Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୪ ଆହତ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଝି : ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ୭୪ ଜଣ ଦାଦନ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ସର୍ଦାର ଫେରାର
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବରିଷ୍ଠ କିରାଣୀ, ବାସଭବନ ସମେତ ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କୌଶାମ୍ବି : ବରଯାତ୍ରୀ ଗାଡ଼ି ଉପରେ ଓଲଟି ପଡ଼ିଲା ବାଲି ଭର୍ତ୍ତି ଟ୍ରକ୍ ,୮ମୃତ
  • ||
  • ଆମେରିକାରେ କରୋନା ସ୍ଥିତି ଭୟଙ୍କର : ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୫୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୮୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୫୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ, ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୩୬୬୦୪ ନୂଆ କୋଭିଡ଼ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ଆଖି: ୩୦ ବର୍ଷରେ ଦୁଇଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି କମ୍ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ମାମଲା

19/10/2020 at 4:52 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୧୦ : ଭାରତରେ ଦୁର୍ବଳ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ମାମଲା ଲଗାତାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଭାରତରେ ପାଖାପାଖି ୭.୯ କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ। ଗତ ୩୦ ବର୍ଷରେ ଏହିଭଳି ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦୁଇଗୁଣ ବଢିଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୧୯୯୦ ମସିହାରେ ଦେଶରେ କେବଳ ୪ କୋଟି ଲୋକଙ୍କର ସାମାନ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟି ଦୋଷ ଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମନ ୧୩ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଆଖି ପାଖ ଜିନିଷ ଉପରେ ଫୋକସ କରିବା ଭଳି କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ନାହିଁ। ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଦୁଇଟି ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଂସ୍ଥା ଭିଜନ ଲସ ଏକ୍ସପର୍ଟ ଗ୍ରୁପ ( VLEG) ଓ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏଜେନ୍ସି ଫର ଦି ପ୍ରିଭେନ୍ଶନ ଅଫ ବ୍ଲାଇଣ୍ଡନେସ (IAPB) ଦ୍ୱାରା ଏହି ତାଲିକା ଜାରି କରାଯାଇଛି।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଲାଇଫ୍ ଏକ୍ସପେକ୍ଟେନ୍ସି ହିଁ ସାମାନ୍ୟ ଓ ଗମ୍ଭୀର ଦୃଷ୍ଟି ଦୋଷର କାରଣ। ୧୯୯୦ ମସିହା ବେଳକୁ ଭାରତୀୟଙ୍କ ହାରାହାରି ଆୟୁଷ ୫୯ ବର୍ଷ ପାଖାପାଖି ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୯ ମସିହା ବେଳକୁ ଏହା ୭୦ ବର୍ଷ ହୋଇଛି। ତାଜା ରିପୋର୍ଟ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଦେଶର ପାଖାପାଖି ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ନେତ୍ରହୀନଙ୍କ ବୟସ ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ। ଏମାନଙ୍କ ଛଡା ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟ ନେତ୍ରହୀନତା ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଲା ୬ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ରେଟିନାପେଥିରେ ପୀଡିତ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ ପରେ ଭାରତରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି। ଚୀନରେ ପାଖାପାଖି ୧୧.୬ କୋଟି ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ଥିବାବେଳେ ଭାରତରେ ଅଛନ୍ତି ପାଖାପାଖି ୭.୭ କୋଟି।

ଭାରତରେ ଗତ ୩୦ ବର୍ଷରେ ‘near vision loss’ ବା presbyopia (ଯେଉଁମାନେ ପାଖ ଜିନିଷ ଦେଖିବାକୁ ଅସମର୍ଥ) ମାମଲା ଦୁଇଗୁଣରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି। ୧୯୯୦ ରେ ୫.୭୭ ଲୋକ ପୀଡିତ ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୯ ରେ ଦୁଇଗୁଣରୁ ଅଧିକ ଅର୍ଥାତ ୧୩.୭୬ କୋଟି ହୋଇଛି। ଦୁନିଆରେ ନେତ୍ରହୀନଙ୍କ ମାମଲାରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମରେ ରହିଛି | ଦେଶରେ ୯୨ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ। ଚୀନରେ ନେତ୍ରହୀନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮୯ ଲକ୍ଷ ରହିଛି।

ଏଠାରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି MSVI ବା ମଡ଼ରେଟ୍ ଓ ସିଭିୟର୍ ଭିଜନ୍ ଲସ୍ କଣ ? ଭିଜୁଆଲ୍ ଏକ୍ୟୁଟି ୬/୧୮ ବା ୩/୬୦ରୁ କମ୍ ହୋଇଥାଏ। ଅର୍ଥାତ ଯଦି ଜଣଙ୍କୁ MSVI 3/360 ସମସ୍ୟା ରହିଛି ତାହେଲେ ଏହାର ଅର୍ଥ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୩ ଫୁଟ୍ ଦୂରରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଠିକ ଥାଏ ସେମାନେ ୬୦ ଫୁଟ୍ ଦୂରରୁ ଦେଖିବାକୁ ସକ୍ଷମ। ନେତ୍ରହୀନ ମାମଲାରେ ଭିଜୁଆଲ୍ ଏକ୍ୟୁଟି 3/60 ରୁ କମ୍।

   Related Posts