Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

୧ ଟଙ୍କାରେ ଥର୍ମାଲ ସ୍କ୍ରିନିଂ ଜରିଆରେ କରାନ୍ତୁ ଜ୍ଵରର ପରୀକ୍ଷା, ୧୯ ଷ୍ଟେସନରେ ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ

18/03/2020 at 7:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮।୦୩: କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାକୁ ନଜରରେ ରଖି ଭାରତୀୟ ରେଲଓ୍ଵେ ଷ୍ଟେସନରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଲାଗି ଥର୍ମାଲ ସ୍କ୍ରିନିଂର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି। ରେଳ ଯାତ୍ରୀ ମାତ୍ର ୧ ଟଙ୍କା ଦେଇ ଜ୍ଵରର ଯାଞ୍ଚ ଥର୍ମାଲ ସ୍କ୍ରିନିଂ ଜରିଆରେ କରାଇ ପାରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରେଲଓ୍ଵେ ଷ୍ଟେସନରେ ସ୍ଵଚ୍ଛତା ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉଛି। ଏଥିସହ କ୍ରମାଗତ ସାନିଟାଇଜର ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି।

ଏକ ଟଙ୍କାରେ କରାନ୍ତୁ ଥର୍ମାଲ ସ୍କ୍ରିନିଂ

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ଲାଗି ରେଲଓ୍ଵେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଡ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ଯାତ୍ରୀ ରେଲଓ୍ଵେ ଷ୍ଟେସନରେ ଏକ ଟଙ୍କାରେ ଜ୍ଵରର ଥର୍ମାଲ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରାଇ ପାରିବେ। ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ସଂପ୍ରତି ମୁମ୍ଵାଇର ୧୯ଟି ଷ୍ଟେସନରେ କରାଯାଇଛି। ଏଠାରେ ଯାତ୍ରୀ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା, ରକ୍ତ ଚାପ, ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଲେବୁଲ, ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେଇ ପାରିବେ।

ଥର୍ମାଲ ସ୍କାନର ଏମିତି ଏକ ଉପକରଣ ବା ସିଷ୍ଟମ, ଯାହା ଜରିଆରେ ଭୂତାଣୁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ପାରିବ। ଥର୍ମାଲ ସ୍କାନର ଏକ ଇନଫ୍ରାରେଡ୍ କ୍ୟାମେରା ପରି କାମ କରିଥାଏ। ଏହି ସ୍କାନର ଦେଇ ଯାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ଥିବା ଭୂତାଣୁ ଇନଫ୍ରାରେଡ୍ ଫଟୋରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଭୂତାଣୁର ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ଥିଲେ କିମ୍ବା ବିପଦଜ୍ଜନକ ସ୍ତରରେ ଥିଲେ, ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥାଏ। ଏଥିରେ ଜଣା ପଡେ ଯେ, ବ୍ୟକ୍ତି କୌଣସି ସଂକ୍ରମଣରେ ପୀଡିତ କି, ତାହା ସହଜରେ ଜଣା ପଡିଥାଏ।

   Related Posts