Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ତାଇଓ୍ଵାନ ଉପରେ ଭାରତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଖବର ପ୍ରସାରଣ ଦେଖି ଚିହିଁକି ଉଠିଲା ଚୀନ, କହିଲା- ନିଆଁ ସହ ଖେଳୁଛି ଭାରତ

13/10/2020 at 6:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩।୧୦: ତାଇଓ୍ଵାନ ଜାତୀୟ ଦିବସର ଖବରକୁ ଭାରତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରସାରଣ କରିବା ଚୀନ ସହଜେ ହଜମ କରି ପାରିନାହିଁ। ଚୀନ ସରକାରର ମୁଖପତ୍ର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍ସ ନିଜ ଲେଖାରେ ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦ, ଭାରତ-ଆମେରିକା ବନ୍ଧୁତ୍ଵ ସମେତ ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି। ବିଶେଷ କରି ଚୀନ ତାଇଓ୍ଵାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ହିନ୍ଦୁସ୍ଥାନ ଟାଇମ୍ସରେ ପ୍ରକାଶିତ ସଂପାଦକୀୟ ‘ଏ ରିମାଇଣ୍ଡର ଫର ଚାଇନା: ଇଣ୍ଡିଆ ଇଜ ଫ୍ରି’କୁ ନେଇ ଚିହିଁକି ଉଠିଛି। ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍ସ ଲେଖିଛି, ଏହି ସଂପାଦକୀୟରେ ତାଇଓ୍ଵାନର ଜାତୀୟ ଦିବସର ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିଥିବା କିଛି ଭାରତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମଙ୍କ ପ୍ରସାରଣକୁ ଉଚିତ୍ ଦର୍ଶାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି।

ଚୀନର ବିଶ୍ଳେଷକ ଲି କିଙ୍ଗକିଙ୍ଗ ଦ୍ଵାରା ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍ସରେ ଲେଖା ହୋଇଥିବା ସଂପାଦକୀୟେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଚୀନ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ନିଜ ସାର୍ବଭୌମତ୍ଵ ବିଷୟରେ ଭୁଲ୍ କହିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟ ଦେଶର ତାଇଓ୍ଵାନ ଗଣତନ୍ତ୍ର କିମ୍ବା ସ୍ଵାଧୀନତାରେ କୌଣସି ସଂପର୍କ ନାହିଁ। ଭାରତ ଗୋଟିଏ ଚୀନ ନୀତିକୁ ମାନ୍ୟତା ଦେଇଛି ଏବଂ ଏହା ଚୀନ-ଭାରତର ସଂପର୍କର ମୂଳଦୁଆ। କିଛି ଭାରତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ତାଇଓ୍ଵାନ ଜାତୀୟ ଦିବସର ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରି ଓ୍ଵାନ-ଚାଇନା ନୀତିକୁ ରଦ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏମିତି କରି ଭାରତ ନିଆଁ ସହ ଖେଳୁଥିବା ଗ୍ଲୋବାଇଲ୍ ଟାଇମ୍ସ କହିଛି।

ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଚୀନ-ଭାରତ ସୀମା ଉତ୍ତେଜନା ସମୟରେ କିଛି ଭାରତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ତାଇଓ୍ଵାନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ବହୁତ ଜୋରସୋରରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରୁଛନ୍ତି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଭାରତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରକାଶିତ କରିଥିଲା ଯେ, ତାଇଓ୍ଵାନ ପିପୁଲ୍ସ ଲିବେରେସନ ଆର୍ମିର ଏକ ଏସୟୁ-୩୫ ଲଢୁଆ ଜେଟ୍‌କୁ ମାରି ଖସାଇ ଦେଇଛି। ଯାହାକୁ ଚୀନ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି। ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଲେଖିଛି ଭାରତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ତାଇଓ୍ଵାନର ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦୀ ଶକ୍ତିଙ୍କୁ ମୁଣ୍ଡରେ  ବସାଇ ରଖିଛି। ଏହା ଚୀନ-ଭାରତ ସଂପର୍କକୁ ବିଷାକ୍ତ କରୁଛି ବୋଲି ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଲେଖିଛି।

   Related Posts