Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ମାନଚିତ୍ରରେ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରକୁ ପୃଥକ ଦର୍ଶାଯିବା ମାମଲା: ରିୟାଦକୁ ଆପତ୍ତି ଜଣାଇଲା ଭାରତ

29/10/2020 at 10:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯।୧୦:  ରିୟାଦ ଜି-୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଲାଗି ସାଉଦୀ ଆରବ ଏକ ନୂଆ ୨୦ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍ ଜାରି କରିଛି। ଯାହାର ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସାଉଦୀ ରାଜାଙ୍କ ଛବି ଥିବା ବେଳେ ଅପରପାର୍ଶ୍ୱରେ ଜି-୨୦ ସଦସ୍ୟ ଦେଶଙ୍କ ମାନଚିତ୍ର ରହିଛି। ଏଥିରେ ସାଉଦୀ ସରକାର ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର, ଗିଲଗିଟ୍ ଓ ବାଲତିସ୍ତାନକୁ ପାକିସ୍ତାନରୁ ପୃଥକ କରିବା ସହ ଭାରତ ମନଚିତ୍ରରୁ ମଧ୍ୟ ଅଲଗା କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଞ୍ଚଳ ଭାବେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ସାଉଦୀ ସରକାର। ଗତ ୨୫ ତାରିଖରୁ ସାଉଦୀରେ ପ୍ରଚଳିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ନୋଟରେ ମାନଚିତ୍ରକୁ ନେଇ ଭାରତ କଡ଼ା ଆପତ୍ତି କରିଛି।

ଭାରତ ସରକାର ଦେଶଙ୍କ ସୀମାର ଏହା ଏକ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପସ୍ଥାପନ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା ସାଉଦୀ ଆରବକୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ମୁଖପାତ୍ର ଅନୁରାଗ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ସାପ୍ତାହିକ ମିଡିଆ ବ୍ରିଫିଙ୍ଗରେ କହିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଉଭୟ ସାଉଦୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଓ ରିୟାଦକୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚିତ କରାଯାଇଥିବାର ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସାଉଦୀ ସରକାରୀ ବୈଧ ବ୍ୟାଙ୍କ ନୋଟ୍‌ରେ  ଭାରତୀୟ ବାହ୍ୟ ସୀମାର ଭୁଲ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇଥିବାର ଜଣାଇ ଦେଇଥିବା ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ତ୍ରୁଟିର ତୁରନ୍ତ ସୁଧାର ନିମନ୍ତେ ସାଉଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରାଯାଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ମରୁ ରାଜତନ୍ତ୍ର ନଭେମ୍ବ ର୨୧ ଓ ୨୨ ଦୁଇ ଦିନିଆ ଜି-୨୦ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ଲାଗି ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ ନୋଟ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ୨୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏହି ନୋଟ୍‌କୁ ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ୨୪ ତାରିଖ ଦିନ ସରକାରୀ ଭାବେ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଓ ଲଦ୍ଦାଖ ଭାରତର ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଂଶ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହାର ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପସ୍ଥାପନାକୁ ଭାରତ ବିରୋଧ କରିଥିବା ମୁକପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts