Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ଚୀନକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଭାରତର ଆଉ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ : ଏହି ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଲାଗିଲା ଭାରି ଟ୍ୟାକ୍ସ

9/07/2020 at 1:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୦୭ : ଚୀନକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତ ଅନେକ ବଡ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ନଟ କଷିବାକୁ ଚୀନରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା କିଛି ମେଜେରିଙ୍ଗ ଟ୍ୟାପ, ପାର୍ଟ୍ସ ଏବଂ କମ୍ପୋନେଣ୍ଟ ଉପରେ ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଆଣ୍ଟି ଡମ୍ପିଂଗ ଡ୍ୟୁଟି (Anti Dumping Duty) ଲାଗୁ କରିଛି | ଏହାଦ୍ୱାରା ଦେଶରେ ମିଳୁଥିବା ଶସ୍ତା ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲାଗିପାରିବ | ନିକଟରେ ଭାରତ ଚୀନ ସୀମା ବିବାଦ ପରେ ଦେଶରେ ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀ ବହିଷ୍କାର ଦାବି ଜୋର ଧରିଛି | ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀ ବହିଷ୍କାର ନେଇ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ସରକାର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଚାଇନିଜ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ନଟ କଷିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି | ଚାଇନା ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀ ଏବଂ ନିବେଶ ମାମଲାରେ ଲଗାତାର ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି |

ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ଅନୁସାରେ, ଡ଼ାଇରେକ୍ଟର ଜେନେରାଲ ଅଫ ଟ୍ରେଡ଼ ରେମେଡ଼ିଜର ଯାଞ୍ଚ ଶାଖା ଚୀନ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ଶୁଳ୍କ ଜାରି ରଖିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ | ଏହାପରେ ଚୀନରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ଷ୍ଟିଲ ଏବଂ ଫାଇବର ଗ୍ଲାସ ମେଜେରିଙ୍ଗ ଟ୍ୟାପରେ ଏନ୍ଟି ଡମ୍ପିଂଗ ଡ୍ୟୁଟି ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି | ଏହି ଡ୍ୟୁଟି ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ୨୦୧୫ ମସିହା ଜୁଲାଇ ୯ ତାରିଖରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଆଗାମୀ ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପୁଣି ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଛି |

DGTR ନିଜ ଯାଞ୍ଚ ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ଯେ ଚୀନ ଲଗାତାର ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଏହି ସାମଗ୍ରୀର ଡମ୍ପିଂଗ କରୁଛି | ଡମ୍ପିଂଗ କାରଣରୁ ଦାମ ବହୁତ କମ ରହିଥାଏ | ଚୀନର ଏହି ଶସ୍ତା ମାଲ ଠାରୁ ଭାରତୀୟ ମେନୁଫେକ୍ଚରଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଆଣ୍ଟି ଡମ୍ପିଂଗ ଡ୍ୟୁଟି ଲଗାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି |

ରାଜସ୍ୟ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ଏକ ନୋଟିଫିକେସନରେ କହିଛି ଯେ ଚୀନରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ଷ୍ଟିଲ ଓ ଫାଇବର ଗ୍ଲାସ ମେଜେରିଙ୍ଗ ଟ୍ୟାପ ଏବଂ ପାର୍ଟ୍ସ ଏବଂ କମ୍ପୋନେଣ୍ଟ ଉପରେ ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏନ୍ଟି ଡମ୍ପିଂଗ ଡ୍ୟୁଟି ଲାଗୁ କରାଯିବ | ସରକାର ଚାହିଁଲେ ଏହାକୁ ୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ହଟାଇ ପାରିବେ | କିଛି କମ୍ପାନୀ ଉପରେ କିଲୋ ପ୍ରତି ୧.୮୩ ଡଲାର ଏନ୍ଟି ଡମ୍ପିଂଗ ଡ୍ୟୁଟି ଏବଂ କିଛି କମ୍ପାନୀ ଉପରେ କିଲୋ ପ୍ରତି ୨.୫୬ ଡଲାର ଏନ୍ଟି ଡମ୍ପିଂଗ ଡ୍ୟୁଟି ଲଗାଯାଇଛି | ଏହି ଶୁଳ୍କ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରାରେ ଦେବାକୁ ହେବ |

   Related Posts