Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ, ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧଳାଜହର ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

ଭାରତ-ଚୀନ ସୀମା ବିବାଦ : ଲଦାଖରେ ଉତ୍ତେଜନା କମ ହେଲା ଭଳି ଜଣାପଡୁନାହିଁ, LAC ରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି

27/06/2020 at 11:56 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୦୬ : ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଭାରତ ଚୀନ ସୀମାରେ ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗିରହିଛି | ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି | କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସମାଧାନ ବାଟ ବାହରିନାହିଁ | ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଏଲଏସି (LAC) ରେ ଯୁଦ୍ଧ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଭାରତୀୟ ସେନା ପୂର୍ବରୁ ଆଲର୍ଟ ରହିଛି | ଏବେ ସୀମାରେ ସମସ୍ତ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଓ ସେନା ଲଗାତାର ନିୟୋଜିତ କରାଯାଉଛି | ତେବେ ଭାରତ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଚାହୁଁଚି କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇ ମାମଲା ସମାଧାନ କରିଦିଆଯାଉ | 

ଚଣ୍ଡୀଗଡ଼ରେ ଏୟାରବେଶରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ସି-୧୭ ଗ୍ଲୋବମାଷ୍ଟର ଲଦାଖ ନେଇଯିବା ପାଇଁ କାର୍ଗୋ ଉଠାଉଛି | ଏଥିରେ ଟି-୯୦ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଲୋଡ଼ କରାଯାଉଛି | ଏହାର ଓଜନ ପାଖାପାଖି ୪୬ ଟନ ରହିଛି | ଏହାକୁ ଏୟାରଲିଫ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପଟୁ ପାଖାପାଖି ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ | ଉତ୍ତର ଭାରତରେ ସେନା ଛାଉଣୀ ଏବଂ ଏୟାରବେଶରେ ଗତ ମାସେ ହେଲା ପ୍ରାୟ ସବୁ ଜାଗାରେ ଏହିଭଳି ନଜାରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଆର୍ଟିଲେରୀ ଗନ, ବିମାନ ଉପରେ ନଜର ରଖୁଥିବା ରାଡ଼ାର, ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ ଫିତର ଜେଟ ଏବଂ ହେଲିକେପ୍ଟର ପଠାଯାଉଛି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ପାଖାପାଖି ୪୫ ହଜାର ସେନାଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି |

ଲଦାଖରେ ୩ଟି ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ଦୌଲତ ବାଗ ଓ଼ଲ୍ଦୀ, ଫୁକଚେ ଓ ନୋୟମାକୁ ଆକ୍ଟିଭ କରିଦିଆଯାଇଛି | ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର P-81 ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି | ଏହା ଚୀନ ସେନା ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି | ଲଦାଖରେ ଚୀନ ସହ ଲାଗିଥିବା ୧୫୯୭ କିମି ସୀମାରେ ୬୫ଟି ଜାଗାରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ସେନା ସଚେତନ ରହିଛନ୍ତି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏଲଏସିର ଗଲୱାନ ଘାଟି, ହଟ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗ ଦେପସଙ୍ଗ, ପେଙ୍ଗଗୋଙ୍ଗ ଓ ସିକ୍କିମରେ ଉଭୟ ଦେଶର ସେନା ସମ୍ନାସାମ୍ନି ଛିଡା ହୋଇଛନ୍ତି |

ସେପଟେ ଚୀନ ସେନା ମଧ୍ୟ ଏଲଏସିରେ ନିଜର ସାମର୍ଥ୍ୟ ବଢ଼ୁଚି | ଚୀନ ମଧ୍ୟ ସେନା, ଟ୍ୟାଙ୍କ, ମିସାଇଲ ଓ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ନିୟୋଜିତ କରିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି | ତାଛଡା ଚୀନ ଭାରତ ସୀମାରେ ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକ୍ଚର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି | ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ ପେନସୋଙ୍ଗ ସୋ ରେ ଫିଙ୍ଗର ୪ ନିକଟରେ ହେଲିପ୍ୟାଡ଼ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି |

ସୁରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ତରଫରୁ ମିଳିଥିବା ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ସେନାକୁ ଲମ୍ବା ସଂଘର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି | ଗଲୱାନ ଘାଟିରେ ହିଂସା ପରେ ପରିସ୍ଥିତି ବଦଳିଯାଇଛି | ସୀମାରେ ଚୀନ ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନେଇ ନିଜ ଜିଦରେ ଅଡି ବସିଛି | ଚୀନର ମିଛ ଦାବିକୁ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଲଗାତାର ଖାରଜ କରିଚାଲିଛି | ସେଥିପାଇଁ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା କଥାବାର୍ତ୍ତାର କୌଣସି ଫଳାଫଳ ବାହାରି ପାରିନାହିଁ | ତେବେ ଉଭୟ ଦେଶ ଏବେ ମଧ୍ୟ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଜାରି ରଖିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି | ଆଲୋଚନାର ଗୋଟିଏ ହିଁ ସର୍ତ୍ତ ରହିଛି ଯେ ଚୀନ ପୂର୍ବ ଭଳି ସ୍ଥିତି ଜାରି ରଖୁ |

   Related Posts