Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଗିଲା ଅଗଷ୍ଟ ବର୍ଷା-ବନ୍ୟାର ସହାୟତା, ଦାବି କଲା ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୩୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

କଥା ଆହୁରି ବାକି ? ଭାରତ-ଚୀନ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ଶେଷ, ନିଷ୍କର୍ସକୁ ଅପେକ୍ଷା

6/06/2020 at 4:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬।୦୬: ଲଦାଖର ପୂର୍ବ ସୀମାନ୍ତରେ ମାସେ ହେବ ଭାରତ-ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ଜାରି ରହିଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଶନିବାର ଦୁଇ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ସରକାରୀ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ସୀମାରେ ଜାରି ଗତିରୋଧ ସମାପ୍ତ କରିବା ଲାଗି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ବଡ ପ୍ରୟାସ। ଦୁଇ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସୈନ୍ୟ ଓ  କୂଟନୈତିକସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ଏବେ ଜାରି ରହିବ।  ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳର ନେତୃତ୍ଵ ଲେହ ସ୍ଥିତ ୧୪ତମ କୋରର ଜେନେରାଲ କମାଣ୍ଡିଙ୍ଗ ଅଫିସର ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ହରିନ୍ଦର ସିଂହ ନେଇଥିଲେ। ଚୀନ ପକ୍ଷରୁ ତିବ୍ବତ ମିଲିଟାରୀ ଡିଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟର କମାଣ୍ଡର ନେତୃତ୍ଵ ନେଇଛନ୍ତି।

ଉଭୟ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଲଦାଖରେ ଚୀନ ପାର୍ଶ୍ଵରେ ବାସ୍ତବ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାରେ ସ୍ଥିତ ମାଲଡୋରରେ ଆଲୋଚନା  ହୋଇଛି। ଭାରତୀୟ ସେନାର ଜଣେ ମୁଖପାତ୍ର ଆଲୋଚନା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି କହିଛନ୍ତି ଭାରତ-ଚୀନ ସୀମାରେ ସାଂପ୍ରତିକ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଭାରତ ଓ ଚୀନର ଅଧିକାରୀ ସୈନ୍ୟ ଓ କୂଟନୈତିକ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରଖିବେ।  

ଶନିବାର ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ପୂର୍ବରୁ ଶୁକ୍ରବାର କମାଣ୍ଡରସ୍ତରୀୟ ଦୁଇ ନେତା ମଧ୍ୟରେ ୧୨ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା  ହୋଇ ସାରିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୩ ମେଜର ଜେନେରାଲସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ ହୋଇ ସାରିଛି।

ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲୋଚନାରେ କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ସ ନବାହାରିବାରୁ ଏବେ ଏତେ ବଡସ୍ତରରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଦୁଇ ଦେଶ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା କୂଟନୈତିକସ୍ତରୀୟ ଆାଲୋଚନାରେ ଦୁଇ ପକ୍ଷ ପରସ୍ପରର ସମ୍ଵେଦନଶୀଳତା ଓ ଚିନ୍ତାକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଲୋଚନା ଜରିଆରେ ନିଜର ମତଭେଦକୁ ସମାପ୍ତ କରିବା ଉପରେ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ  କୁହାଯାଉଥିଲା ଯେ, ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଗଲଓ୍ଵାନ ଘାଟି, ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ସୋ ଓ ଗୋଗରାରେ ୨୦୨୦ ଏପ୍ରିଲ ୦୧ ସମୟରେ ସ୍ଥିତି ଯେମିତି ଥିଲା ତାହା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଦାବି କରିବ। ସୀମାରେ ଚୀନ ସୈନିକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିକୁ  ବିରୋଧ କରିବା ସହିତ ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତ ଦ୍ଵାର ନିର୍ମାଣ ଭିତ୍ତିଭୂମିର ନିର୍ମାଣ ବିରୋଧ ନକରିବାକୁ ଚୀନକୁ କହିବ।

   Related Posts