Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

ପୁରୁଣା ଭଡାରେ ଚାଲିବ ୧୭୦୦ ଟ୍ରେନ୍: ବନ୍ଦ ହେବ ସାଧାରଣ ଟିକେଟ୍, ଜାରି ରହିବ କୋଭିଡ୍ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍

13/11/2021 at 8:57 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩/୧୧: କରୋନା ଯୋଗୁଁ ନିୟମିତ ଟ୍ରେନ୍ ଉପରେ ଲଗାଯାଇଥିଲା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ । ଏହା ବଦଳରେ ଚାଲିଥିଲା ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରେନ୍ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଥିବାରୁ ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ସୁଧାର ଆସିଛ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଏବଂ ନିୟମିତ ଟ୍ରେନ୍ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ଯେ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୧୭୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଟ୍ରେନ୍ ନିୟମିତ ଟ୍ରେନ୍ ଭାବରେ ଚଳାଚଳ କରିବ ।

ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ସର୍କୁଲାରରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁନର୍ବାର କୋଭିଡ୍ର ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଆଯାଉଥିବା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭଡା ବର୍ତ୍ତମାନ ବଦଳିଯିବ । ତା’ପରେ ନିୟମିତ ଭଡା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏସବୁ ବ୍ୟତୀତ ସାଧାରଣ ଟିକେଟ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହା ମଧ୍ୟ ଜୋର ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ପୂର୍ବରୁ ବୁକ୍ ହୋଇଥିବା ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍ ଉପରେ କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ଭଡା ଆଦାୟ କରାଯିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରାଯିବ ନାହିଁ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଉଛି କିନ୍ତୁ କରୋନା ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ନିୟମକୁ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ନିୟମ ଭଙ୍ଗ ହେଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ସୂଚନା ଥାଉକି, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫, ୨୦୨୦ ରେ ଟ୍ରେନ୍ ସେବା ସାମୟିକ ଭାବରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ୧୬୬ ବର୍ଷରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ଥିଲା ଯେ ଟ୍ରେନର ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

କିନ୍ତୁ ପରେ ଗୁଡସ୍ ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ତା’ପରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାିଁ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଗଲା । ତା’ପରେ ପରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ନିୟମିତ ଟ୍ରେନ୍ ସଂଖ୍ୟାରେ ବି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁନର୍ବାର ପ୍ରି-କୋଭିଡ୍ ପରିସ୍ଥିତି ଫେରି ଆସିଛି । ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି ଏବଂ ଭଡା ମଧ୍ୟ ପୁରୁଣା ଭଳି ସମାନ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

   Related Posts