Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||
  • କଟକ : ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଆସି କଟକ ଷ୍ଟେସନରେ ଯବାନ ନିଖୋଜ, ସ୍ବିଚ୍ ଅଫ୍ ଆସୁଛି ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଝାରସୁଗୁଡା କୋଲାବିରା ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଭାଙ୍ଗିଲେ ଘର ପାଚେରୀ
  • ||

ଭାରତୀୟ ସ୍ଥଳ ସେନା ବିଶ୍ଵରେ ସର୍ବ ବୃହତମ, କେଉଁ କାରଣରୁ ଖସିଗଲା ଚୀନ

17/03/2020 at 9:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭।୦୩: ପାଖାପାଖି ୧୪ ଲକ୍ଷ କର୍ମୀଙ୍କ ସହିତ ଭାରତୀୟ ସେନା ଚୀନକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ଦୁନିଆର ସର୍ବ ବୃହତ ସ୍ଥଳସେନା ଶକ୍ତିରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଚୀନ ନିଜର ସ୍ଥଳସେନାକୁ ଅଧା କରି ନିଜର ନୌସେନା,  ବାୟୁସେନା ଓ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରିଛି।

ଜାପାନର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ୨୦୧୯ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ ସଂପ୍ରତି ବିଶ୍ଵର ତୃତୀୟ ବଡ ସ୍ଥଳସେନା ଶକ୍ତି। ପ୍ରଥମରେ  ଭାରତ ରହିଥିବା ବେଳେ ୯ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର କର୍ମୀ ସହ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ସ୍ଥଳ ସେନା ସଂଖ୍ୟା ହିସାବରେ ଦ୍ଵିତୀୟରେ ରହିଛି। ଚୀନ ନିଜ ସେନାର ଆଧୁନିକୀକରଣ ଉପରେ ଜୋର ଦେଇ ସ୍ଥଳସେନା ସଂଖ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରି ବାୟୁସେନା, ନୌସେନା ଓ ଆଧୁନିକ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଉପରେ ଜୋର ଦେଛି। ଫଳରେ ଚୀନ ସ୍ଥଳ ସେନା ସଂଖ୍ୟା ହିସାବରେ ପ୍ରଥମରୁ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନକୁ ଖସି ଆସିଛି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପିପୁଲ୍ସ ଲିବେରେସନ ଆର୍ମି(ପିଏଲଏ) ପାଖାପାଖି ୨୦ ଲକ୍ଷ ସୈନ୍ୟ କର୍ମୀ ସହ  ବିଶ୍ଵର ସର୍ବ ବୃହତ ସ୍ଥଳସେନା ରହି ଆସିଥିଲା। ଅନ୍ୟପଟେ ଭାରତ ଚୀନ ସେନାର ଆଧୁନିକିକରଣ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଆଧୁନିକିକରଣ ପ୍ରତି ଜୋର ଦେଇ ଆସିଛନ୍ତି।

ସଂପ୍ରତି ଚୀନ ବଡ ଧରଣରେ ନିଜ ସେନାର କାୟାକଳ୍ପ ବଦଳାଇବାରେ ଜୁଟି ଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ନିଜ ସେନାର ଆଧୁନିକୀକରଣ ଲାଗି ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛି। କିନ୍ତୁ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଓ ଆର୍ଥିକ ସଂକଟ କାରଣରୁ ସେନା ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତ କିଛି ଯୋଜନା ଅଧାରେ ଅଟକି ରହିଛି।

ଭାରତ ମଧ୍ୟ ନିଜର ସ୍ଥଳ ସେନା ସଂଖ୍ୟା କମ କରି ଆଧୁନିକ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରିଛି। ସ୍ଥଳସେନାରେ ପ୍ରାୟ ୧.୫ ଲକ୍ଷ କର୍ମୀ କମ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି, ଯାହା ସର୍ବନିମ୍ନ ୫ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିବ।

   Related Posts