Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ‘ଇତିହାସରେ ହୋଇଥିବା ଭୁଲଗୁଡିକୁ ଏବେ ସୁଧାରୁଛି ଭାରତ’, କଂଗ୍ରେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରି ବର୍ଷିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି
  • ||
  • ରବିବାର ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୮୪୧ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୫୩୨ ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଉଠାଇ ଆଣିବାରୁ ଥାନା ପରିସରରେ ତୁମୁଳକାଣ୍ଡ, ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ପୋଲିସ ମାରପିଟ
  • ||
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||

ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ୍ ପରେ ଏବେ ପାରାସିଟାମଲ ରପ୍ତାନୀ କରିବ ଭାରତ, ବ୍ରିଟେନ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶକୁ ଯୋଗାଇବ ଏହି ଔଷଧ

10/04/2020 at 12:41 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୦|୦୪:  ଭାରତ କେବଳ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ୍ ନୁହେଁ ପାରାସିଟାମଲ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ରପ୍ତାନୀ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହି ଦୁଇ ଔଷଧ କୋଭିଡ-୧୯ ଚିକିତ୍ସାରେ ବହୁଳମାତ୍ରାରେ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି ।

ପ୍ରତି ମାସରେ ଭାରତ ୫୬୦୦ ଟନ୍ ମାଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ପାରାସିଟାମଲ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ । ଏହାର ଘରୋଇ ଆବଶ୍ୟକତା ହେଉଛି ମାତ୍ର ୨୦୦ ମାଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ । ବଳୁଥିବା ପରିମାଣକୁ ଇଟାଲୀ, ଜର୍ମାନୀ, ୟୁକେ, ୟୁଏସ, ସ୍ପେନ ଓ କାନାଡା ଭଳି ଦେଶକୁ ରପ୍ତାନୀ କରାଯାଏ । ଫଳରେ ଦେଶକୁ ୭୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଲାଭ ମିଳିଥାଏ। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାର ଗୁରୁବାର ବିଶ୍ୱ ସହଯୋଗ ନୀତିରେ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ପାରସିଟାମଲ ରପ୍ତାନୀ ପାଇଁ ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଏନେଇ ବ୍ରିଟେନ ଉଚ୍ଚାୟୁକ୍ତ ଥମ୍ପସନ୍ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଟ୍ୱିଟରରେ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ଆମେରିକା ଓ କାନାଡା ମଧ୍ୟ ପାରାସିଟାମଲ ରପ୍ତାନୀ ପାଇଁ ଭାରତରୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

ପାରାସିଟାମଲକୁ ଏବେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ଭାରତରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଫାର୍ମାସିଟ୍ୟୁକାଲ, ଗ୍ରେନୁଲ୍ସ ଉଣ୍ଡିଆ ଓ ଅହମ୍ମଦାବାର ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଏହି ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାନ୍ତି ।

ପୁର୍ବରୁ ଏପ୍ରିଲ ୭ ତାରିଖରେ ଭାରତ କରୋନା ପାଇଁ ଗମ୍ଭୀର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଦେଶକୁ ପାରାସିଟାମଲ ରପ୍ତାନୀ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ଏହି ଔଷଧର ରପ୍ତାନୀ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇଥିଲା । 

   Related Posts