Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗୋଆରେ ଏନସିପି-ଶିବସେନାର ହାତ ଛାଡିଦେଲା କଂଗ୍ରେସ, କହିଲା-‘ଆମର ଏକାକି ଜିତିବା କ୍ଷମତା ଅଛି’
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୩୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୭୭୪୬୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଜୋଶ୍ ଏବେବି ଅଛି : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ କୋହଲି
  • ||
  • ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହଟହଟା, ତଡିଦେଲେ ଗାଁ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ ଓ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଡିସିପି
  • ||

ଯେତେବେଳେ ଆଜହାରୁଦ୍ଦୀନ ଓ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ହାର ମାନିିଥିଲା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ଏସିଆ କପ୍ ଉପରେ ଭାରତ କରିଥିଲା କବଜା

15/04/2020 at 11:35 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୫|୦୪:  ୧୯୮୪ରେ ପ୍ରଥମ ଏସିଆ କପ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଖେଳାଯାଇଥିଲା । ସେବେଠାରୁ ୧୯୯୫ ଯାଏଁ ହୋଇଥିବା ୫ଟି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ଭାରତ ୪ ଥର ହିଁ ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଥିଲା । ୧୯୯୫, ଏପ୍ରିଲ ୧୪ରେ ଭାରତ ଚତୁର୍ଥ ଥର ପାଇଁ ଏସିଆ କପ୍ ନିଜ ନାମରେ କରିଥିଲା ।

ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ସମସ୍ତ ଦଳ ଅନ୍ୟ ଟିମ୍ ସହ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଥିଲେ । ଭାରତ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଓ ପାକିସ୍ତାନ ୨ ଥର ଲିଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ । ରନରେଟ୍ ପାଇଁ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଥିଲା । ତେଣୁ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ବାଂଲାଦେଶ ବିଦା ହୋଇଥିଲେ ।

ଫାଇନାଲରେ ଭାରତର ଅଧିନାୟକ ମହମ୍ମଦ ଆଜହାରୁଦ୍ଦୀନ ଟସ୍ ଜିତି ବୋଲିଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ସବୁ ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମେ ବୋଲିଂ କରିଥିଲା । ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦଳରେ ଜୟସୂରିୟା, ଗୁରୁସିହ୍ନା, ଅର୍ଜୁନ ରଣତୁଙ୍ଗାଙ୍କ ଭଳି ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ଥିଲେ । ଦଳ ନିର୍ଧାରିତ ୫୦ ଓଭରରେ ୨୩୦ ରନ କରିପାରିଥିଲା । ତେବେ ଭାରତର ଓପନିଂ ପାଇଁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ ୨୨ ବର୍ଷୀୟ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର । ସେ ମନୋଜ ପ୍ରଭାକରଙ୍କ ସହ କ୍ରିଜକୁ ଆସିଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ନବଜ୍ୟୋତ ସିଦ୍ଧୁ ମଧ୍ୟ ଖେଳୁଥିଲେ । ସେ ୪୧ ରନ କରି ଆଉଟ ହୋଇଥିଲେ । ସଚିନ ମଧ୍ୟ ୫୮ ରନ କରି ପ୍ୟାଭିଲିୟନ ଫେରିଥିଲେ । କ୍ରିଜରେ ଏବେ ସିଦ୍ଧୁ ଓ ଆଜହାରୁଦ୍ଦୀନ ପାଳି ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ ।ଦଳକୁ ୧୭୩ ରନର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା । ଉଭୟେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିଲେ । ଆଜହାର ୮୯ ବଲରୁ ୯୦ ରନ କରିଥିବା ବେଳେ ସିଦ୍ଧୁ ୧୦୬ ବଲରୁ ୮୪ ରନ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ସିଦ୍ଧୁ ପ୍ଲେୟାର ଅଫ ଦି ସିରିଜ ହୋଇଥିଲେ । ସଚିନ ସର୍ବାଧିକ ରନ କରିଥିବା ବେଳେ ବୋଲର ଅନିଲ କୁମ୍ୱଲେ ୭ଟି ଓ୍ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ । 

   Related Posts