Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଦୈନିକ ୬୦ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧୁଛି ରେଳବାଇ, ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକେଟ୍ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ମିଳୁନାହାନ୍ତି ଲୋକ !

9/04/2020 at 9:46 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୯।୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ କୌଣସି ଲୋକ ଭୋକିଲା ନ ରୁହନ୍ତୁ ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ପ୍ରତିଦିନ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧୁଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଇଆରସିଟିସି ଦେଶର ୨୮ଟି ରୋଷେଇ ଘରେ ପ୍ରାୟ ୬୦ ହଜାର ଲୋକ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧୁଛନ୍ତି । ଆରପିଏଫ୍ ସମେତ ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକେଟ୍ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ବଣ୍ଟନ କରିବାରେ ସହାୟତା ନିଆଯାଉଛି କିନ୍ତୁ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକେଟ୍ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଉ ନାହିଁ ।

ଜଣେ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, ଆରମ୍ଭରେ କମ୍ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକେଟ୍ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଚାହିଦା ପରେ ଅଧିକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିଲା କିନ୍ତୁ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ହେତୁ ପ୍ୟାକେଟ୍ ବିତରକମାନଙ୍କୁ ପାଇବା ସହଜ ନୁହେଁ । ଏନଜିଓ ବ୍ୟତୀତ ଆରପିଏଫ ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହାୟତା ବଣ୍ଟନ କରୁଛି । ଯଦି ଲୋକମାନେ ମିଳନ୍ତି ଆମେ ଶୀଘ୍ର ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବୁ।

ଆଇଆରସିଟିସି ମୁଖପାତ୍ର ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାରା ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୬୦,୦୦୦ ଲୋକ ଆଇଆରସିଟିସି ରୋଷେଇ ଘରେ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧୁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ୍ ୫ ଲକ୍ଷ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକେଟ୍ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଉଛି । ଲୋକଙ୍କ ଚାହିଦା ଅନୁଯାୟୀ ଆମେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକେଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛୁ | ଏନଜିଓ ବ୍ୟତୀତ ଏହାକୁ ରେଳବାଇ ଏବଂ ଆରପିଏଫ ସହାୟତାରେ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଉଛି। ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ, ପ୍ୟାକେଟଗୁଡିକ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ସାଧାରଣ ଉପାୟରେ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥାଏ |

ସାରା ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା ଲଢେଇରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ମଧ୍ୟ ଆଗକୁ ଆସିଛି । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଏହାର ୨୫୦୦ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୩୫ ହଜାର ପାରାମେଡିକାଲ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଫିଲ୍ଡ କରିବ।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମିତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପରିଚୟ ପତ୍ର ଦେଖାଇ ରେଳବାଇ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପାଇପାରିବେ । ରେଳବାଇରେ ୪୫୬ଟି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ବ୍ୟତୀତ ୪୫ଟି ସବ୍-ଡିଭିଜନାଲ ହସ୍ପିଟାଲ, ୫୬ଟି ଡିଭିଜନାଲ ହସ୍ପିଟାଲ, ୧୬ଟି ଜୋନାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ ୮ଟି ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍ ରହିଛି । ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡିକର ଏକ ବଡ ଅଂଶ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ମହାମାରୀର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ରେଳବାଇ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିରୋଧରେ ପ୍ରୟାସକୁ ଜୋରଦାର କରିଛି । ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡିକରେ ସୁବିଧା ବଢାଇବା ସହିତ ସେଠାରେ ଅତିରିକ୍ତ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଡାକ୍ତରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନିୟୋଜନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୫୪୬ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ୩୫୧୫୩ ନର୍ସ ଏବଂ ସହକାରୀ ମେଡିକାଲ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ଏବଂ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୫୦୦୦ ଯାତ୍ରୀ କୋଚ୍ଙ୍କୁ ଆଇସୋଲେସନ ୱାର୍ଡରେ ପରିଣତ କରିବା ଏବଂ ୮୦ହଜାର କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ବେଡ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୩ ହଜାର କୋଚରେ ୪୮ ହଜାର କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ବେଡ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି । ୧୧ ହଜାର କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ବେଡ୍ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଛି ।

ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଇଆରସିଟିସି ୩୦ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘରୋଇ ଟ୍ରେନ୍ ତେଜାସ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ବୁକିଂ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି । ଏହି ଟ୍ରେନର ବୁକିଂ ମେ ୧ ସୁଦ୍ଧା କରାଯିବ । ଆଇଆରସିଟିସି ଅନୁଯାୟୀ, ଅପ୍ରେଲ ୧୫ ରୁ ଅପ୍ରେଲ ୩୦ ମଧ୍ୟରେ ବେସରକାରୀ ଟ୍ରେନର ଚଳାଚଳ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ରେଳବାଇକୁ ପଠାଯାଇଛି । ଟ୍ରେନରେ ୧୫ ରୁ ୩୦ ମଧ୍ୟରେ ବୁକ୍ କରିଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ରିଫଣ୍ଡ କରାଯିବ ।

   Related Posts