Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୪୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୬୦୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୬୭୦୯୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ବୁଧବାର ଭାରତ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବ ଦିନକିଆ ସିରିଜ୍
  • ||
  • ଗ୍ଲୋବାଲ ମେୟର୍ସ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ-୨୦୨୧: ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୫ ସହରରେ ରାଉରକେଲା, ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ପ୍ରଶଂସା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ପାକ୍ ସମ୍ମୁଖରେ ଭାରତ ରଖିଲା କରତାରପୁର ଗୁରୁଦ୍ୱାର ପ୍ରସଙ୍ଗ, ନିମ୍ନମାନର ନିର୍ମାଣ କାମ ଯୋଗୁ ଭାଙ୍ଗିପଡିଲା ଗମ୍ବୁଜ

19/04/2020 at 6:24 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯।୪: ଗତ ଶନିବାର ସାମାନ୍ୟ କାଳ ବୈଶାଖୀ ଝଡରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ଥିବା ଶିଖମାନଙ୍କ ପବିତ୍ର ଗୁରୁଦ୍ୱାର କରତାରପୁର ସାହିବର ଗମ୍ବୁଜ ଭାଙ୍ଗିପଡିଛି। ତେବେ ନିମ୍ନମାନର ନିର୍ମାଣ କାମ ନେଇ ଭାରତ ସରକାର ପାକିସ୍ତାନର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଗୁରୁଦ୍ୱାରର ଗମ୍ବୁଜ ଭାଙ୍ଗିବା ଘଟଣା ଜଣା ପଡିବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ଶିଖ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବେଳେ ଭାରତରେ ଶିଖମାନେ ମଧ୍ୟ ଆପତ୍ତି କଲେଣି।

୨ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଏହି ଗୁରୁଦ୍ୱାରର ସାହିବର ପାରିସ୍ତାନ ସରକାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ। ନବନିର୍ମାଣ କାଳରେ ଏହାର ନିର୍ମାଣ କାମ ନିମ୍ନମାନର ହେଉଥିବାର ବି ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ହେଲେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ସରକାର ଏଥିପ୍ରତି କର୍ଣ୍ଣପାତ କରିନଥିଲେ। ଯାହାର ଫଳ ଏବେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ସାମାନ୍ୟ ଝଡରେ ଗୁରୁଦ୍ୱାରର ଗମ୍ବୁଜ ଧସିପଡିଛି।

ଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନେଇ ଇମ୍ରାନ ସରକାର ବେଶ ବାହାବାହା ସାଉଣ୍ଟି ଥିଲେ। ହେଲେ କିପରି ଏସବୁ କାମ ହୋଇଛି ତାହାର ପ୍ରମାଣ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ। ଏହି ପୁନନିର୍ମାଣରେ ମଜଭୁତ ସିମେଣ୍ଟ କାମ ବଦଳେ ସରକାର ନିମ୍ନମାନର ଫାଇବର ବ୍ୟବହାର କରିଥିବାର ଏବେ ଜଣାପଡିଛି। ଏଣୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଶିଖଙ୍କ ମାନସିକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କର୍ତ୍ତାରପୁର  ସାହିବର ପୁନନିର୍ମାଣରେ ହୋଇଥିବା ଦୋଷ ତ୍ରୁଟି ସୁଧାରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

   Related Posts