Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||

ରେଳବାଇକୁ ଘାରିଛି ଅର୍ଥଚିନ୍ତା, ବନ୍ଦ କଲା ବ୍ରିଟିଶ ଅମଳର ‘ଡାକ ଦୂତ’ ସେବା

27/07/2020 at 3:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭।୦୭: ଭାରତୀୟ ରେଳପଥ ଗୋପନୀୟ ଦସ୍ତାବିଜ ପଠାଇବା ନେଇ ଜାରି ରଖିଥିବା ବ୍ରିଟିଶ ଅମଳର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବା ଡାକ ଦୂତ ସେବା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ଏହା ନିଜର ସମସ୍ତ ଜୋନ୍‌କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ଖର୍ଚ୍ଚକାଟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ରେଳପଥ ପକ୍ଷରୁ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ।

ଭାରତୀୟ ରେଳପଥର ବ୍ୟୟ ହ୍ରାସ ସହ ସଞ୍ଚୟରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଅଫିସିଆଲ ଆଲୋଚନା ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ କରିବାକୁ ରେଳ ବୋର୍ଡ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଏହା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଦୂତ ଓ ଡାକ ଦୂତ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ତତ୍କାଳ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଛି । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଯୋଗୁ ରେଳପଥର ଡାକ ଭତ୍ତା, ଷ୍ଟେସନାରୀ, ଫ୍ୟାକ୍ସ ବାବଦ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଞ୍ଚିଯିବ ବୋଲି ଆଦେଶନାମାରେ କୁହାଯାଇଛି । ସାଧାରଣତଃ ଭାବେ ପିଅନ୍‌ମାନେ ଡାକ ଦୂତର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି ଓ ରେଳ ବୋର୍ଡରୁ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ତଥା ଜୋନ୍‌ ଓ ଡିଭିଜନକୁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଦସ୍ତାବିଜ ନେବା ଆଣିବା କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି । ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ ସମୟରୁ ରେଳପଥରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଚାଲିଆସୁଥିଲା । ସୂଚନା ଥାଉକି, ଖର୍ଚ୍ଚକାଟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ରେଳପଥ ନୂଆ ପଦବି ସୃଷ୍ଟିରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଇବା ସମେତ ୱାର୍କସପ୍‌ରେ ମାନବସମ୍ବଳ ଯୁକ୍ତିସଙ୍ଗତ, ଆଉଟ୍‌ସୋର୍ସ କାମକୁ ସିଏସ୍‌ଆର୍‌କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲା ।

   Related Posts