Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୭ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ହାଇଦର, ଅନୁମତି ଦେଲେ JMFC
  • ||
  • ICSE ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ବାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ଭାରତ ଆସିବ ପଳାତକ ନିରବ ମୋଦି, ଅନୁମତି ଦେଲେ ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଶ୍ବଶୁର ଘର ପଛପଟୁ ଜ୍ବାଇଁଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଠାବ, ଆସିଥିଲେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମନାଇବାକୁ
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ମାତ୍ର ୮ଶହ ଟଙ୍କା ଉଧାର ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ, ମହିଳା ମଣ୍ଡଳ ସଭାନେତ୍ରୀଙ୍କ ପୁଅ ମାଡରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ହରସିମରତ କୌର ବାଦଲ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ସଂକ୍ରମଣ ଆଗକୁ ଆହୁରି ବଢି ବଢି ଚାଲିବ – ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଗୀତିକାର ପଣ୍ଡିତ କିରଣ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ: ୧୫ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନେଇଥିଲେ ଭ୍ୟାକସିନ୍
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେ​‌ଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବି. ଏସ୍‌. ୟେଦିୟୁରପ୍ପା, କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ନେଇଥିଲେ ଭ୍ୟାକସିନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭୁବନେଶ୍ବର UPDରେ ଜାରି ହେବ ୧୪୪ ଧାରା, ୨୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ମୁତୟନ ହେବେ ବ୍ୟାପକ ପୋଲିସ
  • ||

କାରଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ନିଜ ପ୍ରାଣ ବଳି ଦେଇଥିବା ସହିଦ ଜବାନଙ୍କୁ ସଲାମୀ ଦେବାକୁ ୨ ହଜାର କି:ମି: ଯାତ୍ରା କରିବେ ୨୨ ଜବାନ

8/07/2019 at 5:55 PM

କାରଗିଲ ଯୁଦ୍ଧକୁ ୨୦ ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି । ଏହି ଅବସରରେ ୨ ହଜାର କିମି ଯାତ୍ରା କରି ୨୨ ଜଣ ଜବାନ ଦେଶର ଶେରଶାହ ସହିଦ କ୍ୟାପଟେନ ବିକ୍ରମ ବାତ୍ରାଙ୍କୁ ସଲାମୀ ଦେବାକୁ ଯିବେ । ୨୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ସହିଦ ବିକ୍ରମ ବାତ୍ରା କହିଥିଲେ, “ଯଦି ମୁଁ ଯୁଦ୍ଧରେ ସହିଦ ହୋଇଯାଏ ତାହେଲେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ପତାକାରେ ଗୁଡେଇ ହୋଇ ଆସିବି । ଯଦି ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତିକି ଫେରେ ତାହେଲେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ପତାକା ଘୋଡେଇ ହୋଇ ଆସିବି, କିନ୍ତୁ ଆସିବି ନିଶ୍ଚୟ । ଦେଶ ସେବା କରିବା ଭଳି ଏହିଭଳି ମଉକା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିନଥାଏ ।“

ଚଣ୍ଡୀଗଡ ଡିଏଭି କଲେଜ ଛାତ୍ର କ୍ୟାପଟେନ ବିକ୍ରମ ବାତ୍ରା କାରଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜୁଲାଇ ୭ ତାରିଖରେ ସହିଦ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ସଲାମୀ ଦେବା ପାଇଁ ଜୁଲାଇ ୧୧ ତାରିଖରେ ସେନା, ଏନସିସି ଏବଂ ଡିଏଭି କଲେଜ ମିଶି ଭବ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ତାଙ୍କ ବାଟାଲିୟନର ୨୨ ଜଣ ଜବାନ, ୨ ହଜାର କିମି ଯାତ୍ରା କରି ଚଣ୍ଡୀଗଡରେ ପହଞ୍ଚିବେ ।

ଏ ସମସ୍ତ ଜବାନ ୧୩ ଜୈକ ରାଇଫଲ୍ସର । କ୍ୟାପଟେନ ବିକ୍ରମ ବାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ଏହି ବାଟାଲିୟନରେ ଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବା ପାଇଁ ଜବାନମାନେ ଜୁନ ୨୩ ତାରିଖରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ମାନାପାସ ରୁ ବାଇକରେ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଦ୍ରାସ ୱାର ମେମୋରିଆଲରେ ସହିଦଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେଇ ଜୁଲାଇ ୧୦ ତାରିଖରେ ଚଣ୍ଡୀଗଡରେ ପହଞ୍ଚିବେ । ୧୧ ତାରିଖ ସକାଳ ୧୦ଟା ରେ ସେକ୍ଟର-୧୦ ସ୍ଥିତ ଡିଏଭି କଲେଜରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କ୍ୟାପଟେନ ବାତ୍ରାଙ୍କ ମାତା ପିତା ଓ ଭାଇଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ ।

ଡିଏଭି କଲେଜ ଅଡିଟୋରିୟମରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିକ୍ରମ ବାତ୍ରାଙ୍କ ପରିବାରଲାକଙ୍କ ଛଡା କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ତଥା ଅନ୍ୟ ସହିଦ ଜବାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରୀତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ ସହିଦଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଏକ ଫଟୋ ପ୍ରଦର୍ଶନି ମଧ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ଏହାସହ କାରଗିଲ ଯୁଦ୍ଧ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ଫିଲ୍ମ ମଧ୍ୟ ଲଗାଯିବ । ଏହି ସମାରୋହରେ ଆର୍ମି ୱିଙ୍ଗ ସିଇଓ କର୍ଣ୍ଣଲ ରୋହିତ ଠାକୁର, ଏୟାର ୱିଙ୍ଗ ଗ୍ରୁପ୍ କ୍ୟାପଟେନ ଏମ.ଆର.ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ଗର୍ଲ୍ସ ବାଟାଲିୟନ କର୍ଣ୍ଣଲ ସେଖୋ ଓ ନେଭି ସିଇଓ ବି.ଏନ.ବିଷ୍ଟ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଡିଏଭି କଲେଜର ସର୍ବୋତ୍ତମ କ୍ୟାଡେଟକୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୩ ଜୈକ ରାଇଫଲ ନିଜ ବାଟାଲିୟନରେ ସାମିଲ କରିଥାଏ । ଏହାକୁ ନେଇ ୧୧ ତାରିଖରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରେ । ଏହା କଲେଜ ପାଇଁ ଏକ ଗର୍ବର ବିଷୟ । କ୍ୟାପଟେନ ବିକ୍ରମ ବାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ୧୩ ଜୈକ ରାଇଫଲରେ ଥିଲେ । ଦେଶର ରକ୍ଷା ପାଇଁ ସେ ନିଜ ପ୍ରାଣର ବଳିଦାନ ଦେଇଥିଲେ । ବାହାଦୁରୀ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ‘ଶେରଶାହ’ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ‘ଶେରଖାନ’ ନାଁ ଦେଇଥିଲା ।

   Related Posts