Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ବିରାଟ ବାହିନୀ ଚିତ୍‌ପଟାଙ୍ଗ, ଭାରତକୁ ୫୧ ରନରେ ହରାଇ ସିରିଜ୍ ହାତେଇଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ହରିଦ୍ୱାର ସୀମା ସିଲ୍
  • ||
  • ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ ଯୋଗୁଁ ମନାଲିରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ, ଜିରୋ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଡାଲିରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦେବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ଭାରତର ବାଜିମାତ୍, ACABQ ଉପଦେଷ୍ଟା କମିଟିରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ ଭାରତୀୟ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ବିଦିଶା ମୈତ୍ର

7/11/2020 at 12:46 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ ୭।୧୧: ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଏକ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଭାରତୀୟ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ବିଦିଶା ମୈତ୍ର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପ୍ରଶାସନିକ ଏବଂ ବଜେଟ୍ ପ୍ରଶ୍ନ (ACABQ) ଉପଦେଷ୍ଟା ସମିତିକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଏସିଆ ପ୍ରଶାନ୍ତ ସମୂହ ସମିତିରେ ବିଦିଶା ମୈତ୍ର ଭାରତର ଏକମାତ୍ର ଆଶାୟୀ ଥିଲେ । ଅନ୍ୟ ଆଶାୟୀ ଇରାକରୁ ଥିଲେ । ବିଦିଶା ମୈତ୍ର ୧୨୬-୬୪ ଭୋଟ୍ ଗଣତିରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଭାରତ ୧୯୪୬ ପରଠାରୁ ସମିତିର ସଦସ୍ୟ ରହିଆସିଛି । ଏହି ସମିତି ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ସବୁଠୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ । କାରଣ ଏହା ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ବଜେଟୀୟ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିଥାଏ । ଏହି ସମିତିରେ ଭାରତର ସ୍ଥାନ ପାଇବା ମହତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ । କାରଣ ଭାରତ ଆଗାମୀ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଅଣ-ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟ ରୂପେ ହିଁ ରହିବ ।

ACABQ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ବଜେଟ୍ ର ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ବିଧାନସଭାକୁ ପ୍ରଶାସନିକ ଏବଂ ବଜେଟ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ସହିତ ACABQ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକର ଉତ୍ସଗୁଡିକ ଭଲ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହି ଆଦେଶ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପାଣ୍ଠି ଦିଆଯାଉଛି କି ନାହିଁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ACABQ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାଦାନ ।

ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କର ତିନି କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ବର୍ଷର ଅବଧି ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ଭୌଗୋଳିକ ଉପସ୍ଥାପନା, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଯୋଗ୍ୟତା, ଅଭିଜ୍ଞତା ଏବଂ ସେବା ଉପରେ ଆଧାର କରି ୧୯୩ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ନେଇ ସାଧାରଣ ସଭାରେ ସଦସ୍ୟମାନେ ନିର୍ବାଚିତ ହୁଅନ୍ତି । ସଦସ୍ୟମାନେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସାମର୍ଥ୍ୟରେ ସେବା କରନ୍ତି ଏବଂ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରର ପ୍ରତିନିଧୀ ଭାବରେ ନୁହେଁ ।

ମୈତ୍ର ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ସେବା ସହିତ ଜଣେ କ୍ୟାରିୟର କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ଭାରତର ସ୍ଥାୟୀ ମିଶନରେ ପ୍ରଥମ ସଚିବ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେ ଗତ ୧୧ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ପ୍ୟାରିସ, ପୋର୍ଟ ଲୁଇସ ଏବଂ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷମତାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ରଣନୀତିକ ନୀତି ଯୋଜନା ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ, ବିକାଶ ସହାୟତା ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରକଳ୍ପର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅଧିଗ୍ରହଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟିକସ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନରେ ତାଙ୍କର ବ୍ୟାପକ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି।

   Related Posts