Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ୩୦ ଫୁଟ ଖାଇକୁ ଖସିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୫ ଆହତ
  • ||
  • କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ଗୁଣୁପୁର ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍ସକୁ ବଡ ଝଟକା, ଆହତ କାରଣରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ବାକି ମ୍ୟାଚ୍‌ରୁ ବାଦ୍ ପଡିଲେ ଡ୍ଵେନ ବ୍ରାଭୋ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୩୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଗବେଷଣାରେ ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଚନ୍ଦ୍ରଵଲୀ ଦତ୍ତା

31/05/2020 at 1:32 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧/୦୫ : କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁ ସାରା ଦୁନିଆରେ ହାହାକାର ଲାଗିରହିଛି | ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୧ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇ ସାରିଲାଣି ମହାମାରୀ କରୋନା | ମହାମାରୀ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଔଷଧ ଓ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା କେଉଁ ଦେଶକୁ ସଫଳତା ମିଳିନାହିଁ | ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରୁଥିବା ଟିମରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଚନ୍ଦ୍ରଵଲୀ ଦତ୍ତା ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି | ଚନ୍ଦ୍ରଵଲୀ ଦତ୍ତା କୋଲକାତାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ | ଏହି ଟିମରେ ତାଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିବାରୁ ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ମାନିତ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି | ମାନବ ସେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଯେଉଁ ମଉକା ମିଳିଛି ସେଥିପାଇଁ ସେ ବହୁତ ଖୁସି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି | 

କୋଲକାତାରେ ରହୁଥିବା ଚନ୍ଦ୍ରଵଲୀ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜେନର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟରେ କ୍ଲିନିକାଲ ଵାୟୋମେନକ୍ୟୋରିଂ ଫାସିଲିଟିରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ | ସେଠାରେ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନର ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ChAdOx1 ନାମକ ଭ୍ୟାକସିନର ଟ୍ରାଏଲ୍ ଚାଲିଛି |

ଯଦି ଏହି ଟ୍ରାଏଲ୍ ସଫଳ ହୁଏ ତାହେଲେ କରୋନାରୁ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଦୁନିଆକୁ ସଫଳତା ମିଳିବ | ଟ୍ରାଏଲ୍ ସଫଳ ହେଲେ ଏହା କରୋନାର ସମ୍ଭାବିତ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କ୍ୱାଲିଟି ଏସୋରେନ୍ସ ମେନେଜର୍ ଭାବେ କାମ କରିବା ଅର୍ଥ ଏହା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଯେ ପରୀକ୍ଷଣ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରଗତି ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ସ୍ଥରର ମାନକକୁ ଅନୁପାଳନ ସମ୍ପୂର୍ଣ କରାଯିବ | ତେବେ ଏହି ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଆଗାମୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କାମ କରିବା ନେଇ ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ଆଶାବାଦୀ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି | ସାରା ଦୁନିଆ ନଜର ବର୍ତ୍ତମାନ ସେହି ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଉପରେ |

ଚନ୍ଦ୍ରଵଲୀ ଦତ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଗବେଷଣାରେ ଭାଗ ନେବାରେ ମାନବୀୟ କାରଣ ରହିଛି | ଏହା ଏକ ଅଣ ଲାଭକାରୀ ସଂସ୍ଥା | ସେଠାରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଭ୍ୟାକସିନର ସଫଳତା ନେଇ ପ୍ରତିଦିନ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି | ମାନବ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ସାମନେ ଦିନ ରାତି ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି |

   Related Posts