Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁଶିଲ ମୋଦି ରାଜ୍ୟସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ, ରାମବିଳାସ ପାଶଓ୍ବାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଲା ବିଜେପି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ୍‌, କରୋନା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସହ ଏସ୍‌ଓପି ପାଳନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବାଜିରାଉତ ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରେ ବସ୍‌ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ଦୁଇ ଯୁବକ ଏବଂ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୦୧୬ ରୁ ୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୫ ଜଣ ଶିଳ୍ପୀ ହେବେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ ଗିରଫ, କୁବେର ଜଙ୍ଗଲ ଅଫିସରଙ୍କ ଅମାପ ସଂପତ୍ତି ଠାବ କରିଛି ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୨୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟି. ନଟରାଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଭଲ ଖବର, ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛୁଇଁପାରେ ଭାରତର ଜିଡିପି

17/11/2020 at 3:46 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭/୧୧ : କରୋନା ମହାମାରୀରେ ଧୂଳିସାତ ହୋଇଯାଇଥିବା ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତି ଧିରେ ଧିରେ ସୁଧୁରିବାରେ ଲାଗିଛି । ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ବ୍ୟବସାୟ ସମେତ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା । ଯାହାର ସିଧା ସଳଖ ପ୍ରଭାବ ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ପଡିଥିଲା । ତେବେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଦ୍ବିତୀୟ ତ୍ରୖମାସିକରେ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ସାହାରା ମିଳୁଛି । ଦେଶର ବିଦେଶୀ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ତେଣୁ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ ୨୦୨୧ରେ ଭାରତର ଜିଡିପି ୯.୮ ଶତକଡା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହପଞ୍ଚିପାରେ । ମୋର୍ଗାନ ଷ୍ଟେନଲୀର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବର୍ଷ ୨୦୨୦ ଚତୁର୍ଥ ତ୍ରୖମାସିକରେ ଭାରତର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା କରୋନା ମହାମାରୀର ପୂର୍ବଭଳି ଗତିରେ ଚାଲିବ । ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟାପକ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ । ମୋର୍ଗାନ ଷ୍ଟେନଲୀ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୨୦୨୧ରେ ଭାରତର ଜିଡିପି ୯.୮ ଯାଏଁ ଛୁଇଁପାରେ ଯାହକି ୨୦୨୦ରେ ଜିଡିପି ୫.୭ ଶତକଡା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କମିପାରେ । ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହଙ୍ଗା ମାଡ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଆକଳନଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ରହିବ । ଭାରତରେ ମହଙ୍ଗା ମାଡ ୪ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରହିପାରେ ।

ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥାମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ବର୍ଷ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଅର୍ଥାତ ଜିଡିପି ହ୍ରାସ ପାଇବ । କିନ୍ତୁ ସେମାନେ କହିବା ମୁତାବକ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଜିଡିପି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଏହି ବର୍ଷ ପ୍ରଥମ ତ୍ରୖମାସିକ ଅର୍ଥାତ ଜୁନ-ଅଗଷ୍ଟ ତ୍ରୖମାସିକରେ ଜିଡିପି ୨୩.୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା । ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଇତିହାସରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ ହ୍ରାସ ଘଟିଥିଲା । ତେବେ ଆଇ ଏକ ସଂସ୍ଥା ଅନୁମାନ କରିଛି ଯେ ୨୦୨୦-୨୧ରେ ଭାରତର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ୧୦.୫ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ ଘଟିପାରେ । ଅର୍ଥାତ ଜିଡିପି ଗ୍ରୋଥ ମାଇନସ ୧୦.୫ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇପାରେ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ଆଣିବାକୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରାୟ ୨୯ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିସାରିଲେଣି । ତେବେ ବର୍ଷର ଦ୍ବିତୀୟ ତ୍ରୖମାସିକ ଅର୍ଥାତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଜିଡିପି ମୂଲ୍ୟ ଆସିବା ପରେ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାର ବାସ୍ତବିକ ଆକଳନ ହୋଇପାରିବ ।

   Related Posts