Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ଲଗାତାର ୩ଟି ବିଜୟ ପରେ ମଧ୍ୟ ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ସବୁ ଓଲଟ ପାଲଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା : ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଉଠିଥିଲା ମୋଜା ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ

1/05/2020 at 2:33 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧/୦୫ : ୧୯୭୪ ମସିହାରେ ଭାରତ କ୍ରିକେଟ ଦଳ ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିଲା | ଏହି ଗସ୍ତ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ଖରାପ ସ୍ବପ୍ନ ସଦୃଶ ଥିଲା | ଅଜିତ ୱାଡେକରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦଳରେ ସୁନୀଲ ଗାବାସ୍କର, ଗୁଣ୍ଡପ୍ପା ବିଶ୍ୱନାଥ, ଭଗବତ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର, ଏସ.ଭେଙ୍କଟରାଘବନଙ୍କ ଭଳି ଖେଳାଳି ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଦଳର ଯାହା ଅବସ୍ଥା ହୋଇଥିଲା ଯାହାକୁ ନିନ୍ଦା କରାଯାଇଛି | ସେହି ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତ ଅଜିତ ୱାଡେକରଙ୍କ କ୍ରିକେଟରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ ପକାଇଥିଲା | ଲଗାତାର ୩ଟି ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ବିଜୟୀ ହେବା ପରେ ଦଳ ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଦଳ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିନଥିଲା | ଭାରତ ଦଳ ସମସ୍ତ ମ୍ୟାଚରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲା |

ଇଂଲଣ୍ଡରେ ୩ଟି ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ଭାରତ ୦-୩ ରେ ସଫା ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଭାରତୀୟ ଦଳ ମାତ୍ର ୪୨ ରନ କରି ଆଉଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଏହା ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଥିଲା ଏବଂ ଲଜ୍ଜାଜନକ ମଧ୍ୟ | ସବୁଠାରୁ କାମ ରନ କରିଥିବା ରେକର୍ଡରେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଏହି ଶ୍ରୀଶ୍ରୀଜ ହିଁ ରହିଛି | ସେହି ଗସ୍ତରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଥିଲା | ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲା | ସେହି ମ୍ୟାଚ ଅଜିତ ୱାଡେକରଙ୍କ ସମସ୍ତ ୧୧ ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କର ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚରେ ଡେବ୍ୟୁ ଥିଲା |

ଏହି ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଏକ ମଜାଦାର ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା | ଏହି ମାମଲାକୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ କହିଲେ ବି ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ହେବ ନାହିଁ | ଏହି ଘଟଣାକୁ କୌଣସି ଭାରତୀୟ କେବେ ମନେ ପକାଇବାକୁ ଚାହିଁବନି | ଏହି ଗସ୍ତ ସମୟରେ ମଦନଲାଲ, ବ୍ରିଜେଶ ପଟେଲଙ୍କ ସହ ମୁମ୍ବାଇର ବ୍ୟାଟ୍ସ ମ୍ୟାନ ସୁଧୀର ନାଇକ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ | ମାମଲାଟି ସୁଧୀର ନାଇକଙ୍କ ସହ ଜଡିତ | ସୁଧୀର ନାଇକ ଲଣ୍ଡନର ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଷ୍ଟ୍ରିଟର ଏକ ଦୋକାନରୁ ଦୁଇ ଯୋଡ଼ା ମୋଜା ଚୋରି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ସୁଧୀର ଅସ୍ବୀକାର କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କୁ ଆଇନଗତ ସାହାଯ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ନିଜ ଭୁଲ ସ୍ୱୀକାର କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଯାଇଥିଲା | 

ସେତେବେଳେ ଟିମ ମ୍ୟାନେଜର ହେମୁ ଅଧିକାରୀ ଚାହୁଁନଥିଲେ ଯେ ଘଟଣାକୁ ନେଇ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେଉ | ନିଜ ଭୁଲ ସ୍ୱୀକାର କରିବା ପାଇଁ ସେ ସୁଧୀରଙ୍କୁ କହିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ ଇଂଲଣ୍ଡ ମିଡ଼ିଆରେ ଏହା ମାମଲା ଭାଇରାଲ ହୋଇସାରିଥିଲା | ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ସୁଧୀର ନାଇକ ସେହି ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତର ଶେଷ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସିରିଜରେ ୭୭ ରନ କରିଥିଲେ | ଏହି ସ୍କୋର ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ଥିଲା | ଠିକ ସିରିଜ ପରେ ମୌଜା ଚୋରି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା |

୧୯୭୪ ମସିହାରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତ –

– ଗସ୍ତର ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ମଞ୍ଚେଷ୍ଟରର ଓଲ୍ଡ ଟ୍ରେଫର୍ଡରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା | ଭାରତୀୟ ଦଳ ୧୧୩ ରନରେ ଏହି ମ୍ୟାଚ ହାରି ଯାଇଥିଲା |

– ଲର୍ଡ୍ସ ଟେଷ୍ଟର ଦ୍ୱିତୀୟ ସିରିଜରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ୪୨ ରନ କରି ଅଲଆଉଟ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ୨୮୫ ରନରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା |

– ଭାରତୀୟ ଦଳ ପୁଣିଥରେ ବର୍ମିଙ୍ଗହାମ ଟେଷ୍ଟରେ ୭୮ ରନରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲା | ଇଂଲଣ୍ଡ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ୨ଟି ଉଇକେଟ ହରାଇ ୪୫୯ ରନ କରିଥିଲା |

ଭାରତୀୟ ଦଳର ଏହି ଦୟନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ଦଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାଙ୍ଗି ପଡିଥିଲା | ଗସ୍ତ ପରେ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ଓ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଥିଲା | ଦଳର ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଓ ପରାସ୍ତ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରଶଂସକ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମନ ଦୁଃଖ କରିଥିଲେ | କିଛି ପ୍ରଶଂସକ କ୍ୟାପଟେନ ଅଜିତ ୱାଡେକରଙ୍କ ଘରକୁ ପଥର ମାଡ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ | ଭାରତକୁ ଫେରିବା ପରେ ଅଜିତ ୱାଡେକର କ୍ରିକେଟରୁ ସନ୍ୟାସ ନେବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ | ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଯୋଗୁଁ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ୱେଷ୍ଟ ଜୋନର ଅଧିନାୟକ ପଦବୀରୁ ବାହାର କରିଦିଆଯାଇଥିଲା | ସେଥିପାଇଁ ସେ କ୍ରିକେଟରୁ ସନ୍ୟାସ ନେବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ |

   Related Posts