Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ଫେଲ୍ ମାରିଲା ବ୍ୟାଟିଂ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ନିକଟରୁ ୩୧ ରନରେ ହାରିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ତୃତୀୟ ଲହର ଚାଲିଛି, ତଥାପି ଭୟଭୀତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ: ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୋଲିସ କବଜାରେ ୩ ଧଳାଜହର ବେପାରୀ, ୧୭୨ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • କ୍ୟାପଟେନ୍ ପଦ ଛାଡିବା ପରେ କୋହଲିଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ ରାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ରେ ସୁଧାର, ଟପ୍-୧୦କୁ ଫେରିଲେ ବୁମରା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି; ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ଗାଁ ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଜାଆଁଳା ଭାଇ ମୃତ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ମିଶି ପାରନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ପୋଷ୍ଟର ଗର୍ଲ ପ୍ରିୟଙ୍କା ମୌର୍ଯ୍ୟ, କହିଲେ- ପାର୍ଟି ମୋର ଫାଇଦା ଉଠାଇଲା
  • ||
  • ଭାରତର ଷ୍ଟାର ଟେନିସ୍ ଖେଳାଳି ସାନିଆ ମିର୍ଜାଙ୍କ ଅବସର ଘୋଷଣା, ୨୦୨୨ ହେବ ଶେଷ ସିଜିନ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୪୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୬୦୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୬୭୦୯୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଫେଲ୍ ମାରିବ ଚୀନର ଚାଲ୍: ଡ୍ରାଗନଠୁ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କଡା ହେଲା ଏଫଡିଆଇ ନିୟମ

20/04/2020 at 12:23 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦|୨୦: ଏସିଆର ସର୍ବବୃହତ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଚୀନ କରୋନା ଭାଇରସ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବସାୟରେ ନିଜର ଆଧିପତ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଏଥିପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଗୋଟି ଚାଳନା ମଧ୍ୟ କରୁଛି  । ଗତ କିଛିଦିନ ତଳେ ଚୀନ ପିପୁଲ୍ସ ବ୍ୟାଙ୍କ ହାଉସିଂ ଲୋନ ଦେଉଥିବା ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଏଚଡିଏଫସି ଲିମିଟେଡର ୧.୭୫ କୋଟି ସେୟାର କ୍ରୟ କରିଥିଲା । ଏହି ଖବର ପରେ ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ଚୀନର ଚାଲ କବଳରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ସରକାର ବିଦେଶ ନିବେଶକୁ ନେଇ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମୟରେ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଚୀନକୁ ଇଙ୍ଗିତ କରି କିଛି କହିନାହାଁନ୍ତି ।

ନୂଆ ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ଭାରତର ସୀମାରେ ଲାଗିଥିବା କୌଣସି ଦେଶ ବା ନାଗରିକ କିମ୍ବା କମ୍ପାନୀ ନିବେଶ ପୂର୍ବରୁ ସରକାରଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରି ନେବା ଜରୁରୀ । ଏବେ କେବଳ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ବାଂଲାଦେଶେ ପାଇଁ ଏହି ନିୟମ ରହିଥିଲା ।ଏବେ ଚୀନ ପାଇଁ ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ ହୋଇଛି । ପୂର୍ବରୁ  ଚୀନ କମ୍ପାନୀ ବିନା ବାଧାରେ ନିବେଶ କରିପାରୁ ଥିଲା ।

ବିଏସଇ ତରଫରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଆଧାରରେ, ନିବେଶ ପରେ ଏଚଡିଏଫସିରେ ଚୀନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ୧.୦୧ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ ରହିଛି । ପୂର୍ବରୁ ଏଚଡିଏଫସିରେ ଅନେକ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀର ସେୟାର ରହିଛି । ଚୀନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେହି ସମୟରେ ସେୟାର କ୍ରୟ କରିଛି ଯେତେବେଳେ କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଏଚଡିଏଫସିର ସେୟାରରେ ହ୍ରାସ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ତୈମାସିକରେ ପ୍ରାୟ ୩୨.୨୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଜାନୁଆରୀରେ ଏହି ସେୟାରର କାରବାର ୨୫୦୦ ଟଙ୍କା ଖସି ଆସିଥିଲା । ଯାହା ଏବେ ୧୬୦୦ ଟଙ୍କାରେ ରହିଛି ।

ଏହି ମାମଲା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ । ଦେଶରେ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ କର୍ପୋରେଟ୍ କମ୍ପାନୀ କ୍ଷତିରେ ଚାଲିଛି । ସରକାର କୌଣସି ବାହାର କମ୍ପାନୀକୁ ଅନୁମତି ନ ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ ।

   Related Posts