Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦୁର୍ଲଭ ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶରେ ସଜେଇ ହେବେ ଶ୍ରୀଜିଉ, ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି
  • ||
  • କୋଇଲା ଖଣି ଆବଣ୍ଟନ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ରାୟଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଟି ତଳୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜନଗର : ଭୋଗ ଖାଇ ୧୫୦ ଅସୁସ୍ଥ, ୩୦ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡିଗଲା ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର, ୫ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪୮୦କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରେନ୍‌ରେ କଟି ବାପା-ଝିଅ-ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା ଟ୍ରକ, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||

ଚୀନ୍ ଉପରେ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି ଲାଗି ତୃତୀୟ ବିମାନବାହୀ ପୋତ ନିମନ୍ତେ ଯୋଜନା କରୁଛି ନୌସେନା

29/07/2020 at 4:33 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯।୭: କୋଭିଡ-୧୯ ଯୋଗୁ  ଭାରତୀୟ ନୌସେନାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିମାନବାହୀ ପୋତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାମିଲ ହୋଇପାରି ନାହିଁ।  ହୁଏତ ଏଥିଲାଗି ଆଉ କିଛି ସମୟ  ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ। ତେବେ ଉପୁଜିଥିବା ପରିସ୍ଥିତିରେ ନୌସେନା ତୃତୀୟ ପୋତ ସାଙ୍ଗକୁ ୨ଟି ନୂଆ ଫାଇଟର ସ୍କ୍ୱାଡ୍ରନର ଯୋଜନା କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି।  

ଏବେ ଇଣ୍ଡିଆନ ଓସନ ରିଜିୟନ (ଆଇଓଆର)ରେ ଚୀନ୍‌କୁ ସଂକୁଚିତ କରିବା ନୌସେନାର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ। ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍‌ ସାଗରରେ ଆମେରିକାର ଉପସ୍ଥିତି ଏବେ ଚୀନ୍‌ ଅସନ୍ତୋଷର କାରଣ ପାଲଟିଛି। ଏଥିଲାଗି ଚୀନ୍‌ ଯେଉଁ ବିମାନ ବାହକ ପୋତ ନିୟୋଜିତ କରିଛି ତାହା ଦିନକୁ ୫୦୦ ନଟିକାଲ ମାଇଲ ପଇଁତରା ମାରୁଛି। ହେଲେ ଏଥିରେ ଆକ୍ରମକ ବିମାନବାହୀ ପୋତ ଭଳି ସେଭଳି କୌଣସି ବିଶେଷତା ନାହିଁ। ଏହାର ଜବାବରେ ବେଜିଂକୁ ସତର୍କ କରାଇବା ଲାଗି ଆଇଓଆରରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଯେଉଁ ସବୁ ଯୁଦ୍ଧତରୀ ଓ ବୁଡାଜାହଦ ମୁତୟନ ହୋଇଛନ୍ତି ଏ ଗୁଡିକ ନିଶ୍ଚିତରୂପେ ଚୀନ୍‌ ଠାରୁ ଢେର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଓ ଅତ୍ୟାଧୁନି କୁହାଯାଇପାରେ।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଲାଗି କୋଚିନ ସିପୟାର୍ଡରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ୪୦ ହଜାର ଟନ୍‌ର  ପ୍ରଥମ ସ୍ୱଦେଶୀ ବିମାନବାହକ ପୋତ (ଆଇଏସିଆଇ-୧)ର ବେସିନ୍‌ ଟ୍ରାଏଲ ଏବେ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁ ଅଟକି ଯାଇଛି। ଏହି ପୋତ  ପରୀକ୍ଷଣ ନିମନ୍ତେ ୨୦୦୩ ମସିହାରେ ତତ୍କାଳୀନ ସରକାର ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ସେହି ଅନୁସାରେ ଅନେକବାର ସାମୁଦ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷଣ ସରିଥିବା ବେଳେ ନିକଟରେ ନୌସେନାରେ ସାମିଲ ହେବାର ଥିଲା। ହେଲେ ଏହା ଏବେ ବିଳମ୍ବିତ ହେଉଛି।

ଆଇଏସିଆଇ-୧ର ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ୨୨ହଜାର ୫୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ଅଟକଳ କରାଯାଇଛି। ଏତିକି ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଚୀନ୍‌ର ୨ଟି ନୂଆ ବିମାନବାହୀ ପୋତ ସାଙ୍ଗକୁ ଆଉ ଦୁଇଟିର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିଥାନ୍ତା। ନୌସେନା ଲାଗି ଭାରତ ୨୦୫୦ ସୁଦ୍ଧା ୧୦ଟି ବିମାନବାହକ ନିମନ୍ତେ ଯୋଜନା କରିଛି। ତେବେ ଆଗାମୀ କିଛି ବର୍ଷରେ ଚୀନ ଆଇଓଆରରେ ମାଲାକଡିଲେମାର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି କ୍ୟାରିୟର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ ଗ୍ରୁପ(ସିଏସଜି) ମୁତୟନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏଣୁ ନୌସେନା ଏବେ ତୃତୀୟ ବିମାନ ବାହକ ନିମନ୍ତେ ଯୋଜନା କରୁଥିବା ବେଳେ ଏଥିଲାଗି ୧୦୧୫ ମସିହାରୁ ଅନୁମତି ମିଳିସାରିଛି।

   Related Posts