Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର କଳାକୃତୀ, ୮ ଓଡିଆ କଳାକାର ହାସଲ କଲେ ସଫଳତା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା, ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ୬୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୩୦ ଯାଏଁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ଗାଁ ମୁଣ୍ଡରେ ପଡ଼ିଛି ଯୁବକଙ୍କ ରକ୍ତାକ୍ତ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆଉ କିଛି ?
  • ||
  • ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍‌ ଛକରୁ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ଶାଢୀରେ ଝୁଲିପଡିଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ଦିନେ ବଢିବା ପରେ ପୁଣି କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୬୧୫ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ବଢିଲା ବାଂଲାଦେଶର ରେଳ କ୍ଷମତା, ୧୦ ଡିଜେଲ ଇଞ୍ଜିନ ଦେଲା ଭାରତ

27/07/2020 at 7:28 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭।୬: ପଡୋଶୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାରତ ସୋମବାର ବାଂଲାଦେଶକୁ ୧୦ଟି ଡିଜେଲ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନ ଦେଇଛି। ଏହି ସବୁ ଇଞ୍ଜିନ ମାଲପରିବହନ ସାଙ୍ଗକୁ ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନ ଲାଗି ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହେବାକୁ ଥିବା ବେଲେ ବାଂଲାଦେଶର ରେଳ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋୟଲ, ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ. ଜୟଶଙ୍କର ଓ ରେଳ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେଶ ଅଙ୍ଗାଦୀ ଭିଡିଓ କନଫରେନସିଂରେ ଏହି ସବୁ ରେଳ ଇଞ୍ଜିନକୁ ସବୁଜ ପତାକା ଦେଖାଇ ବାଂଲାଦେଶ ପଠାଇଛନ୍ତି।

ରେଳ ଇଞ୍ଜିନଗୁଡିକ ଗେଦେ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରୁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ ବାଂଲାଦେଶର ଦର୍ଶନା ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ସେଗୁଡିକୁ ସ୍ୱାଗତ କରାଯିବ।  ବାଂଲାଦେଶକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ରେଳଇଞ୍ଜିନ ମଧ୍ୟରେ ୩୩୦୦ ଡବ୍ଲୁଡିଏମ ୩-ଡି ଲୋକୋ ଇଞ୍ଜିନ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଏହି ରେଳ ଇଞ୍ଜିନଗୁଡିକ ଭାରତରେ ଗତ ୨୮ ବର୍ଷ ହେଲା ରେଳସେବା ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଏଗୁଡିକର ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ବେଗ ୧୨୦ କିଲୋମିଟର। 

ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ଭାରତ ବାଂଲାଦେଶକୁ ରୋଡ, ରେଳ ଓ ବନ୍ଦର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସହାୟତା କରିଆସୁଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ଲୋକୋମେଟିଭଗୁଡିକୁ  ବାଂଲାଦେଶକୁ ଦିଆଯାଇଛି।  ରେଳ ଇଞ୍ଜିନ ହସ୍ତାନ୍ତରଣ ଲାଗି ଆୟୋଜିତ ଭିଡିଓ କନଫରେନସିଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବାଂଲାଦେଶ ରେଳବାଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ମହମ୍ମଦ ନରୁଲ ଇସ୍ଲାମ ଓ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅବୁ କାଲାମ ଅବ୍ଦୁଲ ମେମନ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ଚାଲିଥିବା ରେଳ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମଧ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ଭାରତ ବାଂଲାଦେଶରେ ଏବେ ୧୭ଟି ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ବିକାଶ କରୁଛି।

   Related Posts