Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାନପୁର : ଘରେ କେହି ନଥିବା ବେଳେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଆସିଥିଲା ପ୍ରେମିକ, କୁରାଢୀରେ ହାଣି ଉଭୟଙ୍କୁ ମାରିଦେଲେ କଂସେଇ ବାପା
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଖେରି : ଭଣଜା ହାତ ରନ୍ଧା ଚିକେନ୍ ତରକାରୀ ପସନ୍ଦ ଆସିଲାନି ମାମୁଁକୁ, ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା ଭଣଜା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ବିବାହ ଆୟୋଜନ କଲେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ହେବ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ, ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍ ଆସିଲେ ମିଳିବନି ଅନୁମତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମାଲାୟାଲମ୍‌ର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତା ପିସି ଜର୍ଜଙ୍କ ପରଲୋକ, ପୋଲିସ ଚାକିରୀରୁ ଅବସର ନେବାପରେ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ପାଦ ଥାପିଥିଲେ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : କେଇ ଘଣ୍ଟାରେ ଆଗପଛ ହୋଇ ଚାଲିଗଲେ ମା’-ଝିଅ : କରୋନା ଭୟରେ ପାଖ ମାଡିଲେନି ସାହି-ପଡିଶା, ପ୍ରଶାସନର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ହେଲା ଶବ ସତ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଚିଠି, ଓଡିଶାରେ ଅତିରିକ୍ତ ୧୯ଟି ପିଏସଏ ମେଡିକାଲ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ
  • ||
  • ଶାହାଜାହାନପୁର : ମାତ୍ର ୧୭ ମିନିଟ୍‌ରେ ସମ୍ପନ୍ନ ହେଲା ବିବାହ, ଯୌତୁକରେ ବର ନେଲେ କେବଳ ଏହି ଜିନିଷ
  • ||
  • ଜେଲରେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଓ୍ୱାର, ଆଖିବୁଜା ଗୁଳିମାଡ କଲେ କଏଦୀ, ୩ ମୃତ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ରାସ୍ତା ପାର ହେବାବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ବାଇକ୍, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଟାଟା ଏସିଇକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ, ଡ୍ରାଇଭର ଗୁରୁତର
  • ||

୧୩ ବର୍ଷ ପରେ ଆମେରିକା, ଜାପାନ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ନୌସେନା ସହିତ ସମୁଦ୍ରକୁ ଓହ୍ଲାଇଲା ଭାରତ, ବଢିବ ଚୀନର ଚିନ୍ତା

3/11/2020 at 10:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୩।୧୧: ଭାରତ, ଆମେରିକା, ଜାପାନ ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମାଲବାର ନୌସେନା ସମରାଭ୍ୟାସର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି। ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଭାରତର ନୌସେନା ତିନି ଦେଶ ସହିତ ମିଳିତ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ୧୩ ବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଏହି ଚାରି ଦେଶ ନୌସମରାଭ୍ୟାସ୍‌ରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିସ୍ତାରବାଦୀ ଚୀନ ପାଇଁ ବଡ ସନ୍ଦେଶ କୁହାଯାଉଛି।

ଏହି ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସ୍‌ରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା, ଆମେରିକା ନୌସେନା, ଜାପାନ ମୋରିଟାଇମ ସେଲ୍‌ଫ ଡିଫେନ୍ସ ଫୋର୍ସ ଏବଂ ରୟାଲ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟନ ନେଭି ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମରାଭ୍ୟାସ୍‌ରେ ଭାରତର ଯୁଦ୍ଧଜାହାଜ ରଣ ବିଜୟ, ଶିବାଲିକ, ଶକ୍ତି, ସୁକନ୍ୟା ଭାଗ ନେଇଥିବା ବେଳେ ବୁଡାଜାହାଜ ସିନ୍ଧୁରାଜ ମଧ୍ୟ ସମୁଦ୍ରରେ ନିଜର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି।

ଭାରତର ଯୁଦ୍ଧାଜାହାଜ ଓ ବୁଡାଜାହାଜ ସହିତ ୟୁଏସର ୟୁଏସଏସ ଜନ ଏସ ମ୍ୟାକେନ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଏଚଏଏମଏସ ବାଲାରତ ଓ ଜାପାନର ଯୁଦ୍ଧଜାହାଜ ଜେଏସ ଅନୈମୀ ସମୁଦ୍ରରେ ନିଜର ଯୁଦ୍ଧ କୌଶଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ସମୁଦ୍ରରେ ଆଣ୍ଟି ସବମରିନ ଓ୍ଵାରଫେୟର ଅପରେସନ, କ୍ରସ ଡେକ ଲାଣ୍ଡିଂ ଏବଂ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ମିଳିତ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସ ସାମିଲ।

ମାଲବାର ଅଭ୍ୟାସର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବିଶାଖାପାଟଣା ନିକଟସ୍ଥ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଖାଡିରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହାର ସମାପନ ନଭେମ୍ଵର ୬ରେ ହେବ। ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସମରାଭ୍ୟାସ ନଭେମ୍ଵର ୧୭-୨୦ରେ ଆରବ ସାଗରରେ ହେବ। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସ୍‌କୁ ଚାରି ଦେଶ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବସର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ଦୂତାବାସ ଏହାକୁ ଚାରି ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ମଜବୁତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗ ପ୍ରତି ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଜାହିର କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts