Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ୧୫ ନିୟୁତ ଟନ୍ କମ୍ପ୍ରେସଡ୍ ବାୟୋଗ୍ୟାସ୍ ଉତ୍ପାଦନ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ,ବିନିଯୋଗ ହେବ ୨୪ ବିଲିୟନ ଡଲାର

23/06/2020 at 10:06 PM

ଚେନ୍ନାଇ, ୨୩|୦୬: ଭାରତ ଗ୍ଲୋବାଲ ଫଣ୍ଡର ସନ୍ଧାନ କରୁଛି ଓ ବାୟୋଗ୍ୟାସ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଲୋନ୍ ଦେବାକୁ ପ୍ରଥମିକତା ଦେଉଛି । ଦେଶ ତୈଳର ଆମଦାନୀକୁ କମ୍ କରିବା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଥିବା କହିଛନ୍ତି ତୈଳ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ।

ତାମିଲନାଡୁରେ ଏକ ବାୟୋଗ୍ୟାସ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନୀ ସମାରୋହରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସିବିଜି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବା ପାଇଁ ଗ୍ଲୋବାଲ ଫଣ୍ଡର ସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି । ଭାରତ ୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ୫୦୦୦ ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ୧୫ ମିଲିୟନ ଟନ୍ କମ୍ପ୍ରେସଡ୍ ବାୟୋଗ୍ୟାସର ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ପାଇଁ ୨୪ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ନିବେଶ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ଏହାକୁ ଜୈବିକ ଚାଷରେ ଉପଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ । ଲଘୁ ଓ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଜରିଆରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଥିବା ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଉତ୍ତର ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ବାୟୋଗ୍ୟାସ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବା ପାଇଁ ବିଚାର କରାଯାଉଛି । ଫଳରେ ଶୀତ ଦିନେ ହେଉଥିବା ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଆଉ ହେବ ନାହିଁ । ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ କମ୍ କରାଯାଇପାରିବ । କାରଣ ଅକ୍ଟୋବର ଓ ନଭେମ୍ବରେ ଚାଷୀମାନେ ଫସଲ ଅମଳ ପରେ ବିଭିନ୍ନ ଅଦରକାରୀ ଉତ୍ପାଦକୁ ପୋଡି ଦେଇଥାନ୍ତି । ଫଳରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ।

   Related Posts