Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବାଳିଆ ଦ୍ଵାର ଦେଶରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପାଇଁ ଅକ୍ସିଜେନ ପାଲଟିଲା ଭାରତ, ଦେଲା ଏତେ କୋଟି ସହାୟତା
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ୧୮ ଜଣିଆ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି, ନରସିଂହ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ୮୭୭୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ପୁଣି ନିରାଶ ହେଲେ ସୁମିତ୍, ଆବେଦନ ଖାରଜ କଲେ ଏସଡିଜେଏମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହିଂସା ! ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ଗାଡି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ମହିଳାଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ ଧରମ ଭାଇ ! ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବିଲଡର୍ ସଂସ୍ଥାର ଘର ଉପରେ ବୋମାମାଡ, ୩ ଶ୍ରମିକ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୪୮୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୪୪୪୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୮୫ ମୃତ
  • ||

ଭାରତ ବିକାଶ କରୁଛି ନେକ୍ସଟ୍‌ଜେନ୍‌ ବାଲାଷ୍ଟିକ ମିସାଇଲ୍‌ ସବମେରିନ୍‌ ଏସ୍‌-୫ : ଜାଣନ୍ତୁ ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ରବହନ ସହ ଆଉ କ’ଣ ଅଛି ବିଶେଷତ୍ତ୍ୱ

10/09/2019 at 3:01 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ବେଳେ ବେଳେ ରାଜନେତାଙ୍କ ସାମାନ୍ୟ ସୂଚନାରୁ ଅନେକ କଥା ଜଣା ପଡିଥାଏ । ଏବେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭେଙ୍କୟାନାଇଡୁଙ୍କର ଏକ ଟ୍ୱିଟରୁ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ବିକାଶ କରୁଥିବା ଅନେକ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏବେ ଦେଶର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ଗବେଷଣାଗାର ବା ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ନେକ୍ସଟଜେନ୍‌ ବାଲାଷ୍ଟିକ ମିସାଇଲ୍‌ ବହନ କରିପାରୁଥିବା ଏସ୍‌-୫ ଶ୍ରେଣୀରେ ସବମେରିନ୍‌ ବା ବୁଡା ଜାହାଜ ବିକଶିତ କରାଯାଉଥିବା କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

 କୌଣସି ମାନବ  ବିନା ଏହି ସବମେରିନ୍‌ ମହାସାଗର ତଳେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବ । ଏହା ସାରା ବିଶ୍ୱ ପରିଭ୍ରମଣ କରିବା ସହ ନେକ୍ସଟ ଜେନେରେସନ୍‌ ବାଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ମିସାଇଲ ବହନ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖୁଛି । ଏହି ସବମେରିନ୍‌ ପରମାଣୁ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ବହନ କରିପାରିବ । ପରମାଣୁଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଏହି ସବମେରିନ୍‌ ବା ବୁଡା ଜାହାଜ ଚାଲିବ ।

 ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ପାଖରେ  ପରମାଣୁ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ବହନ କରିପାରୁଥିବା ସବମେରିନ୍‌ ରହିଛି । ଭାରତ ଆମେରିକା,ଋଷ୍‌, ୟୁକେ, ଫ୍ରାନସ୍‌ ଓ ଚୀନ୍‌ର ଏହି କ୍ଲବରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି । ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳରେ ଭାରତ ନିଜର ବୁଡାଜାହାଜ ବା ସବ ମାରାଇନ୍‌ ବିକାଶ କରିଛି । ଭାରତ ୬ଟି ପରମାଣୁ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ବହନ କରୁଥିବା ସବମେରିନ୍‌ ବିକାଶ କରୁଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏହା ଅନ୍ୟ ସବମେରିନ୍‌କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ସହ ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷାରେ ଏକ ବିଶେଷ ଭୂମିକା ବହନ କରିବ ।

ଅରିହନ୍ତ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱଦେଶୀ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳରେ ବିକାଶ କରାଯାଇଥିବା ପରମାଣୁ ଶକ୍ତିଚାଳିତ ସବମେରିନ୍‌ । ଏହାଗତ ବର୍ଷ ନୌସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲା । ୨୦୨୦ରେ ନୌସେନାରେ ଏସ୍‌-୫ ସବମାରାଇନ୍‌ ସାମିଲ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ଏହା ଏକ ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ମିସାଇଲ୍‌ ସବମେରିନ୍‌ ଓ ଏଥିରେ ୧୨ ଟି ଲଞ୍ଚ ଟ୍ୟୁବ ରହିବ ।  ଅରିହନ୍ତରେ ୪ଟି ମିସାଇଲ୍‌ ବହନ କରାଯାଇ ପାରିବ ।

ଭାରତର ଏସ୍‌-୫ ଆମେରିକା ନୌସେନାର କଲମ୍ବିଆ ଶ୍ରେଣୀ ଓ  ଚୀନ୍‌ର ଏସ୍‌ଏସ୍‌ବିଏନ୍‌  ଓ ବ୍ରିଟେନ୍‌ର ନୌସେନାର ଡ୍ରେଡନାଉଟ୍‌ ଶ୍ରେଣୀ ସହ ସମାନ ।

   Related Posts