Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ମେଡିକାଲରେ ଚାକିରୀ ଦେବାକୁ କହି ଠକୁଥିଲା ଯୁବକ, ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନାଁରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏତଲା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅନଲାଇନରେ ନିର୍ମାଲ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିବା ନେଇ ସିଂହଦ୍ବାର ଥାନାରେ ଆମାଜନ ଇଣ୍ଡିଆ ବିରୋଧରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଏତଲା
  • ||
  • ସୋର : ଓଭରଲୋଡିଂ ପାଇଁ ଗଣିଲେ ତଣ୍ଡ, ୩ଲକ୍ଷ ଜରିମନା ଦେଲେ ୬ ଡମ୍ଫର
  • ||

ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ମିଳିବ କରୋନା ଭାକସିନ: ୬୮ କୋଟି ଡୋଜ୍ କିଣିବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁୟଟକୁ ଦେଲେ ଅର୍ଡର

23/08/2020 at 3:47 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩।୦୮: ବ୍ରିଟେନ୍‌ର ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର କରୋନା ଭାଇରସ୍‌କୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ଦୁନିଆରେ ଆଶା ଜାଗି ଉଠିଛି। ଦୁନିଆରେ ସଂପ୍ରତି ଯେତେ ଭାକସିନ ଉପରେ କାମ ଚାଲିଛି ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡର ଭାକସିନକୁ ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ କୁହାଯାଉଛି। ଏହି ଭାକସିନର ଭାରତରେ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁୟଟକୁ ପୂର୍ବରୁ ଅନୁମତି ମିଳି ସାରିଛି। ଏବେ ଖବର ଆସିଛି ଭାରତ ସରକାର ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁୟଟରୁ ଭାକସିନ କିଣି ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଯୋଗାଇ ଦେବେ।

ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁୟଟକୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ଭାକସିନ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ସଂସ୍ଥା କୁହାଯାଏ। ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁୟଟ୍ କେବଳ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡର କରୋନା ଭାକସିନ ନୁହେଁ  ବରଂ ଅନ୍ୟ ଭାକସିନର ଉତ୍ପାଦନ ମଧ୍ୟ କରୁଛି। ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର କରୋନା ଭାକସିନ ଭାରତରେ କୋଭିସିଲ୍‌ଡ ନାମରେ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇ ବଜାରକୁ ଆସିବ।

ବିଜନେସ୍‌ ଟୁଡେରେ ଛପି ଥିବା ପିବି ଜୟକୁମାରଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ସରକାର ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁୟଟରୁ ସିଧାସଳଖ ଭାକସିନ କିଣାଯିବ। ସରକାର ଏମିତି ଯୋଜନା ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ଭାକସିନ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବ। ସରକାର ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁୟଟକୁ ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ଜୁନ ସୁଦ୍ଧା ୬୮ କୋଟି ଡୋଜ୍‌ ଯୋଗାଇବାକୁ ଅର୍ଡର ଦେଇଛନ୍ତି। ସରକାର ଏହି ଭାକସିନର ପରୀକ୍ଷଣ ଶୀଘ୍ର ପୂରା କରିବାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇ ସାରିଛନ୍ତି। ଭାକସିନ ସଫଳ ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ଲୋକଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଟିକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆଧାରରେ ମାଗଣାରେ ଭାକସିନ ଦିଆଯିବ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡର କରୋନା ଭାକସିନର ଉତ୍ପାଦନ ଏଷ୍ଟ୍ରେଜେନେକା କମ୍ପାନୀ କରୁଛି। ଏଷ୍ଟ୍ରେଜେନେକା କମ୍ପାନୀ ସହିତ ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁୟର ରାଜିନାମା କରିଛି। ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁସାରେ ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁୟଟ କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ବରଂ ୯୨ ଦେଶରେ ଭାକସିନର ଯୋଗାଣ କରିପାରେ।

   Related Posts