Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • JEE ମେନ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ
  • ||
  • ଦେଶର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ବଦଳିଲେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ସୁଧାଂଶୁଙ୍କ ଜାଗା ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରକ୍ତ ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ ! ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଠିକଣା ରଖିବ ବନ ବିଭାଗ, ନିଆଁ ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୫ହଜାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ବାଲି ଗଦାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||

ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଓ ନିଦରୁ ଉଠିବା ପରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଆନ୍ତି ଏହି ଗ୍ୟାଜେଟ୍‌

24/12/2019 at 4:29 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୧୨ – ଏବେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କର ଜୀବନ ଶୈଳୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି । ଏକ ଗବେଷଣା ଅନୁସାରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଓ ୭୪ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ଉଠିବା ପରେ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ସାଇବର୍‌ ମିଡିଆର ଗବେଷଣା ଅନୁସାରେ ୭୪ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ନିଦରୁ ଉଠିବାର ୩୦ ମିନିଟ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଏବେ ତାଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌କୁ ଦେଖିଥାଆନ୍ତି ।

ଭାରତୀୟମାନେ ବର୍ଷକୁ ହାରାହାରି ୧୮୦୦ ଘଣ୍ଟା ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ ଦେଖିବାରେ ବିତାଉଛନ୍ତି । ଅଧିକ ସମୟ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ ପ୍ରକାଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି। ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଖରାପ ହେବା ସହ ବେକ ଓ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡୁଛି ।

ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ହ୍ୱାଟସ୍‌ଆପ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟ ସୋସିଆଲ୍‌ ଆପ୍‌ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ , ହେଲୋକୁ ଲୋକ ଅଧିକ ସମୟ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହଁ ମନୋରଞ୍ଜନ ପାଇଁ ୟୁ ଟ୍ୟୁବ ସହ ଅନ୍ୟ ଆପ୍‌କୁ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ।

ଏବେ ୫୬ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ଫୋନ୍‌ ବିନା ରହିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ଅଧିକ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିବାରୁ ଏହାର କୁ ପ୍ରଭାବ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଉପରେ ପଡୁଛି । ଏଥିପାଇଁ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଖରାପ ହେଉଛି । ମଣିଷର ବ୍ୟବହାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସୁଛି ।

୧୮ରୁ ୨୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଯୁବ ଗୋଷ୍ଠୀ ବେଶୀ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍‌ ଓ ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୮୩ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଓ ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ରହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts