Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୨୦୧୦ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||

ନାନକାନ୍ ସାହିବ ଗୁରୁଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଭାରତର ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କହିଛି ପାକ୍ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ

4/01/2020 at 3:45 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୪।୧: ପାକିସ୍ତାନ ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରଦେଶର ନାନକାନସାହିବସ୍ଥିତ ଗୁରୁଦ୍ୱାରା ଉପରେ ଶୁକ୍ରବାର ପଥର ମାଡ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଭାରତ ସରକାର ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ପବିତ୍ର ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳମାନଙ୍କୁ ଉଜାଡିବା ଲାଗି ଏଭଳି ଘଟଣାକୁ ଭାରତ ସରକାର କଡା ଶବ୍ଦରେ ନିନ୍ଦା କରନ୍ତି ବୋଲି ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ବୈଦେଶିକମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଜଣାଇଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଗୁରୁଦ୍ୱାରା ଓ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଶିଖ୍ ସମ୍ପ୍ରଦାୟଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ପାକ୍ ସରକାର ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଭାରତ ସରକାର ପାକ୍‌କୁ କହିଛନ୍ତି। 

ସେପଟେ ଘଟଣାର ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରିରେ ପାକ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତିଜାରି କରିଥିଲା। ଏଥିରେ ନାନକାନ ସାହିବରେ ୨ ମୁସଲମାନ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଘଟିଥିବା କୁହାଯାଇଥିବା ବେଳେ କୌଣସି ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳରେ ଅଘଟଣର ଅଭିଯୋଗକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଭାରତର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ହଲଚଲ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। 

କିଛି ଲୋକେ ନାନକାନସାହିବ ଗୁରୁଦ୍ୱାରକୁ ଘେରାଉ କରି ଟେକାପଥର ମାଡ କରୁଥିବାର ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ପାକ୍ ନିଜ ଆଡୁ ସେଠାରେ ସେଭଳି କିଛି ଘଟିନଥିବା ଓ ପାକ୍ ସରକାର ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ସଂକଳ୍ପ ବଦ୍ଧ ଥିବା ଦାବି କରିଥିଲା। ତେବେ ଶନିବାର ଘଟଣା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ଗୁରୁଦ୍ୱାରାର ଜନୈକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଝିଅକୁ ବଳପୂର୍ବକ ଅପହରଣ କରିଥିବା ଯୁବକ ଓ ପରିବାର ଲୋକେ ସେଠାରେ ଏହି କାଣ୍ଡ ଭିଆଇଥିଲେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଭାରତ ବୈଦେଶିକମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାବ୍ୟକ୍ତ କରିବା ସହ କୌଣସି ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଯୁବତୀଙ୍କ ଅପହରଣ ଓ ବଳପୂର୍ବକ ଧର୍ମାନ୍ତରଣ କରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ବଦଳରେ ପାକ୍ ସରକାର ଜାଣିଶୁଣି ଏଭଳି ଘଟଣାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଲାଗି ଭାରତ ସରକାର ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts