Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଫାଇନ ଲଗାଇଲେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସବୁଠୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଋଣ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଶ୍ରେୟସ ଆୟରଙ୍କ ଉପରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ନଜର, ରାହୁଲ ଓ ଧାଓ୍ୱନ ବି ବଦଳାଇବେ ଟିମ୍ !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୬୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୪୯୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜରୁରୀକାଳିନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କଲେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ପରେ କଟକଣା କଡାକଡି
  • ||
  • ୧୮ କେଜିର ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଉଦ୍ଧାର, ଡିଲ୍ ବେଳେ ଧରିଲା ବନ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୬୫ ମୃତ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ବାତ୍ୟା ! ଡିସେମ୍ବର ୩ରୁ ୬ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||

ଏବେ ଭାରତର ସାମୁଦ୍ରିକ ବାଣିଜ୍ୟରୁ ହଟିବ ଚୀନ୍, ବଦଳିଲା ପରିବହନ ଠିକା ନିୟମ

22/10/2020 at 5:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲା : ଭାରତୀୟ ବଜାରରୁ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଭୁତ୍ୱ କ୍ରମଶଃ ହ୍ରାସ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ସରକାର ପୁଣି ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏଥିରେ କେବଳ ଭାରତରେ ନିର୍ମିତ ପାଣି ଜାହାଜ ଅଥବା ଭାରତୀୟ କାର୍ଗୋ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ପଣ୍ୟ ପରିବହନର ଠିକା ପ୍ରଦାନ କରିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଏଥିଲାଗି ସରକାର ଯେଉଁ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଏଥିରେ ଭାରତୀୟ କାର୍ଗୋ ବଜାରରୁ ଚୀନ୍‌ ଜାହାଜ ହଟିବା ଏକ ପ୍ରକାର ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମେକ-ଇନ୍-ଇଣ୍ଡିଆ ପଦକ୍ଷେପକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ମେକ୍-ଇନ୍-ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରୋତ୍ସାହନରେ ଭାରତୀୟ ସିପିଙ୍ଗ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କୋଇଲା ଓ କ୍ରୁଡ ପରିବହନ ଲାଗି ଆଗକୁ ଠିକା ପ୍ରଦାନରେ କେବଳ ଭାରତରେ ନିର୍ମିତ କାର୍ଗୋ ସିପ୍‌କୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯିବ। ଅର୍ଥାତ ଯେଉଁ ଠିକାଦାର ଭାରତରେ ନିର୍ମିତ ସିପ୍‌ରେ ପରିବହନ କରିବେ ଠିକା ପ୍ରଦାନରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ମିଳିବ।  ଏଥିଲାଗି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ୩ ପ୍ରକାରର ପ୍ରାଥମିକତା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରିଛନ୍ତି।

ଏଥିରେ ସିପ୍‌ ଭାରତରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବ ଅଥବା ଭାରତୀୟ ଫ୍ଲାଗ୍‌ର ହୋଇଥିବ ଅର୍ଥାତ କାର୍ଗୋ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ହୋଇଥିବ ତେବେ ପରିବହନ ଠିକା ପ୍ରଦାନରେ ପ୍ରାଥମିକତା ପାଇବେ। ସେହିପରି ବିଦେଶୀ ଜାହାଜ ହୋଇଥିଲେ ବି କାର୍ଗୋ କମ୍ପାନୀ ଯଦି ଭାରତୀୟ ତେବେ ଠିକା ମିଳିପାରିବ।  ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀ ହୋଇଥିଲେ ବି ଜାହାଜ ଭାରତ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲେ ପରିବହନ ଲାଗି ପ୍ରାଥମିକତା ମିଳିବ।

କେବଳ ପରିବହନ ନୁହେଁ ଭାରତରେ ସିପ୍‌ ବିଲ୍ଡିଂ କଲେ ସରକାର ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଭାରତରେ ମେକ୍-ଇନ୍-ଇଣ୍ଡିଆକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ସାମୁଦ୍ରିକ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୀନ୍, ନରୱେ, ଜାପାନ, କୋରିଆ ଓ ତାଇୱାନ ଜାହାଜ ଓ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ଏକାଧିକାରରେ ରହିଛି। ସ୍ୱାଧୀନତା ପରଠାରୁ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାଣିଜ୍ୟରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଉଥିଲା। ହେଲେ ସିପିଂ ମନ୍ତ୍ରାଳୟଙ୍କ ନୂଆ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଭାରତରେ ନିର୍ମିତ ଜାହାଜକୁ ମଧ୍ୟ ପଣ୍ୟ ପରିବହନରେ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ।   

   Related Posts