Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିନା ଛୁଞ୍ଚିରେ ଟିକା ନେବେ ଶିଶୁ, ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ ନେବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ପ୍ରାତଃ ଭ୍ରମଣରେ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ହାତୀ ହାବୁଡରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ଏବେ ଆଉହେବନି ମୁହାଁମୁହିଁ ଟ୍ରେନ୍ ଧକ୍କା, ଧନଜୀବନ ହାନୀ ରୋକିବାକୁ ରେଳବାଇ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି ‘କବଚ’, ଜାଣନ୍ତୁ କାମ କରୁଛି କିପରି ?

8/10/2021 at 3:42 PM

ଜୟପୁର ୮।୧୦:  ଦେଶରେ ଟ୍ରେନ ଦୁର୍ଘଟଣା ଟାଳିବା ଲାଗି ଭାରତୀୟ ରେଳ ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳରେ ନୂଆ ଟେକନିକ୍‌ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କା ଟଳାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ରେଳବାଇ ମୁଖ୍ୟ ଲୋକସମ୍ପର୍କ ଅଧିକାରୀ କ୍ୟାପ୍ଟେନ ଶଶିକିରଣ କହିଛନ୍ତି। ରେଳବାଇ ବିକଶିତ କରିଥିବା ଏହି ନୂଆ ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳକୁ ‘କବଚ’ ନାମରେ ନାମିତ କରିଥିବା ବେଳେ ବାସ୍ତବିକ ଏହା ହେଉଛି ଟ୍ରେନ୍‌ କୋଲାଇଜନ ଆଭଏଡାନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ (ଟିସିଏଏସ୍‌) ବୋଲି ଜନସମ୍ପର୍କ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଉପଗ୍ରହ ସହାୟତାରେ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ରେଳ ଟ୍ରାକ୍‌ର ସୂଚନା ଦେବା ସହ ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥଳେ ନିଜେ ବ୍ରେକ୍‌ କଷିବ। ଯେପରି ଦୁର୍ଘଟଣା ପୂର୍ବରୁ ଟ୍ରେନ ଅଟକି ଯାଇପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳ ଦ୍ୱାରା ଲୋକ ପାଇଲଟକୁ ଆଗକୁ ଆସିବାକୁ ଥିବା ସିଗ୍ନାଲଗୁଡିକର ସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ମିଳିଯାଉଥିବା ବେଳେ ଆଗକୁ ଲାଇନରେ ଆସୁଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକର ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ମିଳୁଛି। ସେହି ଅନୁସାରେ ପାଇଲଟ ଟ୍ରେନର ବେଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିବେ।

ଯଦି ଲାଇନରେ ଆଗକୁ କୌଣସି ଟ୍ରେନ ଛିଡା ହୋଇଥାଏ ବା ଅଟକି ରହିଥାଏ ଏଥିରେ ସିଷ୍ଟମ  ସକ୍ରିୟ ହୋଇ ଲୋକୋ ପାଇଲଟକୁ ସଚେତ କରିବା ସହ ନିଶ୍ଟିତ ସମୟରେ ଗାଡି ନିଜକୁ ନିଜେ ଅଟକି ଯିବ। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ରେଳବାଇଙ୍କ ୧୫୮୬ କିଲୋମିଟର ଦୀର୍ଘ ରେଳଲାଇନରେ ସିଷ୍ଟମ ଲଗାଇବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ଏଥିଲାଗି ୪୩୬.୨୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବା ଥିବା ବେଳେ ଏହାର ସଫଳତା ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରେଳବାଇରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।  

   Related Posts