Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁନିଗୁଡା : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ର ୪ଟି ବଗି ଲାଇନଚ୍ୟୁତ, ରାୟଗଡା-ଟିଟିଲାଗଡ ମଧ୍ୟରେ ରେଳ ଚଳାଚଳ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରତାପ ଦେବଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ଦାୟିତ୍ବ ଦେଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଘାଟିରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ବ୍ରେକ୍ ଫେଲ୍ ହେବାରୁ ଟ୍ରକ୍କୁ ଧକ୍କାଦେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶନିବାର ରାତିରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୧୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୭୮୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ଆଲମିରାରେ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ବହୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କାଗଜପତ୍ର
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ରାସ୍ତାକଡରୁ ରମାଦେବୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଚିହ୍ନଟ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ବାରହା ଶିକାର ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ବିଛାଇଥିଲେ, ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଚାଲିଗଲା ନିଜ ଜୀବନ
  • ||
  • ସୋର : ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତ ପୁଣି ବଢାଇଲା ସହଯୋଗର ହାତ, ବାହାରିନ୍‌ ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ପଠାଇଲା କୋଭିସିଲ୍ଡ ଟିକା
  • ||

ଚୀନ୍‌-ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତକୁ ଡରିବେ : ଆମେରିକା ଠାରୁ ଭାରତ କିଣିବ ଫାଇଟର-ବି ଡ୍ରୋନ୍ , କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଓ ଲେଜର ବୋମାକୁ କରିବ ମୁକାବିଲା

6/07/2020 at 9:59 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬।୦୭: ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଗତ ଏକ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ହେଲାଣ ଭାରତ- ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଲାଗିରହିଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଉଭୟ ପକ୍ଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ପଟେ ମାମଲାର ସମାଧାନ ନେଇ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଚୀନ୍‌ ନିଜର ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସୀମାରେ ଠୁଳ କରିଛି । ତେବେ ଏହି ସବୁ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ସୀମାରେ ଆଗୁଆ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖି ଆମେରିକା ଠାରୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଡ୍ରୋନ୍‌ କିଣିବାକୁ ଉଚ୍ଛା ଜାହିର କରିଛି । ଆମେରିକାର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଡ୍ରୋନ୍‌ ଫାଇଟର-ବିକୁ କିଣିବାକୁ ଭାରତ ଯୋଜନା କରୁଛି । ଏହି ଡ୍ରୋନ୍‌ଟି କମ୍‌ ଉଚ୍ଚତାରେ ଉଡାଣ ଭରିବା ସହ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆକାଶରେ ଶତ୍ରୁପକ୍ଷଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖିପାରିବ ।  ଆମେରିକାର ଫାଇଟର-ବି ଡ୍ରୋନ୍‌ ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପ୍ରଣାଳୀରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି । ଡ୍ରୋନ୍‌ଟି ଗୁଇନ୍ଦା ସୂଚନା ଯୋଗାଡ କରିବା ସହ ଶତ୍ରୁ ପକ୍ଷର ଆଡ୍ଡାକୁ ନଜର ରଖି ମିସାଇଲ୍‌ ଓ ଲେଜର ଗାଇଡେଡ୍‌ ବମ ମାଡ କରି ନଷ୍ଟ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତିରେ ଭାରତର ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଇସ୍ରାଏଲ୍‌ (ହେରୋନ) ଡ୍ରୋନ୍‌ର ବ୍ୟବହାର କରୁଛି । ଏହି ଡ୍ରୋନ୍‌ଟି ଏକ ଅସ୍ତ୍ରରହିତ ଡ୍ରୋନ୍‌, ସୀମାରେ କେବଳ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହରା କରାଯାଇଛି । ସେପଟେ ଚୀନ୍‌ ସୀମାରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ଓ୍ୱିଙ୍ଗ ଲୁଙ୍ଗ୍‌ ଡ୍ରୋନ୍‌ ରହିଛି । ଏହ ଏକ ସଶସ୍ତ୍ର ଡ୍ରୋନ୍‌ ।  ଏହାସହିତ ଏହି ଡ୍ରୋନ୍‌ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଯୋଗାଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜାରି ରଖିଛି । ପାକିସ୍ତାନ ବାୟୁସେନା ପାଇଁ ୪୮ ସଶସ୍ତ୍ର ଡ୍ରୋନ୍‌ ମିଳିତ ଭାବେ ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ଲାଗି ଚୀନ୍‌ ସହିତ ବୁଝାମଣା କରାଯାଇଛି । ଓ୍ୱିଙ୍ଗ ଲୁଙ୍ଗ୍‌ ଡ୍ରୋନ୍‌ଟି ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଡ୍ରୋନ୍‌ । ଏହା ଆକାଶରେ ଶତ୍ରୁ ପକ୍ଷରୁ ଆଡ୍ଡାକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା କ୍ଷମତା ରହିଛି । ତେବେ ଆମେରିକାର ଫାଇଟର-ବି ଡ୍ରୋନ୍‌ଟି ବିଶ୍ୱର କିଛି ସ୍ଥାନରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ଖାସ୍‌ କରି ଲିବିୟା ଚାରିଥିବା ସଂଗ୍ରାମରେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି ।

କିନ୍ତୁ ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ଚାରି ଅରବ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ଦାମ୍‌ରେ ୩୦-ସି ଗାର୍ଡିୟାନ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ନେଇ କିଛି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇନଥିଲା । ସେପଟେ ରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ , ସର୍ଭିଲାନ୍ସ ଓ ଟାର୍ଗେଟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଡ୍ରୋନ୍‌ ଦରକାର । ଏଥିପାଇଁ ଦୁଇଟି ଅଲଗା ଅଲଗା ପ୍ରକାର ଡ୍ରୋନ୍‌ର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି । ଫାଇଟର-ବି ଡ୍ରୋନ୍‌ କିଣିବା ନେଇ ଆମେରିକା ସହିତ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି ।

ଆମେରିକା ଭାରତକୁ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଣାଳୀର ବୈଷୟିକ ଓ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଭାରତର ରୁଷ ସହିତ S-400 ମିସାଇଲ୍‌ର କିଣାବିକା ନେଇ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିକୁ ନେଇ  ଆମେରିକା ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରହିଛି ।  ଆମେରିକା ମନରେ ଏହା ଭୟ ରହୁଛି ଯେ, ଭାରତ ଜରିଆରେ ରୁଷ ପାଖରେ ତାର ମିସାଇଲ୍‌ ପ୍ରଣାଳୀ ପହଞ୍ଚିଯିବ । କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌ ପୂର୍ବରୁ  S-400 ମିସାଇଲ୍‌ର ଅଧିଗ୍ରହଣ କରିସାରିଛି । ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶକୁ ଲାଗି ରହିଥିବା ସୀମାରେ ମୁତୟନ କରିଛି ।

   Related Posts