Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୪୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୬୦୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୬୭୦୯୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବୁଧବାର ଭାରତ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବ ଦିନକିଆ ସିରିଜ୍
  • ||
  • ଗ୍ଲୋବାଲ ମେୟର୍ସ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ-୨୦୨୧: ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୫ ସହରରେ ରାଉରକେଲା, ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ପ୍ରଶଂସା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ଖୁସି ଖବର : ପନି-ପରିବାରୁ କରୋନାର ଔଷଧ ଉଦ୍ଭାବନ କଲେ ଭାରତର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ

24/04/2020 at 7:43 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪/୪: ଡିବିଟି-ସିଆଇଏବି ବିଭାଗ ଏପରି ଅନେକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଯୋଜନା ବନାଇଛି ଯାହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏପରି ଉତ୍ପାଦ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ରହିଛି ଯାହାର ବ୍ୟବହାର କୋଭିଡ-୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା,ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କରାଯାଇପାରିବ ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପୂରା ବିଶ୍ବରେ ଜୋରସୋରରେ ବ୍ୟାପିଛି।

ଏହି ଯୋଜନାକୁ ଏହାର ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ବିଶେଷଜ୍ଞତାର ଉପଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି,ଯାହା ରସାୟନ,ରାସାୟନିକ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ,ଜୈବ ପ୍ରାଦ୍ୟୋଗିକ,ଆଣବିକ ଜୀବ ବିଜ୍ଞାନ,ପୋଷଣ,ନାନୋ ପ୍ରାଦ୍ୟୋଗିକ ସହିତ ଅନୁସନ୍ଧାନର ବିବିଧ ବର୍ଗରୁ ଆସିଥାଏ।

ରୋଗ ନିରୋଧ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ଅନ୍ତର୍ଗତ ସଂସ୍ଥା ଆଣ୍ଟି ଭାଇରାଲ୍ କୋଟିଂ ସାମଗ୍ରୀ ବିକଶିତ କରିବା ପାଇଁ କାଷ୍ଠ ଅପଦ୍ରବ୍ୟତାରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ନୋବଲ୍ ଧାତୁ ନାନୋ କମ୍ପେଲେକ୍ସ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଶାସ୍ତ୍ର ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଜରିଆରେ ପ୍ରତିଦିନ ଅକ୍ସାଇଡ ସମୃଦ୍ଧ ସିଟ୍ରୋନେଲା ତେଲ,କାର୍ବୋପୋଲ୍ ଏବଂ ଟ୍ରାଇଥେନୋଲାମାଇନ୍ ଯୁକ୍ତ ଆଲକୋହଲ୍ ସାନିଟାଇଜର ଉପଯୋଗ କରିବା ଉପରେ ଯୋଜନା କରିଥିଲା। ଏଥିରେ ପୋଲିପାୟରୋଲିକ୍ ଫୋଟୋସେନ୍ସିଟାଇଜର ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ୍ ଫଟୋ ଡାଇନାମିକ୍ ଥେରାପି,ଇମ୍ୟୁନୋଡାୟଲେଟରୀର ମାଇକ୍ରୋବିୟଲ୍ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣରୋଧୀ ଫ୍ରକ୍ଟନ୍ ବାୟୋମୋଲିକ୍ୟୁଲ୍ସ ତଥା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ପୀଡ଼ିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଛାତିରେ ଭାରି ପଣକୁ କମ୍ କରିବା ପାଇଁ ନାଜାଲ୍ ସ୍ପେର ବିକାଶ ଏବଂ ଏହାର ବ୍ୟାବସାୟିକ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଏହାର ନାନୋ ସଂରୂପଣ ପ୍ରତି ମୁଖ୍ୟ ରୂପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ।

   Related Posts