Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୮ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଲଭ୍‌ ଜିହାଦ ଉପରେ ଅଧ୍ୟାଦେଶ ପାରିତ କଲା ୟୁପି କ୍ୟାବିନେଟ୍‌, ଧୋକା-ଧମକ ଦେଇ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଇଲେ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍‌
  • ||
  • ଅତ୍ୟଧିକ କାମର ବୋଝ ସହିନପାରି ଆଖି ବୁଜିଲେ ବାପା: ଉପର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଂଗୀନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ, କହିଲେ…
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||
  • ୨ ବାରହା ଶିକାରୀ ଗରିଫ: ମାଂସ ଭାଗବଣ୍ଟା ବେଳେ ମାଡି ବସିଲେ ବନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କରୋନାରେ ଜୀବନ ହାରିଥିବା ଠିକାଦାରଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଲା ଠିକାଦାର ସଂଘ
  • ||
  • ୧୦ ଡଲାରରୁ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ମିଳିବ ଋଷ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍‌ସିନ Sputnik V, ଜାନୁଆରୀରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଡେଲିଭରି
  • ||
  • ହାଇଓ୍ବା ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ: ଚାଲି ଚାଲି ଯିବା ବେଳେ ପଛରୁ ମାଡିଗଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁରୀ ହାଜତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ଭାରତକୁ WHOରେ ବଡ ପଦ, କରୋନା ଉପରେ ଚୀନ ଭୂମିକାର ହେବ ଯାଞ୍ଚ ?

17/05/2020 at 5:34 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭।୦୫: ଭାରତ ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରେ ବିଶ୍ଵ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ(WHO)ର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ବୋର୍ଡର ସଭାପତି ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏମିତିରେ ପୂରା ଦୁନିଆର ନଜର ଭାରତ ଉପରେ ରହିବ ଯେ, ଏହି ଦେଶ କରୋନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ ବିରୋଧରେ ଉଠୁଥିବା ସ୍ଵର ସହ କେମିତି ମୁକାବିଲା କରିବ। ଅନେକ ଦେଶଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଏହା ଯେ, ଚୀନ ଏହି ମହାମାରୀ ବିଷୟରେ ପୂରା ଦୁନିଆକୁ ଅନ୍ଧାରରେ ରଖିଲା। ଏହାର ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଅନେକ ଦେଶ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି।

ଭାରତ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓରେ ଜାପାନର ସ୍ଥାନ ନେବ। ଏହି ବୈଶ୍ଵିକ ସଂସ୍ଥାର ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆ ଗ୍ରୁପ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଏହି ପଦ ପାଇଁ ଭାରତର ନାମ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଥିଲେ। ଭାରତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ବୋର୍ଡର ପରବର୍ତ୍ତୀ ବୈଠକରେ ଏହି ପଦ ସମ୍ଭାଳିବ। ଏହି ବୈଠକରେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ୧୯୪ ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ଓ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଭାଗ ନେବେ। ଭାରତ ଏମିତି ସମୟରେ ଏହି ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦ ସମ୍ଭାଳିବାକୁ ଯାଉଛି ଯେବେ, ଚୀନ ଓ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ କରୋନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ଉତ୍ତେଜନା ଜାରି ରହିଛି। ଅନେକ ଦେଶ ଚୀନର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି।

ଚୀନର ଉହାନ ସହରରୁ କରୋନା ବ୍ୟାପିଥିଲା। ଏବେ ଏହା ପୂରା ଦୁନିଆକୁ କବଳିତ କରି ସାରିଛି। ୪୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ତିନି ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ ଘଟି ସାରିଛି। ଆମେରିକା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କାନାଡା, ଫ୍ରାନ୍ସ ଓ ଜର୍ମାନୀ ଚୀନ ବିରୋଧରେ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଅନେକ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଭୂତାଣୁ କେଉଁଠି ଉତ୍ପନ  ହୋଇଛି। କଣ ଚୀନ ଏହି ଭାଇରସ୍‌ ବିଷୟରେ ଦୁନିଆକୁ ଅନ୍ଧାରରେ ରଖିଥିଲା।

ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଉପରେ ଲାଗିଛି ଚୀନକୁ ବଞ୍ଚାଇବାର ଅଭିଯୋଗ

ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡକରୀ କହିଥିଲେ ଯେ, କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ ପ୍ରାକୃତିକ ନୁହେଁ। ଏହାକୁ ଲାବୋରାଟୋରୀରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା। ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ କରୋନା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ସରକାରୀ ବୟାନ ଥିଲା। ଭାରତ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓରେ କ୍ରମାଗତ ସୁଧାରର କଥା କହି ଆସିଛି।

କରୋନା ମାମଲାରେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ଭୂମିକା ମଧ୍ୟ ସନ୍ଦେହ ଘେରରେ ରହିଛି। ଆରୋପ ଲାଗିଛି ଯେ, ଏହି ସଂସ୍ଥା କରୋନା ମାମଲାରେ ଚୀନର ଗୁଣଗାନ କରି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏହି ମାମଲାରେ ଉଠୁଥିବା ସ୍ଵରକୁ ଦବାଇଛି। ଏହି ବିଷୟରେ ଜରୁରୀ ସୂଚନା ଦୁନିଆକୁ ଦେଇ ନାହିଁ। ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ପ୍ରମୁଖ ଡ. ଟେଡ୍ରୋସ୍ ଏଡହେନମଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନର ଦୋଷ ଲୁଚାଇବାର ଆରୋପ ଲାଗିଛି।

   Related Posts