Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁକ୍ତ ୨ କଲେଜ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ! ବିଶୋଧନ ଓ ସଫା କରି କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଲା କୃଷକ ସଂଗଠନ
  • ||
  • ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ କଙ୍ଗାରୁ ଚିତ୍, ଚମକିଲେ ଭାରତୀୟ ବୋଲର, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୧୧ ରନରେ ହରାଇଲା ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||

ସୀମା ବିବାଦରେ ଆସୁଛି ସୁଧାର, ପୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗ ହ୍ରଦ ନିକଟରେ ଏପ୍ରିଲ-ମେ’ ପରେ ହୋଇଥିବା ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଉଚ୍ଛେଦ କରିବେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ

12/11/2020 at 11:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨/୧୧: ଲଦାଖ ସୀମା ବିବାଦ ସୁଧୁରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। କମାଣ୍ଡର ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ପରେ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଏବେ ଶାନ୍ତି ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ ଭାରତ-ଚୀନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଭାରତ ଓ ଚୀନ ପୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗ ହ୍ରଦ ନିକଟରେ ସମସ୍ତ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଉଚ୍ଛେଦ କରିବେ। ଏଏନଆଇରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଦୁଇ ଦେଶ ଏପ୍ରିଲ-ମେ ପରେ ଯେଉଁ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ସେସବୁ ହଟାଇବେ ବୋଲି ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ଏଲଏସି ପାଖରେ ଥିବା ଫିଙ୍ଗର ୪ରୁ ଫିଙ୍ଗର ୮ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପାଟ୍ରୋଲିଂ ହେବ ନାହିଁ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଖବର ମିଳିଥିଲା ଯେ, ଲଦାଖର ବିବାଦ ଉପୁଜିଥିବା ସ୍ଥାନରେ ସେନା ହଟାଇବା ବା ଡିସ୍‌ଏନ୍‌ଗେଜ୍‌ମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଦୁଇ ଦେଶ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଦୁଇ ଦେଶର ସେନା ପୂର୍ବ ସ୍ଥାନକୁ ଫେରିଯିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ୬ ନଭେମ୍ବରରେ ଚୁଶୁଲ୍‌ରେ ହୋଇଥିବା କର୍ପସ୍‌ କମାଣ୍ଡର ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନାରେ ଏନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଏନେଇ ଭାରତ ସରକାର କିମ୍ବା ସେନା ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ସୂଚନା ମିଳିନଥିବା ବେଳେ ଚୀନ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ଏନେଇ କିଛି ଖବର ମିଳିନାହିଁ।

ଲଦାଖର ଚୁଶୁଲରେ ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଅଷ୍ଟମ ଥର ପାଇଁ କମାଣ୍ଡର ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ୩ ଫେଜ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ଯୋଜନା ଉପରେ ଉଭୟ ଦେଶ ସହମତି ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଚରଣରେ ପୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ଖାଲି କରାଯିବ। ଟ୍ୟାଙ୍କ ଓ ସୈନିକଙ୍କୁ ଫେରାଇ ନିଆଯିବ। ଦ୍ବିତୀୟ ଚରଣରେ ଉଭୟ ସେନା ପୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରୁ ପ୍ରତିଦିନ ନିଜର ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ସେନା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବେ। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ୩ ଦିନ ଚାଲିବ। ଏହି ସମୟରେ ଚୀନ ସେନା ଫିଙ୍ଗର ୮ ପାଖକୁ ଫେରିବାକୁ ଥିବା ବେଳେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଧାନ ସିଂହ ଥାପା ପୋଷ୍ଟକୁ ଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି।

   Related Posts