Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଢ଼ିଲା ଚିନ୍ତା : ପିଆଜ କିଲୋ ୧୦୦ ଟଙ୍କା !
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଝାଡୁମାରି ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଥିବା ଟ୍ରାଫିକ୍ କନେଷ୍ଟବଳ ଲଳିତ ମୋହନ ରାଉତ ସମ୍ମାନୀତ
  • ||
  • ଲେମ୍ବୁ ପାଣିରେ ସନ୍ଧବ ଲୁଣ ମିଶାଇ ସେବନ କଲେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ଓଜନ
  • ||
  • ଆକର୍ଷଣୀୟ ଚାକିରୀ: ବିସ୍କୁଟ୍ ଚାଖିବାକୁ ମିଳିବ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରମା
  • ||
  • ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମିଳିବ ମହାପ୍ରସାଦ ମିଳିବ
  • ||
  • ପୂଜା ପାଇଁ କଟକ ସହରରେ ମୁତୟନ ହେବେ ୩୦ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ପଡିଆବାହଲରେ ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ଓ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନ
  • ||
  • ସଞ୍ଜୁ ବାବାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ ଖବର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ମିସାଇଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଭିଡିଓ ଜାରି କଲା ଭାରତୀୟ ନୌସେନା
  • ||

କାରଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ନିଜ ପ୍ରାଣ ବଳି ଦେଇଥିବା ସହିଦ ଜବାନଙ୍କୁ ସଲାମୀ ଦେବାକୁ ୨ ହଜାର କି:ମି: ଯାତ୍ରା କରିବେ ୨୨ ଜବାନ

8/07/2019 at 5:55 PM

କାରଗିଲ ଯୁଦ୍ଧକୁ ୨୦ ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି । ଏହି ଅବସରରେ ୨ ହଜାର କିମି ଯାତ୍ରା କରି ୨୨ ଜଣ ଜବାନ ଦେଶର ଶେରଶାହ ସହିଦ କ୍ୟାପଟେନ ବିକ୍ରମ ବାତ୍ରାଙ୍କୁ ସଲାମୀ ଦେବାକୁ ଯିବେ । ୨୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ସହିଦ ବିକ୍ରମ ବାତ୍ରା କହିଥିଲେ, “ଯଦି ମୁଁ ଯୁଦ୍ଧରେ ସହିଦ ହୋଇଯାଏ ତାହେଲେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ପତାକାରେ ଗୁଡେଇ ହୋଇ ଆସିବି । ଯଦି ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତିକି ଫେରେ ତାହେଲେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ପତାକା ଘୋଡେଇ ହୋଇ ଆସିବି, କିନ୍ତୁ ଆସିବି ନିଶ୍ଚୟ । ଦେଶ ସେବା କରିବା ଭଳି ଏହିଭଳି ମଉକା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିନଥାଏ ।“

ଚଣ୍ଡୀଗଡ ଡିଏଭି କଲେଜ ଛାତ୍ର କ୍ୟାପଟେନ ବିକ୍ରମ ବାତ୍ରା କାରଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜୁଲାଇ ୭ ତାରିଖରେ ସହିଦ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ସଲାମୀ ଦେବା ପାଇଁ ଜୁଲାଇ ୧୧ ତାରିଖରେ ସେନା, ଏନସିସି ଏବଂ ଡିଏଭି କଲେଜ ମିଶି ଭବ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ତାଙ୍କ ବାଟାଲିୟନର ୨୨ ଜଣ ଜବାନ, ୨ ହଜାର କିମି ଯାତ୍ରା କରି ଚଣ୍ଡୀଗଡରେ ପହଞ୍ଚିବେ ।

ଏ ସମସ୍ତ ଜବାନ ୧୩ ଜୈକ ରାଇଫଲ୍ସର । କ୍ୟାପଟେନ ବିକ୍ରମ ବାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ଏହି ବାଟାଲିୟନରେ ଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବା ପାଇଁ ଜବାନମାନେ ଜୁନ ୨୩ ତାରିଖରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ମାନାପାସ ରୁ ବାଇକରେ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଦ୍ରାସ ୱାର ମେମୋରିଆଲରେ ସହିଦଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଇ ଜୁଲାଇ ୧୦ ତାରିଖରେ ଚଣ୍ଡୀଗଡରେ ପହଞ୍ଚିବେ । ୧୧ ତାରିଖ ସକାଳ ୧୦ଟା ରେ ସେକ୍ଟର-୧୦ ସ୍ଥିତ ଡିଏଭି କଲେଜରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କ୍ୟାପଟେନ ବାତ୍ରାଙ୍କ ମାତା ପିତା ଓ ଭାଇଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ ।

ଡିଏଭି କଲେଜ ଅଡିଟୋରିୟମରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିକ୍ରମ ବାତ୍ରାଙ୍କ ପରିବାରଲାକଙ୍କ ଛଡା କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ତଥା ଅନ୍ୟ ସହିଦ ଜବାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରୀତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ ସହିଦଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଏକ ଫଟୋ ପ୍ରଦର୍ଶନି ମଧ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ଏହାସହ କାରଗିଲ ଯୁଦ୍ଧ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ଫିଲ୍ମ ମଧ୍ୟ ଲଗାଯିବ । ଏହି ସମାରୋହରେ ଆର୍ମି ୱିଙ୍ଗ ସିଇଓ କର୍ଣ୍ଣଲ ରୋହିତ ଠାକୁର, ଏୟାର ୱିଙ୍ଗ ଗ୍ରୁପ୍ କ୍ୟାପଟେନ ଏମ.ଆର.ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ଗର୍ଲ୍ସ ବାଟାଲିୟନ କର୍ଣ୍ଣଲ ସେଖୋ ଓ ନେଭି ସିଇଓ ବି.ଏନ.ବିଷ୍ଟ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଡିଏଭି କଲେଜର ସର୍ବୋତ୍ତମ କ୍ୟାଡେଟକୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୩ ଜୈକ ରାଇଫଲ ନିଜ ବାଟାଲିୟନରେ ସାମିଲ କରିଥାଏ । ଏହାକୁ ନେଇ ୧୧ ତାରିଖରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରେ । ଏହା କଲେଜ ପାଇଁ ଏକ ଗର୍ବର ବିଷୟ । କ୍ୟାପଟେନ ବିକ୍ରମ ବାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ୧୩ ଜୈକ ରାଇଫଲରେ ଥିଲେ । ଦେଶର ରକ୍ଷା ପାଇଁ ସେ ନିଜ ପ୍ରାଣର ବଳିଦାନ ଦେଇଥିଲେ । ବାହାଦୁରୀ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ‘ଶେରଶାହ’ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ‘ଶେରଖାନ’ ନାଁ ଦେଇଥିଲା ।

   Related Posts