Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅନୁଗୋଳରେ କଣ୍ଟେନର-ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଟ୍ରକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ମୌସୁମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ସହକର୍ମୀ କହିଲେ, ‘ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଛି’
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀରେ ଭାଇ-ଭାଉଜଙ୍କୁ ହାଣି ଫିଙ୍ଗିଦେଲା ସାନ ଭାଇ, ୬୦କି.ମି. ଦୂରରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁରରେ କାର୍‌-ଟ୍ରକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଚାଲିଗଲା ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ-ବାଂଲାଦେଶକୁ ମୁହାଁଇଲା ଭୀଷଣ ଅବପାତ, ୫ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ ସିଟି ସେଣ୍ଟର ମଲ୍‌ରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ମଲ୍‌ରେ ଥିଲେ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ ଲୋକ
  • ||

ଚୀନ୍‌ର ନଜରକୁ ପରଓ୍ବା କରେନି ଭାରତ : ଚିକେନ୍ ନେକ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜୋରଦାର ହେଲା ବ୍ରିଜ୍ କାମ

20/06/2020 at 2:58 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦।୬: ଚୀନ୍ ସହ ତିକ୍ତତା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଭାରତର ‘ଚିକନ୍ ନେକ୍’ କୁହାଯାଉଥିବା ସିଲିଗୁଡି କରିଡରରେ କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ବରାନ୍ବିତ କରିଛନ୍ତି । ଜାଲପାଇଗୁଡି ନିକଟ ତିସ୍ତା ନଦୀରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ସେତୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି। ତିସ୍ତା ନଦୀ ଉପରେ ଏକ ନୂତନ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି ।

ଏଥି ସହିତ ବାଙ୍ଗରାକୋଟରୁ ଗାଙ୍ଗଟୋକ (ସିକ୍କିମ୍) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ବରାନ୍ବିତ ହୋଇଛି । ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଲପାଇଗୁଡି ନିକଟ ତିସ୍ତା ନଦୀ ଉପରେ ଦ୍ବିତୀୟ ସେତୁ (ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନଂ -୨୭) ନିର୍ମାଣ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରହିଛି । NHAI ଏହି ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି ଏବଂ ସେତୁ କାର୍ଯ୍ୟ ଆସନ୍ତା କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହେବ |

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତିସ୍ତା ନଦୀରେ ଏକ କରୋନେସନ୍ ବ୍ରିଜ୍ (ସିଭୋକ ବ୍ରିଜ୍) ଅଛି, କିନ୍ତୁ ୮୦ ବର୍ଷର ଏହି ସେତୁର ଅବସ୍ଥା ଜର୍ଜରିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି । ତେଣୁ ଭାରୀ ଯାନଗୁଡିକର ପ୍ରବେଶକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସେତୁ ଦାର୍ଜିଲିଂ ଏବଂ ଜାଲପାଇଗୁଡିକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଛି । ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଗଜଲଡୋବା ନିକଟ ତିସ୍ତା ନଦୀ ଉପରେ ଏକ ନୂତନ ୧.୬ କିଲୋମିଟର ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ।

ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନମ୍ବର ୩୧ ର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ବରାନ୍ବିତ ହୋଇଛି । ୨୫୦ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ରାଜପଥ ବଗ୍ରକୋତେରୁ ସିକ୍କିମର ରାଜଧାନୀ ଗାଙ୍ଗଟକ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରେ । ଏହି ରାଜପଥ NHIDACL ଦ୍ବାରା ଏକ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଭୌଗୋଳିକ ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଯାୟୀ ଉତ୍ତର ବେଙ୍ଗଲ ସିଲିଗୁଡି ସହର ଦେଇ ଯାଇଥିବା ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୧୫ କିଲୋମିଟର ଆଗରେ ତିସ୍ତା ନଦୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏଠାରୁ ରାଜପଥ ବାମ ପାର୍ଶ୍ବରେ ସିକ୍କିମ୍ ଏବଂ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଡାହାଣରେ ଭୁଟାନ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଛି । ଏହା ଉତ୍ତରରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣରେ ବାଂଲାଦେଶ ସହିତ ସୀମାବଦ୍ଧ ।

୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଭୁଟାନର ଡୋକଲାମ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା । ଦୁଇ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ପରେ ଏହା ସହମତ ହୋଇଥିଲା । ଯଦି ଚୀନ୍ ଡୋକଲାମରେ ଏକ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିବାରେ ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ସିଲିଗୁଡି କରିଡର (ଚିକନ୍ ନେକ୍) କୁ ପ୍ରବେଶ ସହଜ ହେବ । ଏହି ଘାଟି ବନ୍ଦ ହେବା ସହିତ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରୁ ଭାରତର ସଂଯୋଗ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ । ରଣନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ଭାରତ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ । ତେଣୁ ସରକାର ଡୋକଲାମରେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ ଦୃଢ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି।

   Related Posts