୍ଦ ହେଲା ବାଲ୍ୟ ବିବାହ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ସରିଯାଉଛି ଟୋକନ ଅବଧି, ମଣ୍ଡିରୁ ଉଠୁନି ଧାନ, ପ୍ରତିବାଦରେ ଚାଷୀଙ୍କ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଅଷ୍ଟପ୍ରହରୀ ଚାନ୍ଦା ପାଇଁ ଗଛରେ ବାନ୍ଧି ନିସ୍ତୁକ ମାଡ ଅଭିଯୋଗ, ଥାନାରେ ଏତଲା
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ସହରରେ ବୁଲୁଛି ଭାଲୁ, ଲୋକେ ଭୟଭୀତ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଛାତ୍ରଙ୍କ ନାଁରେ ଜିଏସଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ୩୮କୋଟି ଟଙ୍କାର ଠକେଇ ନେଇ ନୋଟିସ୍
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଥାନାଠାରୁ ୧ କି.ମି. ଦୂରରେ ଚାଲିଥିଲା ବେଆଇନ ବିଦେଶୀ ମଦ ବିକ୍ରି, ଚଢାଉ କରି ନଷ୍ଟ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

ଚଳିତବର୍ଷ ବିଦେଶରୁ ୨୩% କମ୍ ଅର୍ଥ ପଠାଇବେ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟ, ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ପକାଇପାରେ ପ୍ରଭାବ

23/04/2020 at 11:51 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩।୪: ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟମାନେ ନିଜ ଦେଶକୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇବାରେ ସବୁଠୁ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଟଙ୍କା ପଠାଇବାରେ ଭାରତ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଏହା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବାକୁ ଯାଉଛି ।

ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକଳନ କରିଛି ଯେ, ୨୦୨୦ରେ ଭାରତକୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ୨୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟମାନେ ୬୪ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଟଙ୍କା ପଠାଇ ପାରିବେ । ୨୦୧୯ ରେ ଦେଶକୁ ୮୩ ବିଲିୟନ ଡଲାର ପଠାଯାଇଥିଲା । ଗତବର୍ଷ ଟଙ୍କା ପଠାଇବାରେ ୬ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିଲା ।

ବିଶ୍ବ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି । ଫଳରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଶ୍ବର ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ । ଭାରତ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ୨୩ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ହ୍ରାସ ।

ତେବେ ଭାରତର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ପାକିସ୍ତାନରେ ୨୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ । ବାଂଲାଦେଶରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୪ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ସେହିଭଳି ନେପାଳ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ଯଥାକ୍ରମେ ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ୧୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ ।

ୟୁରୋପ ଏବଂ ଏସିଆରେ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ୨୭.୫ ପ୍ରତିଶତ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ୨୨.୧ ପ୍ରତିଶତ, ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଆଫ୍ରିକାରେ ୧୯.୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇପାରେ । ଲାଟିନ୍ ଆମେରିକା ଏବଂ କାରିବିଆନ୍ ୧୯.୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ।

ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ପ୍ରବାସୀ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ନିଜ ଦେଶକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଡାକଘର କିମ୍ବା ଅନଲାଇନ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ମାଧ୍ୟମରେ ଟଙ୍କା ପଠାନ୍ତି, ଏହାକୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା କୁହାଯାଏ । ଧରନ୍ତୁ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଶ୍ରମିକ ଏକ ଗଲ୍ଫ ଦେଶରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେ ଭାରତରେ ନିଜ ବାପା-ମା କିମ୍ବା ପରିବାରକୁ ଟଙ୍କା ପଠାନ୍ତି, ସେହି ପରିମାଣକୁ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ବର୍ଗରେ ରଖାଯାଏ । ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ଦ୍ବାରା ଲାଭବାନ ହୁଏ । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଅର୍ଜନ କରୁ । ଯାହା ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଏକ ଭଲ କଥା ।

   Related Posts