Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସଚିନ୍ ପାଇଲଟ୍‌ଙ୍କ ଫୁସଫୁସରେ ସଂକ୍ରମଣ, ଆଜି ଆସିବ ଟେଷ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ
  • ||
  • ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ବୟାନ୍-‘ମୁସଲମାନ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ କେବେ ବି ଦେବୁନି ଟିକେଟ୍’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୭୨୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ‘ଟିକା’ ସମୀକ୍ଷା, ଭ୍ୟାକସିନ୍ ବିକାଶରେ ଲାଗିଥିବା ୩ କମ୍ପାନୀ ସହ ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲିଠୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୋଣାର୍କ ମହୋତ୍ସବ: କୋଭିଡ଼ କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ପାଳିତ ହେବ ଉତ୍ସବ
  • ||
  • ଆଜି ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ଡଙ୍ଗା ଭସା ଉପରେ ରୋକ , କୋଭିଡ କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ଉତ୍ସବ ଫିକା
  • ||
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||

ଚୀନ୍‌ ଠାରୁ ଦୂରେଇବ ଭାରତ, ହଜାରେ ସାମଗ୍ରୀ ଅନ୍ୟଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ ପାଇଁ ଯୋଜନା

1/03/2020 at 1:23 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧।୦୩: ଚୀନ୍‌ରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଅଣାୟତ । ଏହି ମାରତ୍ମକ ଭୂତାଣୁରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ୍‌ରେ ୨୬ଶହରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୭୦ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛଠନ୍ତି । ବିଶ୍ବର ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିସାରିଲାଣି । ଗୋଟିଏ ପଟେ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଭୂତାଣୁର ପ୍ରଭାବ ବାଣିଜ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡିଛି । ଭାରତରେ ବାହାର ଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ଜିନିଷ ମଧ୍ୟରୁ ଚୀନ୍‌ରୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଆସିଥାଏ । ତେବେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଜିନିଷ ଆମଦାନୀ ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ଦେଶ ଖୋଜୁଛି । 

ଭାରତରେ ଦୈନଦିନ ଜିନିଷ ହେଉ କି ଯକୌଣସି ଜିନିଷ ତା ମଧ୍ୟରୁ ଚୀନ୍‌ରୁ ଅଧିକାଂଶ ଆସିଥାଏ । ଚୀନ୍‌ରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ସାମଗ୍ରୀର ତାଲିକା ବହୁତ ଲମ୍ବା ରହିଛି । ମୁଖ୍ୟତଃ ଚୀନ୍‌ରୁ କପଡ଼ା, ସୁଟକେଶ, ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ, ଭିଟାମିନ, କୀଟନାଶକ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ, ଅଟୋମୋବାଇଲ ଡାଟା ପ୍ରୋସେସିଂ ମେସିନ, ସେମିକଣ୍ଡକ୍ଟର ଉପକରଣ, ଅଟୋ ପାଟର୍ସ, ଷ୍ଟିଲ ଏବଂ ଆଲୁମିନିୟ. ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌ ଭଳି ୧ହଜାରରୁ ଜିନିଷ ଆମଦାନୀ ହେଉଛି । କିନ୍ତୁ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଆମଦାନୀ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଯାହାର ବିକଳ୍ପ ପନ୍ଥା ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କରୁଛି ଭାରତୀୟ ।

କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ପରେ ସରକାର ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ  ବିକଳ୍ପ ଦେଶ ଖୋଜୁଛନ୍ତି । ଚିନ୍‌ରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ଜିନିଷ ଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ଏବଂ ଏହାର ବିକଳ୍ପ କେଉଁ ଦେଶରେ ମିଳିବ ତାହା ମଧ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯାଉଛି । ତେବେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିବା ଭଳି ଦେଶ ମିଳିବ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

ତେବେ ଟୀନ୍‌ରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ଆଣିବାୟୋଟିକ୍‌ ପାଇଁ ସ୍ବିଜରଲାଣ୍ଡ ଓ ଇଟାଲିକୁ ବଛାଯାଇଛି । ଉଭୟ ଦେଶ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତକୁ କିଛି କିଛି ପରିମାଣରେ ଏହି ସାମଗ୍ରୀ ରପ୍ତାନୀ କରିଆସିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ବିଶ୍ବର କିଛି ଦେଶ ଯେପରି ଜାପାନ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଭଳି କିଛି ଦେଶ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ରପ୍ତାନୀ କରିବା ପାଇଁ ନିଜର ସହମତି ଦେଇସାରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଦେଖାଯାଉ ଏହିସବୁ ଦେଶ ଚୀନ୍‌ ତୁଳନାରେ କେତେ ପରିମାଣର ସାମଗ୍ରୀ ରପ୍ତାନୀ କରିପାରୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts