Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରବିବାର ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୮୪୧ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୫୩୨ ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଉଠାଇ ଆଣିବାରୁ ଥାନା ପରିସରରେ ତୁମୁଳକାଣ୍ଡ, ଗ୍ରାମବାସୀ ଓ ପୋଲିସ ମାରପିଟ
  • ||
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ଲେଜ୍ ଚିପ୍ସ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆଳୁ ପେଟେଣ୍ଟ ରଦ୍ଦ କଲା ଭାରତ, ଚାଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା

7/12/2021 at 11:51 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୭/୧୨: ପେପସିକୋର ଲୋକପ୍ରିୟ ଲେସ୍ ଚିପ୍ସ ତିଆରି ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା APC-5 ବିଭିନ୍ନ ଆଳୁ ଉପରେ ପେଟେଣ୍ଟ ରଦ୍ଦ କରିନେଇଛି ଭାରତ । ଏହି ଆଳୁରେ କମ୍ ଆର୍ଦ୍ରତା ଥାଏ । ତେଣୁ ଚିପ୍ସ ତିଆରି ପାଇଁ ଭଲ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୨୦୧୯ରେ ପେପସିକୋ ଗୁଜୁରାଟର କିଛି ଚାଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଥିଲା । ​​କାରଣ ସେମାନେ FC-5 ଆଳୁ ଚାଷ କରୁଥିଲେ । ପେପସି କହିଛି ଯେ ଆଳୁ କିସମ ଉପରେ ଏହାର ଅଧିକାର ଅଛି ।

ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନେ ବିନା ଅନୁମତିରେ ଏହାକୁ ଚାଷ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସଂରକ୍ଷଣ ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ କୃଷକ ଅଧିକାର ପ୍ରାଧିକରଣ (PPVFR) ଏହି ପେଟେଣ୍ଟକୁ ବାତିଲ କରିଦେଇଛି । ୨୦୧୯ ରେ, ପେପସିକୋ ଗୁଜୁରାଟର କିଛି ଚାଷୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହି ଆଳୁ ଚାଷ ପାଇଁ ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଥିଲା । ତେବେ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ କୃଷକଙ୍କ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହା ପରେ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ମକଦ୍ଦମା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଥିଲା ।

ଏହି ମାମଲାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କୃଷକମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଥିଲେ । ଏହି ଚାରିଜଣ କୃଷକଙ୍କ ତରଫରୁ ଜଣେ ଓକିଲ ପେପସିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଆସିଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ବିରୋଧ ପରେ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ସମାଧାନ ହୋଇଥଲା ବୋଲି କହିଛି । ପରେ, କୃଷକ ଅଧିକାର କର୍ମୀ କବିତା କୁରୁଗାଣ୍ଟୀ PPVFR କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ FC5 ବିଭିନ୍ନ ଆଳୁ ପାଇଁ ପେପସିକୋକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ବୌଦ୍ଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଧିକାର ବାତିଲ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ ।

ଏଥିରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ନିୟମ ବିହନ କିସମ ଉପରେ ପେଟେଣ୍ଟ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ । PPVFR କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କୁରୁଗାଣ୍ଟୀଙ୍କ ବିବାଦ ସହ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ ଯେ ପେପସି ଏକ ବିହନ ବିବିଧତା ଉପରେ ପେଟେଣ୍ଟ ଦାବି କରିପାରିବ ନାହିଁ । PPVFR କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ଗୁଜୁରାଟର ଆଳୁ ଚାଷୀମାନେ ଏହାକୁ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବିଜୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts