Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • T20 World Cup: ଇତିହାସ ରଚିଲେ କର୍ଟିସ କାମ୍ପର, ୪ ବଲ୍‌ରେ ନେଲେ ୪ ଓ୍ଵିକେଟ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମିଲରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ବିଲଡିଂରୁ ଡେଇଁପଡିଥିଲେ ଶ୍ରମିକ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୪୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଲଖିମପୁର ହିଂସା ମାମଲାରେ ସଂଯୁକ୍ତ କିଷାନ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରେଳରୋକ, ୬ ଘଣ୍ଟିଆ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||
  • ଫୁଲୁଛି ଜଳକା ନଦୀ, ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ଜଳସ୍ତର
  • ||
  • ଚାଲାଣ ବେଳେ ୩୯ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ବିଜୟନଗରମ୍
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଟ୍ରପ୍ ଲାଇନ, ୪ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଏଯାଏଁ ମିଳୁନି ବାପା-ପୁଅଙ୍କ ପତ୍ତା, ରବିବାର ନାଗାବଳୀରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ଉଭୟ
  • ||

ଭାରତୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀକୁ ପଢ଼ାଯିବ ଭଗବତ ଗୀତା ପାଠ ଓ କୌଟିଲ୍ୟଙ୍କ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ର ଶିକ୍ଷା

6/09/2021 at 2:51 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬/୦୯ : ସେନା ଓ ବାୟୁସେନା ସହ ଭାରତୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭଗବତ ଗୀତା ଓ କୌଟିଲ୍ୟଙ୍କ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ର ଜ୍ଞାନ ଦିଆଯିବ। ସିଲାବସରେ ଭଗବତ ଗୀତା ଓ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ର ସାମିଲ କରିବାକୁ ବିଚାର କରାଯାଉଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଆହ୍ୱାନରୁ ପ୍ରେରିତ ହୋଇ ସିକନ୍ଦରାବାଦ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥିତ  କଲେଜ୍‌ ଅଫ ଡିଫେନ୍ସ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟର ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତୀୟ ଗ୍ରନ୍ଥ ଉପରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଆଧୁନିକ ଯୁଦ୍ଧ ଓ ସୈନ୍ୟ ଶାସନ ପାଇଁ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ। ଏଥିପାଇଁ ଦୁଇଟି ପ୍ରାଚୀନ ଲିପି- ଭଗବତ  ଗୀତା ଓ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ର ପାଇଁ ସୁପାରିଶ କରିଛି।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ସେନା ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ଥିତ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭଗବତ ଗୀତା ସୈନ୍ୟ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ, ରଣନୀତି ଓ ଯୁଦ୍ଧ ଓ ଜୀବନର ନୈତିକତାରେ ଜ୍ଞାନ ଓ ଅନ୍ତର୍ଦୃଷ୍ଟିର ଖଜଣା। ଏହା ଆମର ଅଧିକାର ଓ ଯବାନଙ୍କୁ ଜଟିଳ ଆଧୁନିକ ଯୁଦ୍ଧରେ ଏକ ସ୍ବଦେଶୀ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ର ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତର ଅନେକ ଅଦ୍ଭୁତ ଗ୍ରନ୍ଥମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଯାହା ରାଜନୀତି, ସୈନ୍ୟ ବିଚାର ଓ ବୁଦ୍ଧିର ଜଟିଳ ପରସ୍ପର କ୍ରିୟାରେ ଅନ୍ତର୍ଦୃଷ୍ଟି ଆଣିଥାଏ।

ଦୁଇ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ନାଁ ପ୍ରକାଶ ନ କରିବା ସର୍ତ୍ତରେ ଏନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥିପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ବିଚାର ଓ ଅନୁଧ୍ୟାନ ଜାରି ରହିଛି। ଏହି ମାମଲାରେ କୌଣସି ବୟାନ ଦେବାକୁ ସେମାନେ ମନାକରିଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ କାମ ଜାରି ରହିଛି। ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ କେବେଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ କେଉଁ ଏକାଡେମୀରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ସେନେଇ ସେ କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ପାରିବେନି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଏହା କୌଟିଲ୍ୟ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରକୁ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ପାଇଁ ଏକ “ଖଜଣା ନିଧି” ବୋଲି କହିଛି ଏବଂ ଏହା କହିଛି ଯେ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ଅଟେ। ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ୩ଟି ଗ୍ରନ୍ଥ, ବର୍ତ୍ତମାନ ନେତୃତ୍ୱ, ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ରଣନୀତିକ ଚିନ୍ତାଧାରା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ। ଅଧ୍ୟୟନ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ଚୀନରେ ଉପସ୍ଥିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ଅଧୟନ ମଞ୍ଚ ସ୍ଥାପିତ କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏକ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି କ୍ଲବ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବା ଉଚିତ, ଯାହା ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତୀୟ ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡ଼ିକରେ ଉପଲବ୍ଧ ତଥା ଉପଲବ୍ଧ ଅନଲାଇନ୍ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ସହିତ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ବିଷୟ ଉପରେ ପ୍ୟାନେଲ୍ ଆଲୋଚନା ଏବଂ ଅତିଥି ବ୍ୟାଖ୍ୟା ଆୟୋଜନ କରିବ।

ଏଥିରେ ଆହୁରି ବି କୁହାଯାଇଛି ଯେ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ସିଡିଏମଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ସମର୍ପିତ ଅଧ୍ୟାପିକା ହେବ ଉଚିତ ଯିଏ ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତୀୟ ଗ୍ରନ୍ଥ ଓ ସଂସ୍କୃତି ଉପରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବେ। ଏଥିରେ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଛି ଯେ ମନୁସ୍ମୃତ, ନୀତିସାର ଓ ମହାଭାରତ ଭଳି ପ୍ରାଚୀନ ଗ୍ରନ୍ଥ ଉପରେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏହାସହ ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ଓ ସଶସ୍ତ୍ର ବଳ ପାଇଁ ପାଠକୁ ନେଇ କର୍ମଶାଳା ଓ ବାର୍ଷିକ ସେମିନାର ଆୟୋଜନ କରାଯିବା ଉଚିତ।

   Related Posts