Sunday, September 15, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଲଦାଖରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ମୁହାଁମୁହିଁ, ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବେଳେ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟଙ୍କୁ ଠେଲାପେଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୯: ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ ସୈନିକ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି । ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ପେଙ୍ଗଗ୍ ହ୍ରଦ ନିକଟରେ ଉଭୟ ଦେଶର ସୈନିକଙ୍କ ଭିତରେ ଠେଲାପେଲା ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ୧୩୪ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ପେଙ୍ଗଗ୍ ହ୍ରହର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ଉପରେ ଚୀନର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିଛି ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ପେଙ୍ଗଗ୍ ହ୍ରଦ ପାଖ ଇଲାକାରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ଚୀନର ପିପଲସ୍ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି ସୈନିକଙ୍କ ସହ ଆମାନା ସାମନା ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଇଲାକାରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ଚୀନ୍ ସୈନିକ । ଏହାପରେ ଉଭୟଙ୍କ ଭିତରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଏହି ଇଲାକାରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ନିଜର ସୈନ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ବଢାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ତେବେ ଉତ୍ତେଜନା କମାଇବା ଲାଗି ଉଭୟ ପକ୍ଷର ବ୍ରିଗେଡିୟରସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି । ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକଚୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦେଶର ମାନ୍ୟତା ଭିନ୍ନ ଥିବାରୁ ଏପ୍ରକାର ସ୍ଥିତି ଅଧିଂକାଶ ସମୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ।

୨୦୧୭ରେ ମଧ୍ୟ ପେଙ୍ଗଗ୍ ହ୍ରଦ ପାଖରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସେନା ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ । ପଥର ଏବଂ ଲୁହା ରଡ୍ ରେ ପରସ୍ପରକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ସେହି ବର୍ଷ ସିକ୍କିମ୍-ଭୁଟାନ ସୀମାରେ ଥିବା ଡୋକଲାମ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ହାତାହାତି ହୋଇଥିଲେ ।

375 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର