Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଆଜିର ଦିନରେ ୨୮ ବର୍ଷ ପରେ ଇତିହାସ ରଚିଥିଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ଧୋନୀଙ୍କ ଛକାରେ ଭାରତ ହୋଇଥିଲା ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିଅନ

2/04/2020 at 11:14 AM

ମୁମ୍ବାଇ, ୦୨|୦୪: ଭାରତ ଆଜିର ଦିନରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକପ ଉପରେ କବଜା କରିଥିଲା । ୧୯୮୩ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଥିବା ଭାରତ ଦୀର୍ଘ ୨୮ ବର୍ଷ ପରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପୁନର୍ବାର ବିଶ୍ୱବିଜେତା ହୋଇ ଇତିହାସ ରଚିଥିଲା । ଏହାସହ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓ ଓ୍ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ପରେ ତୃତୀୟ ଦଳ ଭାବେ ସର୍ବାଧିକ ଥର ବିଶ୍ୱକପ ଜିତିବାର ରେକର୍ଡଡ ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରିଥିଲା ।

୨୦୧୧ ବିଶ୍ୱକପ ଫାଇନାଲ ମୁମ୍ବାଇର ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା । ଏଠାରେ ଭାରତ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା । ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ମହେଲା ଜୟବର୍ଧନେଙ୍କ ୧୦୩ରନ ବଳରେ ୨୭୪ ରନ କରିଥିଲା । ୨୭୫ ରନର ପିଛା କରୁଥିବା ଭାରତକୁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଦୁଇଟି ବଡ ଝଟକା ଲାଗିଥିଲା । ଦଳର ସ୍କୋର ମାତ୍ରା ୩୧ ରନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଓ ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହ୍ୱାଗ ପ୍ୟାଭିଲିୟନ ଫେରିଥିଲେ । ଗୋଟିଏ ସମୟ ଏପରି ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ୧୧୪ ରନରେ ୩ଟି ଓ୍ୱିକେଟ ହରାଇସାରିଥିଲା । ଓପନର ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର କ୍ରିଜରେ ଥିଲେ । ଅଧିନନାୟକ ଧୋନୀ ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ସେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପାଳି ଖେଳି ମ୍ୟାନ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ ହୋଇଥିଲେ ।

ଧୋନୀ ଗମ୍ଭୀରଙ୍କ ସହ ମିଶି ୧୦୯ ରନର ପାର୍ଟନରସିପ୍ କରିଥିଲେ । ଗମ୍ଭୀର ୯୭ରନର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ । ଧୋନୀ ୭୯ ବଲରେ ୯୧ ରରନ କରିଥିଲେ । ଶେଷରେ ଛକା ମାରରି ଦଳକୁ ଚାମ୍ପିଅନ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts