Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ICC ଟି-୨୦ ରାଙ୍କିଂ : ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମହମ୍ମଦ ରିଜଓ୍ବାନ, ବିରାଟ କୋହଲି (୫) ଏବଂ ଲୋକେସ ରାହୁଲ (୮) ଖସିଲେ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ଘରୁ ମିଳିଲା ପୁଳା ପୁଳା ରାସନ କାର୍ଡ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଇ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା କାହିଁକି ?
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଭୁଲ୍, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ବସ୍
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ବାଇକ୍ ଚୋରି ରାକେଟ୍ ଠାବ : ୮ ବାଇକ୍ ସହ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଭାରସ୍ୟାମ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍ : ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଲା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ରୁ ପିଜି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ୩ ଦିନ ହେବ ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଥିଲା ଡଙ୍ଗା, ୨ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୧୦ବର୍ଷର ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ନୀରବତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି : କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ବଡ ଖବର: ଦଶହରା-ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ରେଲୱେ ଆରମ୍ଭ କରିବ ଆହୁରି ୮୦ଟି ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରେନ !

23/09/2020 at 10:53 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୦୯ : ଭାରତୀୟ ରେଲୱେ ପାର୍ବଣ ଋତୁକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଆହୁରି ୮୦ଟି ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରେନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି । ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତୀୟ ରେଲୱେ ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ପର୍ବପର୍ବାଣିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରେନ୍ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିପାରେ । ଆସନ୍ତା ମାସରେ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ବିଭିନ୍ନ ରୁଟରେ ସବି ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରେନ୍ ଘୋଷଣା କରିପାରେ । କରୋନା ମହାମାରୀ ପ୍ରସାର ରୋକିବାକୁ ସାରା ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା । ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ରେଲୱେ ଅଧିକାଂଶ ଟ୍ରେନ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲା।

ରେଲୱେ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଲୁଥିବା ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ଶ୍ରମିକ ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରେନ୍ ଠାରୁ ଅଲଗା ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ । ଏହିସବୁ ଟ୍ରେନରେ କନଫର୍ମ ଟିକେଟ୍ ମିଳିବ ଏବଂ କ୍ଲୋନ୍ ଟ୍ରେନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୯ ଯୋଡ଼ା ହମସଫର ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରେକ୍ ଚଲାଇବେ ଯେଉଁଥିରେ ୧୮ଟି ଲେଖାଏଁ କୋଚ୍ ରହିବ । ଗୋଟିଏ ଯୋଡ଼ା ୨୨ କୋଚ୍ ସହ ଦିଲ୍ଲୀ-ଲଖନଉ ରୁଟରେ ଚଳାଯିବ । ରେଲୱେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କ୍ଲୋନ୍ ଟ୍ରେନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଲୁଥିବା ୩୧୦ ଯୋଡି ଟ୍ରେନର ଅତିରିକ୍ତ । ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ରେଲୱେ ଜାରି କରିଥିବା ଗାଇଡଲାଇନ୍ ପାଳନ କରିବାକୁ ହେବ ।

ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଆସନ୍ତା ମାସ ଅକ୍ଟୋବରରେ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପାର୍ବଣ ଋତୁରେ ଯାତ୍ରାର ଚାହିଦା ବଢିଥାଏ । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପାଖାପାଖି ୮୦ ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରେନ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା ହୋଇପାରେ । ଅକ୍ଟୋବର ଓ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଦଶହରା, ଦୀପାବଳି, ନବରାତ୍ରି, ଭାଇ ଦୁଜ ଭଲ ପର୍ବ ଆସିବ । ଏହିଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଯାତ୍ରାର ଚାହିଦା ବଢିପାରେ । ବିଶେଷକରି ଉତ୍ତର ଭାରତ ଯାତ୍ରା ଚାହିଦା ଅଧିକ ବଢିବ ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ରେଲୱେ ୮୦ଟି ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରେନ୍ ଓ ୪୦ଟି କ୍ଲୋନ୍ ଟ୍ରେନ୍ ଚଲାଇବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲା । ଏଥିରୁ ଅଧିକାଂଶ ଟ୍ରେନ ବିହାର ରୁଟର ରହିଥିଲା । କ୍ଲୋନ୍ ଟ୍ରେନ୍ ଯେକୌଣସି ଅରିଜିନାଲ ଟ୍ରେନ ନାମ ଓ ହିସାବରେ ଚାଲୁଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ଟ୍ରେନ୍ । ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ଅରିଜିନାଲ୍ ଟ୍ରେନ୍ ରୁଟରେ ହିଁ ଚାଲେ । କୌଣସି ଖାସ ରୁଟରେ ଚାହିଦା ଦେଖି ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ଚଲାଯାଇଥାଏ ।

   Related Posts