Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

6Gକୁ ନେଇ ଭାରତର ବଡ ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଦୁନିଆର ଅନ୍ୟ ଦେଶଠୁ ରହିବ ଆଗରେ

5/11/2021 at 11:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫।୧୧: ଭାରତରେ ଏବେ ବି ୫ଜି ନେଟଓ୍ଵର୍କ ଆସିନାହିଁ। ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଏହାର ପରୀକ୍ଷା ନୀରିକ୍ଷା ଜାରି ରହିଛି। ହେଲେ ସରକାର ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୬ଜି ନେଟ୍ଓ୍ଵର୍କ ଉପରେ ଫୋକସ୍ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୬ଜି ନେଟଓ୍ଵର୍କ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ପାଇଁ ବଡ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଛି। ଇକୋନୋମିକ୍ସ ଟାଇମ୍ସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ଅଫ ଟେଲିକମ୍ୟୁନିକେସନ(DoT) ୬ଜି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ଫୋକସ୍ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଇନୋଭେସନ ଗ୍ରୁପ ଗଠନ କରିଛି।

ଟେଲିକମ ସେକ୍ରେଟାରୀ କେ ରାଜାରମନ ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଭାବେ ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଇନୋଭେସନ ଗ୍ରୁପର ନେତୃତ୍ଵ ନେବେ। ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଏହି ଗ୍ରୁପ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପାଇଁ ଭିଜନ ଉପରେ କାମ କରିବେ। ଏଥିସହ ୬ଜି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଣ୍ଡ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ(R&D)ର ରୋଡମ୍ୟାପ୍ ବିକଶିତ କରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୬ଜି ପାଇଁ ପ୍ରି-ଷ୍ଟାଣ୍ଡାଡାଇଜେସନ, ଆପ୍ଲିକେସନ ଓ ପ୍ରଡକ୍ଟ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟର ରୂପ ରେଖା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ।

ଇକୋନୋମିକ୍ସ ଟାଇମ୍ସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଡଟ୍ କହିଛି ଯେ, ଭାରତକୁ ୬ଜି ସ୍ପେସରେ ଆଗୁଆ ରହିବା ଦରକାର। ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀ ଏବଂ ଟେଲିକମ୍ ସର୍ଭିସ୍ ପ୍ରୋଭାଇଡର୍ସଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସହଯୋଗ ନିତାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ। ୬ଜି ପାଇଁ ଗଠିତ କମିଟିରେ ୨୨ ସଦସ୍ୟ ସାମିଲ୍। ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ ସଦସ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ବଢାଇବାକୁ ବିଭାଗ ଟେଲିକମ ସଚିବଙ୍କୁ ଏହି ଅଧିକାର ଦେଇଛନ୍ତି।

   Related Posts