Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

୪୭ ଦେଶକୁ କୋଭିଡ୍‌ ଟିକା ପଠାଇଲା ଭାରତ, ଭାରତକୁ ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରର ପ୍ରଶଂସା

4/03/2021 at 9:53 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୪/୦୩: କୋଭିଡ୍‌ ଟିକା ପ୍ରଦାନରେ ଏବେ ଭାରତ ଉପରେ ବିଶ୍ୱର ନଜର ରହିଛି । କିଛିଦିନ ତଳେ ଭାରତ କିଛି ଦେଶଙ୍କୁ ଏହି କୋଭିଡ୍‌ ଟିକା ସପ୍ଲାଇ କରିଥିଲା । ପୁଣି ଏହି ଟିକାକୁ ଭାରତ ୪୭ଟି ଦେଶକୁ ସପ୍ଲାଇ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ପାଖାପାଖି ୪ କୋଟି ୬୪ ଲକ୍ଷ ୨୯ ହଜାର ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ଗୁରୁବାର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଜଣା ପଡ଼ିଛି । ଯାହାକି ବିଶ୍ୱରେ ଭରତକୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରଚୟ ଦେଇପାରିଛି ।

ପଠାଯାଇଥିବା ଏହି ଟିକା ମଧ୍ୟରୁ ୭୧.୨୫ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ୍‌ ଟିକାକୁ ଉପହାର ସଦୃଶ ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ୩୯୩.୦୪ ଲକ୍ଷ ବାଣିଜ୍ୟିକ ହିସାବରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏହି ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ଉନ୍ନତ ଦେଶ ଥିବା ବେଳେ କିଛି ଅନୁନ୍ନତ ଦେଶ ରହିଛନ୍ତି । ଆଫ୍ରିକାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କାରିବିଆନ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ଏସିଆନ୍‌ ସହିତ କିଛି ପଡ଼ୋଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ଏହି ଟିକା ପଠାଯାଇଛି ।

ବୁଧବାର ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍‌ କାନାଡ଼ାରେ ପହଞ୍ଚିଛି । କାନାଡ଼ାକୁ ୫,୦୦,୦୦୦ ଡୋଜ୍‌ ଟିକା ପଠାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ପୁନେ ସ୍ଥିତ ସେରମ୍‌ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ୧.୫ ମିଲିୟନ୍‌ରୁ ଅଧିକ କୋଭିସିଲ୍ଡ ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ସପ୍ଲାଇ କରିଛି । ଏନେଇ ଅଜୟ ବାସାରିଆ କାନାଡ଼ାର ଟିକାକରଣରେ ଭାରତର ଏହି ଯୋଗଦାନକୁ ଗର୍ବର ବିଷୟ ବୋଲି ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଏହି ଟିକା ପଠାଇଥିବାରୁ ଭାରତକୁ ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମାନେ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହିତ ଏହି ସହଯୋଗିତାକୁ ଭୁଲିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts