Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏକ ନମ୍ବର, ଲୋକପ୍ରିୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୩୦୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୫ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କଳିଙ୍ଗ ଝୋଟ କାରଖାନାରେ ଅଘଟଣ, ମେସିନରେ ଚାପି ହୋଇ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଘରୋଇ କଳି ହେଲା କାଳ, ଦାଦାର ଛୁରାମାଡ଼଼ରେ ଝିଆରୀ ଆହତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ କରାଯାଉଛି ସାନିଟାଇଜ୍
  • ||
  • ବ୍ରିଜରେ ଝୁଲିଛି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଭିତରକନିକା, କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ପାଇଁ ଗତ ୧୫ ତାରିଖଠାରୁ ବନ୍ଦ ଥିଲା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||

ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ରେଳବାଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ପୋଷ୍ଟ୍ କୋଭିଡ୍ କୋଚ୍ : ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ଏହିସବୁ ସୁବିଧା

19/07/2020 at 2:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୦୭ : ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ କରୋନା କାଳରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପୋଷ୍ଟ୍ କୋଭିଡ୍ କୋଚ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି | କପୂରଥଲା ରେଳ କାରଖାନାରେ ଏହି କୋଚ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି | ପୋଷ୍ଟ କୋଭିଡ୍ କୋଚରେ କପର୍ କୋଟେଡ଼୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲ୍, ପ୍ଲାଜମା ଏୟାର୍ ପ୍ୟୁରିଫାୟାର୍, ଟାଇଟେନିୟମ୍ ହାର୍ଡ ଅକ୍ସାଇ୍ଡ କୋଟିଂଗ୍ ସିଟ୍ ସହ ଗୋଡରେ ସଞ୍ଚାଳିତ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସୁବିଧା ଦିଆଯାଇଛି | ଏହି କୋଚରେ କଣ କଣ ବିଶେଷତ୍ୱ ରହିଛି ଜାଣନ୍ତୁ

କପୂରଥଲା ରେଳ କାରଖାନାରେ କରୋନାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ କୋଚ୍ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି | ହାତ ନ ଲଗାଇ ପାଣି ଓ ସାବୁନ ବ୍ୟବହାର ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି | ଏହିସବୁ ସୁବିଧା ଗୋଡ ଦ୍ୱାରା ସଞ୍ଚାଳିତ ହୋଇପାରିବ | ଏହାଛଡା କପର କୋଟେଡ଼ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲ୍, ପ୍ଲାଜମା ଏୟାର୍ ପ୍ୟୁରିଫାୟାର୍, ଟାଇଟେନିୟମ୍ ହାର୍ଡ ଅକ୍ସାଇଡ୍ କୋଟିଂଗ୍ ସିଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି |

ଯେପରି ହାତର ବ୍ୟବହାର କମ ହେବ, କୌଣସି ଜିନିଷରେ ହାତ ଲଗାଇବାକୁ ନ ପଡିବ ତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନୂଆ ଡିଜାଇନ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି | ଗୋଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ଅନେକ ବସ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ | ୱାଶ୍ ବେସିନ୍ କୁ ମଧ୍ୟ ଗୋଡ ଦ୍ୱାରା ସଞ୍ଚାଳିତ କରାଯାଇପାରିବ | ରେଲୱେ ନୂଆ କୋଚରେ ୱାଶ୍ ରୁମରେ ଟଏଲେଟ୍ ପାଖରେ ଯେଉଁ ଫ୍ଲସ୍ ଲଗାଯାଇଛି ତାହା ମଧ୍ୟ ଗୋଡ ଦ୍ୱାରା ସଞ୍ଚାଳିତ | ଏହାସହ ଟଏଲେଟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ କିମ୍ବା ବାହାରକୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ କବାଟକୁ ହାତ ନ ଲଗାଇ ଗୋଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଖୋଲି ପାରିବେ |

ନୂଆ କୋଚରେ ଗେଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡଲ୍ ତମ୍ବା ପାଣି ଦେଇ ତିଆରି କରାଯାଇଛି ଯେପରିକି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଓ ଭାଇରସରୁ ରକ୍ଷା ହୋଇପାରିବ | ଯେକୌଣସି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ତମ୍ବାର ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି | କୋଚରେ ପ୍ଲାଜମା ଏୟାର୍ ପ୍ୟୁରିଫାୟାର୍ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଯାଇଛି ଯେପରିକି ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ତାଜା ପବନ ମିଳିବ ଏବଂ ପ୍ଲାଜମା ଜରିଆରେ କୋଚ୍ ଲଗାତାର ସାନିଟାଇଜ ମଧ୍ୟ ହେବ | ଏହାଛଡା କୋଚରେ ଟାଇଟେନିୟମ୍ ହାର୍ଡ ଅକ୍ସାଇଡ୍ କୋଟିଂଗ୍ ରହିଛି | ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭାଇରସରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ କବାଟ, ହ୍ୟାଣ୍ଡଲ୍, ଟଏଲେଟ ସିଟ୍, କାଚ ଝରକା, କପ୍ ହୋଲ୍ଡର୍ ଆଦି ଟାଇଟେନିୟମ୍ ହାର୍ଡ ଅକ୍ସାଇଡ୍ କୋଟିଂଗରେ ତିଆରି କରାଯାଇଛି | ଟାଇଟେନିୟମ୍ ହାର୍ଡ ଅକ୍ସାଇଡ୍ କୋଟିଂଗ୍ ଭାଇରସ୍ କିମ୍ବା ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏୟାର୍ କ୍ୱାଲିଟିକୁ ସୁସ୍ଥ କରିଥାଏ |

ରେଲୱେ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହିଭଳି ପୋଷ୍ଟ କୋଭିଡ କୋଚ୍ ତିଆରି ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୬-୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ | ରେଲୱେ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ରେଳ କୋଚରେ ଏହିଭଳି ବଡ ସ୍ଥରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ | ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହ ନୂଆ କିସମର ରେଳ କୋଚ ମଧ୍ୟ ତିଆରି ହେଉଛି ଯାହାଦ୍ୱାରା କରୋନା ସଙ୍କଟ ପରେ ମଧ୍ୟ ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବେ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣରୁ ବଞ୍ଚିତ ରହିବେ |

   Related Posts