Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଘୋଷଣା, ଟି-୨୦ ୱାର୍ଲ୍ଡ କପ୍‌ ପରେ ଛାଡ଼ିବେ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍‌ ପଦ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଇଂଜିନିୟର, ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୧୯ ଓ ୨୦ରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା : IMD ଡିଜି
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରିରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ-ମାଓବାଦୀ ଗୁଳିବିନିମୟ, ଛତ୍ରଭଙ୍ଗ ଦେଲେ ମାଓବାଦୀ : କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଠାବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶୁକ୍ରବାର ବନ୍ଦ ରହିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ବିଶେଷ ନୀତି ଯୋଗୁଁ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେନି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ସୋର : ଫୁଲୁଛି କାଂଶ ବାଂଶ ନଦୀ, ବଢୁଛି ଜଳସ୍ତର : ଚିନ୍ତାରେ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ
  • ||
  • ଖଣ୍ଡପଡା : ରଥିଆ ନାଳରେ ଭାସି ବୃଦ୍ଧ ନିଖୋଜ, ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନାଳରେ ଭାସିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ମହାନଦୀ ବନ୍ୟାଜଳରେ ବୁଡି ଗାଡି ଚାଳକ ନିଖୋଜ, ଇଟାଭାଟିକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ପାଣିରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ବାପା-ପୁଅ, ଠାବ ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୮୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଥଣ୍ଡା ଜାଗା, ଯେଉଁଠି ତାପମାତ୍ରା ମାଇନସ ୩୫ ଡିଗ୍ରୀ : ଦିନ ରାତି ଛିଡା ରହି ଭାରତୀୟ ସେନା କରୁଛନ୍ତି ସୀମା ସୁରକ୍ଷା

7/02/2019 at 6:38 PM

ଲଦାଖ ୭/୨ : ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର କାର୍ଗିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦ୍ରାସ ଅଂଚଳରେ ଭୀଷଣ ଥଣ୍ଡା ହେଉଛି | ଏଠାରେ ତାପମାତ୍ରା -୩୧.୪ ଡିଗ୍ରୀ ରହିଛି | ଏତେ ଥଣ୍ଡାରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏଠାରେ ସୀମାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଦିନ ରାତି ସେଠାରେ ଛିଡା ରହିଛନ୍ତି | ଋଷର ସାଇବେରିଆ ପରେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଥଣ୍ଡା ଜାଗା ଦ୍ରାସ ସେକ୍ଟର | ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଥଣ୍ଡା ଜାଗା ଦ୍ରାସ | ଶ୍ରୀନଗର ଠାରୁ ୬୦ କି:ମି: ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଦ୍ରାସ | ଦ୍ରାସକୁ ଲଦାଖର ଗେଟୱେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହି ସମ୍ପୂର୍ଣ ଅଂଚଳକୁ ହିମାଳୟ ଘେରି ରହିଛି | ଶୀତ ଋତୁରେ ଏଠାରେ ନଦୀ ନାଳ ସବୁଠି ବରଫ ଜମିଯାଏ |

ଏଠାରେ ତାପମାତ୍ରା -୩୦ ଡିଗ୍ରୀ ରୁ -୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ରହେ | ୧୯୯୫ ମସିହାରେ ଏଠାରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା -୬୦ ଡିଗ୍ରୀ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା | ଏଠାରେ ଏତେ ଥଣ୍ଡା ଯେ, ମଣିଷ ରକ୍ତ ମଧ୍ୟ ବରଫ ପାଲଟିଯାଏ | ଏହି ଅଂଚଳରେ ମୋଟ ୧୩୦୦ ଲୋକ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି |


ସେଠାକାର ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଅଘା ଅଲ୍ଲୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଶୀତ ଋତୁରେ ଏଠାରେ ଲୋକେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ବାହାରନ୍ତି ନାହିଁ | ଏଠାରେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଲୋକେ ରୁମ ହିଟର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିନଥାନ୍ତି | ଗରମ ପାଇଁ ଲୋକେ ପାରମ୍ପରିକ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିଥାନ୍ତି | ଶୀତ ଋତୁ ପୂର୍ବରୁ ଲୋକେ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ସଂଚୟ କରି ରଖିଥାନ୍ତି | ଶୀତ ଋତୁରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସତେଜ ପନିପରିବା ମଧ୍ୟ ମିଳିନଥାଏ | ଲୋକେ ବରଫକୁ ତରଳି ପିଇବା ପାଇଁ ପାଣି ବାହାର କରିଥାନ୍ତି |


ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୧୯୯୯ ମସିହାରେ କାର୍ଗିଲ ଟାଇଗର ହିଲରେ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା | ସେତେବେଳେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଘମାସନ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା |


ସେଠାରେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବା ଜଣେ ଯବାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏବେ ସେଠାରେ ତାପମାତ୍ରା -୩୫ ଡିଗ୍ରୀ ରହିଛି | ସକାଳ ୬ଟା ରୁ ଉଠି ସୀମାରେ ପେଟ୍ରୋଲିଙ୍ଗ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ | ଯବାନମାନେ ନିଜ ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ବି ନେଇଯାଇଥାନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯବାନମାନଙ୍କୁ ଏଭଳି ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ, ଯଦି ବରଫରେ କେହି ଯବାନ ଫସି ଯାଆନ୍ତି ତାହେଲେ ୭୨ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ନିଜକୁ ଜୀବିତ ରଖିପାରିବେ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତୀୟ ସେନାଙ୍କ ସିଡ୍ୟୁଲରେ ଏବେ ଯୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଛି | ଯୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହିବ ସହ ମନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ରହେ | ଯବାନ ସେଠାରେ ପ୍ରତିଦିନ ଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି |

   Related Posts